چین نخستین دریافت کننده اس ۴۰۰ روسیه

روسیه برای نخستین بار حاضر به تحویل اس ۴۰۰ پیشرفته ترین سامانه موشکی ساخت این کشور، به یک کشوری دیگر شد و بر اساس قرارداد امضا شده، شش مجموعه از این تسلیحات را به چین تحویل می دهد.

به گزارش ایرنا، مقام مسوول در اداره همکاری های فنی-نظامی روسیه به خبرگزاری ایتارتاس گفت: روسیه ۱۸ ماه دیگر تحویل تسلیحات اس-۴۰۰ به چین را آغاز خواهد کرد.

بر اساس قرارداد تسلیحاتی روسیه و چین، مسکو شش مجموعه تسلیحات اس ۴۰۰ به ارزش سه میلیارد دلار به پکن تحویل می دهد.

مجموعه های پدافند موشکی اس ۴۰۰ یا تریومف (در طبقه بندی ناتو اس.ای-۲۱) پیشرفته ترین تسلیحات پدافند موشکی روسی است که قادر به هدف قرار دادن هواپیماها تا برد ۴۰۰ کیلومتر و موشک های تاکتیکی تا شعاع ۶۰ کیلومتری است.

مسکو تا کنون این تسلیحات پیشرفته را به هیچ کشوری نفروخته است و صنایع نظامی روسیه مجموعه های اس ۴۰۰ را برای نیازهای ارتش خود می سازند و اخیرا اعلام کرده که موشک هایی برای سامانه اس ۴۰۰ ساخته که دو برابر موشک های قبلی آن برد دارد. این سامانه های های موشکی دارای رادار قوی است که قادر به شناسایی هر نوع شی پرنده تا شعاع ۶۰۰ کیلومتری می باشد.

«آناتولی ایسایکین» رئیس شرکت دولتی تسلیحاتی «روس آبارون اکسپورت» بتازگی از فروش تسلیحات پدافند موشکی روسی اس ۴۰۰ به چین خبر داده و گفت: چین نخستین کشوری است که تسلیحات اس ۴۰۰ از روسیه خریداری می کند و این امر نشانگر سطح راهبردی روابط روسیه و چین است.

دیدگاه شما چیست؟