گام نخست سید ابراهیم رئیسی برای ریاست جمهوری

سید ابراهیم رئیسی، متولی آستان قدس رضوی، با استعفا از هیئت نظارت مرکزی انتخابات رسماً کاندید انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ ایران شد.
صولت مرتضوی نماینده ابراهیم رئیسی، روز پنجشنبه، ۱۷ فروردین‌ماه، در نشست جبهه مردمی نیروهای انقلاب (جمنا) با اعلام این خبر، حضور ابراهیم رئیسی در انتخابات را حضوری جدی توصیف کرد.
وی ادامه داد: «آقای رییسی از حسن نظر و عنایت همه بزرگوارانی که از وی دعوت کردند تا داوطلبی انتخابات ریاست‌جمهوری را بپذیرد، سپاسگزاری کرده و پیامی فرستادند که بنده ابلاغ کنم.»
شهردار مشهد گفت: «آقای رییسی بنا به درخواست‌های متعدد رسماً پذیرش داوطلبی خود را اعلام کرده و گفته است من این موضوع را ابلاغ کنم.»
سید ابراهیم رئیس السادات، مشهور به رئیسی، از چهره‌های امنیتی نظام جمهوری اسلامی و از روحانیون اصولگرا است. او متولد سال ١٣٣٩ است و در اواخر سال ١٣٩۴ با حکم علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به تولیت حرم امام رضا منصوب شد.
سید ابراهیم رئیسی در سال‌های ١٣٩٣ و ١٣٩۴ دادستان کل جمهوری اسلامی بود و قبل از آن نیز برای مدتی سمت معاونت قوه قضائیه را بر عهده داشت. وی همچنین نماینده و عضو هیئت رئیس مجلس خبرگان رهبری است.
ابراهیم رئیسی از ابتدای انقلاب ۵۷ تاکنون همواره از چهره‌های امنیتی نظام جمهوری اسلامی شناخته می‌شد که با علی خامنه‌ای نیز رابطه بسیار نزدیکی دارد.
در فایل صوتی سخنان آیت‌الله منتظری پیرامون اعدام‌های دهه ۶۰ که سال گذشته منتشر شد، نام ابراهیم رئیسی به عنوان یکی از آمران و عاملان اعدام‌های دهه ۶۰ عنوان می‌شود.
از سال گذشته گمانه‌زنی‌هایی درباره انتخاب رئیسی به عنوان جانشینی علی خامنه‌ای برای مقام رهبری جمهوری اسلامی مطرح شده است.
برخی تحلیلگران حضور ابراهیم رئیسی در کارزار انتخابات ریاست جمهوری را نیز مقدمه‌ای برای رهبری این چهره امنیتی در آینده و پس از مرگ علی خامنه‌ای ارزیابی می‌کنند.
با حضور ابراهیم رئیسی در رقابت‌های انتخاباتی اردیبهشت‌ماه، حسن روحانی با رقیبی جدی روبرو خواهد شد و اگر مسئله انتخاب شدن رئیسی به عنوان جانشین آیت‌الله خامنه‌ای صحت داشته باشد روحانی از حالا باید خود را بازنده دوازدهمین دور رقابت‌های ریاست جمهوری بداند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*