“ایرانسل ابوموسی را جزو خاک امارات معرفی کرد”

 

“ایرانسل ابوموسی را جزو خاک امارات معرفی کرد”

 

ایرانسل که یکی از شرکت‌های ارائه‌ دهنده خدمات تلفن همراه در ایران است، در پیامک‌های خود ابوموسی را جزو خاک امارات متحده عربی معرفی کرد.

 

 

روزنامه شرق در شماره شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۱ نوشت پس از ورود شماری از خبرنگاران ایرانی به جزیره ابوموسی آن‌ها پیامکی از ایرانسل دریافت کرده‌اند که در آن نوشته شده بود:

“ایرانسل امیدوار است سفر خوشی داشته باشید و آرزوی اقامتی امن در امارات متحده عربی برای شما دارد.”

متن این پیامک ساعت ۱۱ و ۳۲ دقیقه روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت به خبرنگاران ارسال شده است.

آرش کرم‌بیگی، مدیر روابط عمومی ایرانسل در این‌باره به شرق گفت: “چون ایرانسل با اپراتور اماراتی اتصالات رومینگ (به معنای گسترش سرویس اتصال در مکانی غیر از مکانی که آن سرویس ثبت شده است) دارد، وقتی کسی وارد جزایر بشود، شبکه، اتصالات شما را در حوزه کشور امارات می‌بیند و پیغام مشترک خود را ارسال می‌کند.”

این پیامک در حالی ارسال شده که از چند هفته پیش اختلافات ایران و امارات بر سر مالکیت این جزیره بالا گرفته است.

مدیر روابط عمومی ایرانسل: چون ایرانسل با اپراتور اماراتی اتصالات رومینگ دارد، وقتی کسی وارد جزایر (ابوموسی) بشود، شبکه، اتصالات شما را در حوزه کشور امارات می‌بیند و پیغام مشترک خود را ارسال می‌کند

ایران و امارات سال‌هاست که بر سر مالکیت جزایر ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک با هم اختلاف دارند.

به گفته مورخان ایرانی، اسناد و نقشه‌های قدیمی مالکیت ایران را بر این سه جزیره نشان می‌دهد.
تنها در آغاز قرن بیستم نیروهای بریتانیایی این جزایر را به تصرف خود درآوردند.

با این حال پس از خروج بریتانیا از منطقه خلیج فارس در سال ۱۹۷۱، جزایر ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک دوباره به ایران واگذار شدند و نیروهای ایران یک روز پیش از استقلال امارات، بر اساس تفاهم‌نامه یادشده در ابوموسی مستقر شدند.

ایران همواره ادعای مالکیت امارات بر این جزایر را رد کرده و می‌گوید درباره مالکیت این سه جزیره مذاکره نخواهد کرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز در سال ۱۹۷۱ اعتراض امارات به مالکیت ایران بر جزایر سه‌گانه را رد کرد.

ر همین حال محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری ایران روز ۲۳ فروردین سال جاری خورشیدی به این جزیره سفر کرد. این سفر واکنش تند مقامات امارات و شورای همکاری خلیج فارس را به دنبال داشت.

شورای همکاری خلیج فارس از شش کشور عربی جنوب خلیج فارس تشکیل شده و امارات متحده عربی با پشتیبانی این شورا و کشورهای عربی بر سه جزیره ایرانی تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی ادعای ارضی دارد.

این شورا روز ۱۷ آوریل ۲۰۱۲ (۲۹ فروردین) پس از نشستی در قطر با انتشار بیانیه‌ای از مواضع امارات پشتیبانی کرد.

ایران همچنین جزیره ابوموسی را “منطقه نمونه گردشگری” اعلام کرده و قصد دارد زمینه رفت و آمد گردشگران را به این جزیره فراهم کند.

همچنین سرتیپ احمدرضا پوردستان، فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران گفته است: “به هیچ کشوری اجازه کوچک‌ترین دست‌اندازی را نمی‌دهیم، اگر این‌طور شود و این شیطنت‌ها از طریق دیپلماسی حل نشود، نیروهای نظامی آماده‌اند اقتدار نظام را به کشور متعرض نشان دهند.”

به گفته وی “حاکمیت این جزایر (ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک) از قدیم‌الایام متعلق به ایران بوده و جمهوری اسلامی نیز از این حق خود قاطعانه و با قدرت دفاع می‌کند.”

شماری از نمایندگان مجلس ایران نیز گفته اند در حال آماده کردن طرحی هستند که بر اساس آن استان خلیج فارس در جنوب ایران با مرکزیت “ابوموسی” تشکیل خواهد شد.

دیدگاه شما چیست؟