تشدید فشارهای بین المللی علیه حکومت اسد پس از کشتار در روستای حوله

تشدید فشارهای بین المللی علیه حکومت اسد پس از کشتار در روستای حوله

 

همزمان با گسترش موج محکومیت قتل عام در روستای الحوله در سوریه،  فشارهای بین المللی علیه حکومت بشار اسد تشدید شده است و  ژنرال مارتین دمپسی، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، نیزگفته است، گزینه نظامی برای توقف خشونت در سوریه می بایست مورد بررسی قرار گیرد.

کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب برای حل بحران سوریه، روز دوشنبه گفت که از قتل عام در حوله وحشت زده شده است. وی قرار است روز سه شنبه با بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، دیدار کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه، و دیوید کامرون،نخست وزیر بریتانیا، در گفت وگویی تلفنی « خشونت مرگبار رژیم دمشق» را محکوم کرده اند.

رییس جمهور فرانسه ونخست وزیر بریتانیا از ماموریت کوفی عنان حمایت کرده و خواستار انتقال مسالمت آمیز و دمکراتیک قدرت در سوریه شده اند.

فرانسوا اولاند نیز اعلام کرده است که در صدد برگزاری یک نشست دیگر در پاریس برای رایزنی درباره مساله سوریه با حضور کشورهای غربی و عرب که خواهان تغییر حکومت بشار اسد هستند، در روز جمعه است.

قتل عام روستای حوله شامگاه جمعه و بامداد شنبه روی داد که طی آن بیش از ۱۰۰ نفر از جمله ۵۵ کودک کشته و حدود ۳۰۰ نفر زخمی شدند. معترضان سوری و کشورهای غربی، دولت سوریه را متهم به دست داشتن در این قتل عام می‌کنند. دولت سوریه اما با رد این اتهام «گروه‌های تروریستی مسلح را» عامل این قتل عام معرفی می‌کند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد شامگاه یکشنبه در جلسه‌ای فوق العاده، با صدور بیانه‌ای غیر الزام آور نظام حاکم بر سوریه را به دلیل قتل عام روستای الحوله محکوم کرد.

سرگئی لاورف، وزیر امور خارجه روسیه، روز دوشنبه مخالفان و  همچنین حکومت سوریه را مسئول کشتار ها در سوریه دانست.

وی گفت: ما با شرایطی مواجهیم که هردو طرف آشکارا در کشتار مردم بیگناه دست دارند.

در تحولی دیگر تجار و کسبه شهر دمشق در بزرگترین نافرمانی مدنی در طول ۱۴ ماه گذشته که از شروع تظاهرات علیه حکومت بشار اسد می‌گذرد، و در اعتراض به قتل‌عام شهر حوله، روز دوشنبه دست به اعتصاب زدند، و مغازه‌ها و فروشگاه‌های خود را بستند.

 

«بررسی گزینه نظامی برای سوریه»

ژنرال مارتین دمپسی، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، روز دوشنبه به شبکه تلویزیونی سی ان ان گفت که ترجیح می دهد با فشار های جامعه بین المللی بشار اسد  مجبور به ترک قدرت شود، اما استفاده از گزینه نیروی نظامی همیشه بر روی میز است.

ژنرال دمپسی گفت: من فکر می کنم که گزینه نظامی باید در نظر گرفته شود، اما عنوان رهبر ارشد نظامی ترجیح من این خواهد بود که جامعه بین المللی همیشه می تواند راه هایی برای افزایش فشار بر بشار  اسد پیدا کند تا او را به انجام کار درست وادار و از قدرت کنار برود.

وی اضافه کرده است: البته، ما همیشه باید گزینه های نظامی را ارائه کنیم و آنها باید در نظر گرفته شود.

رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا همچنین گفت هکه انتظار دارد فشارهای بین المللی علیه حکومت سوریه تشدید شود.

ژنرال دمپسی همچنین درگفت وگو با شبکه سی بی اس، خشونت در سوریه را «وحشتناک»خوانده است.

عنان طرح صلحی شش ماده‌ای به منظور حل و فصل بحران سوریه ارائه داده، که مفاد آن مورد پذیرش دولت و مخالفان این کشور قرار گرفته است. آتش بس میان طرف‌های درگیر نخستین بند این طرح است. ناظرانی از سازمان ملل برای نظارت بر آتش بس به سوریه اعزام شده‌اند اما تا کنون خشونت‌ها در این کشور متوقف نشده است.

حدود ۱۴ ماه از آغاز بحران سوریه می‌گذرد. به گزارش سازمان ملل متحد تا کنون بیش از ۱۲هزار نفر در نتیجه خشونت‌ها در این کشور کشته شده‌اند.

 

 

 

دیدگاه شما چیست؟