#قطر در حال حفاری بزرگترین #میدان_نفتی دنیا

به گزارش تارنمای “پان ایرانیست دات اینو” به نقل از بلومبرگ، قطر پترولیوم قصد توسعه در میدان های شمالی خود را دارد که این امر به منع ۱۲ ساله این شرکت در زمینه پروژه های جدید پایان داده و فرصت ارزیابی برای مخازن بزرگ مشترک با ایران را به این شرکت می دهد.

سعد شریدا الکعبی ، مدیر ارشد اجرایی قطر پترولیوم گفته است:
” قسمت جنوبی این میدان ظرفیت استخراج ۲ میلیون متر مکعب معادل ۴۰۰٫۰۰۰ بشکه در روز را داراست.”

تصمیمات قطر پترولیوم نشان دهنده این است که آنها قصد دارند سهم خود را از مارکت LNG افزایش دهند، این امر یک هشدار جدی برای سایر تولیدکنندگانی است که ظرفیت افزایش تولید را دارند زیرا قطر حجم جدیدی از این محصول را با قیمت کمتری به بازار عرضه می کند.

الکعبی ابراز داشت:
“ما برای دیرزمانی قدرت برتر در زمینه LNG باقی خواهیم ماند و این برنامه جای ما را بیشتر تثبیت خواهد کرد “.

میدان گازی #پارس_جنوبی که در قطر با عنوان گنبد شمالی نامیده می شود بزرگترین میدان گازی جهان است. قطر پترولیوم سریع تر از سایر رقبا دست به استخراج از آن زده است که این عمل آنها را تبدیل به بزرگترین صادر کننده گاز مایع در جهان و چهارمین کمپانی بزرگ دنیا در زمینه نفت و گاز کرده است. میزان سرمایه گذاری ایران به طور میانگین ۵۰ میلیارد دلار اعلام شد که تقریبا یک دهم سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیارد دلاری قطر پس از پایان جنگ ایران و عراق می باشد. به همین دلیل ایران در این زمینه برداشت از این حوزه نفتی قطر بسیار عقب است.

پالایشگاه‌های گاز پارس جنوبی مجموعه‌ای از ۱۴ پالایشگاه که در اطراف شهرهای #عسلویه، کَنگان و تنبک واقع شده‌اند. هرچند ایران نیز در صدد استخراج سهم خود برای مصارف داخلی و همینطور تزریق گاز به میادین نفتی برای استراج نفت خام است ولی به دلیل تحریم هاو خروج شرکت‌های متخصص خارجی و سومدیریت عملا دستاورد بسیار کمی در این زمینه داشته است.

در سالهای اخیر مسوولان نفت و گاز کشور از جمله مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس در مصاحبه های خود از مشکلات مالی در تجهیز و بهره برداری از فازهای مختلف در پارس جنوبی خبر داده اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*