معرفی کتاب: بحرین، یادی ار آن استانِ آشنای گمشده

معرفی کتاب: بحرین، یادی از آن استانِ آشنای گمشده 

 

 

 

بحرین: یادی از آن استانِ آشنای گمشده

نویسنده: فریدون زندفرد

نشر: نشر آبی مهرماه ۱۳۹۰

تعداد صفحه: ۲۴۰

قطع کتاب: رقعی

قیمت پشت جلد: ۵۳۰۰۰ ریال

تارنمای سازمان جونان پان ایرانیست _ موضوع جدایی بحرین از ایران در سال ۱۳۴۹ آخرین بخش غم انگیز از تاریخ تجزیه ایران زمین از ۲۰۰ سال پیش تاکنون است. در سال ۱۳۴۹ دولت هویدا “گزارشی” را مبنی بر جدایی مجموعه جزایر بحرین از ایران به مجلس شورای ملی آورد که مورد مخالفت شدید گروه پارلمانی حزب پان ایرانیست قرار گرفت. در همین راستا زنده یاد محسن پزشکپور رهبر حزب پان ایرانیست در مخالفت با این گزارش، سخنرانی معروفی را در مجلس بیان کرد و دولت هویدا را برای آنچه خیانت می نامید استیضاح کرد.

آن دوره در فضای سیاسی کشور موافقان و مخالفانی در این باره وجود داشت؛ البته مخالفین جدایی بحرین در بین سیاسیون وابسته به حکومت بسیار اندک بودند که از جمله می توان به اردشیر زاهدی نخست وزیر – که در مخالفت با این موضوع قصد استعفا داشت ولی با مخالفت شاه روبرو شد- و معاون ایشان فریدون زندفر اشاره کرد. این دو چهره مهم حکومتی هر چند مخالفت خویش را علنی نکردند ولی انسان های میهن پرستی بودند که از بد روزگار در جریان بحرین همواره در صف موافقین و همراه حکومت پهلوی قلمداد می شوند.

فریدون زندنفر نویسنده کتاب که دوران کهنسالی را در ایران سپری می کند، در زمان جدایی بحرین سرپرست اداره نهم وزارت امور خارجه ایران بود که به گفته خودش در پیش گفتار کتاب، از جدایی بحرین خاطری آسوده نداشت و نوشتن کتاب را پاسخی به دغدغه های خویش درباره بحرین می داند. نویسنده در این کتاب وقایع و جریان‌های تاریخی در کشور بحرین از روزگاران قدیم تا چند دهه اخیر را شرح می‌دهد و پس از بیان کلیاتی درباره جغرافیا، ترکیب جمعیتی، منابع اقتصادی و موقعیت سیاسی کشور بحرین، با استناد به اسناد و گزارشات رسمی، رخدادهای تاریخی این کشور را برمی‌شمرد و به وقایع و جریان‌های رخ داده در آن کشور از روزگاران قدیم تا چند دهه اخیر می‌پردازد. از میان رخدادهای مورد توجّه در کتاب می‌توان به قرارداد عمومی سال ۱۸۲۰میلادی – قرارداد ۱۸۵۶میلادی انگلیس با شیخ بحرین – قرارداد ۱۸۸۰ و ۱۸۹۲میلادی و مسئله تحت الحمایگی بحرین – ایجاد پایگاه دریایی در بحرین به سال ۱۹۳۵میلادی و جریانات و حواشی جدایی بحرین از ایران در سال ۱۳۴۹ اشاره کرد.

دیدگاه شما چیست؟