عید فطر خونین در سوریه

فعالان حقوق بشر در سوریه می گویند که در جریان حمله نیروهای حکومت بشار اسد به معترضان در حمص و درعا پس از نماز «عید فطر» هفت نفر کشته شدند. همزمان کاترین اشتون از رییس جمهور سوریه خواسته است که سریعا به خشونت ها علیه مخالفان پایان دهد.

بر اساس گزارش این فعالان، نیروهای امنیتی روز سه شنبه به روی تظاهرکنندگان در شهر حمص و درعا که پس از نماز عید فطر انجام شد آتش گشودند که در نتیجه آن دست کم هفت نفر جان خود را از دست دادند. ۹ نفر نیز زخمی شده اند.

شبکه فعالان کمیته های هماهنگی در سوریه اعلام کرده است که شش نفر از معترضان در درعا و یک نفر نیز در حمص کشته شدند. یکی از فعالان حقوق بشر گفته است که چهار نفر از کشته شدگان درعا، در روستای «الحرا» و دو نفر دیگر در «اینخیل» جان باخته اند. یکی از کشته شدگان روستای الحرا پسری ۱۳ ساله بوده است.

فعالان حقوق بشر سوریه خبر داده اند که تجمع «گسترده ای» در مسجد العمری شهر درعا شکل گرفت و تظاهرکنندگان به سوی گورستان شهر دست به راهپیمایی زدند.

در روستای «دائل»، کودکان به جای پوشیدن لباس های نو به مناسبت عید فطر، کفن بر تن داشتند.

گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس حاکی است که مردم سوریه در نخستین روز از تعطیلات سه روز عید فطر بر سر مزار کشته شدگان اعتراض های پنج ماه گذشته علیه حکومت بشار اسد گردهم آمدند و برای آرامش روح آنها دعا خواندند.

به گفته فعالان حقوق بشر سوریه، ماه رمضان در این کشور در حالی به پایان رسید که در تظاهرات روز آخر حداقل ۱۷ تن بر اثر تیراندازی نیروهای امنیتی حکومت اسد کشته شدند.

به گفته فعالان حقوق بشر در سوریه، از زمان آغاز اعتراض های این کشور در ماه مارس تا کنون بیش از دو هزار و ۲۰۰ نفر کشته شده اند.

نیروهای امنیتی سوریه از آغاز ماه رمضان بر شدت سرکوب های خود افزوده اند، چرا که بسیاری از مسلمانان برای نماز جماعت در مساجد گردهم می آمدند و همین مسئله نگرانی حکومت بشار اسد از شکل گیری هسته های تظاهرات را بیشتر می کرد.

شبکه فعالان کمیته های هماهنگی در سوریه می گوید که مردم این کشور برای اعلام همبستگی با خانواده های کشته شدگان و بازداشت شده در حوادث پنج ماه گذشته جشن های عید فطر امسال را به حداقل رسانده اند.

این گروه روز سه شنبه در بیانیه ای گفت: «در زمانی که خون شهدا هنوز گرم است هیچ گونه جشنی وجود نخواهد داشت.»

حکومت بشار اسد محدودیت های شدیدی علیه رسانه های داخلی و خارجی برای پوشش اخبار مربوط به اعتراض های این کشور وضع کرده است.

در همین حال، کاترین اشتون، مسئول امور سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه شنبه از بشار اسد، رییس جمهور سوریه، خواست که هرچه سریعتر سرکوب معترضان در این کشور را متوقف کرده و افراد بازداشتی را آزاد کند.

سخنگوی این مقام اتحادیه اروپا در بیانیه ای گفته است که خانم اشتون «عمیقا نگران ادامه خشونت از سوی رژیم سوریه علیه تظاهرات مسالمت آمیز معترضان، فعالان حقوق بشر و مردم سوریه است.»

بر اساس این بیانیه، مسئول امور سیاست خارجی اتحادیه اروپا بار دیگر «سرکوب وحشیانه در سوریه را محکوم کرده است.»

اظهارات خانم اشتون یک روز پس از آن ابراز می شود که کشورهای عضو این اتحادیه با کلیات طرح ممنوعیت واردات نفت از سوریه موافقت کردند. انتظار می رود که این طرح در هفته جاری به تصویب برسد.

دیدگاه شما چیست؟