داگان: «میان آغاز حمله به ایران تا شروع یک جنگ منطقه ای تنها پنج دقیقه فاصله خواهد بود»

داگان: «میان آغاز حمله به ایران تا شروع یک جنگ منطقه ای تنها پنج دقیقه فاصله خواهد بود»

 

مئیر داگان، رییس پیشین موساد، در تازه ترین سخنان انتقادی خود در باره رویه اسرائیل در قبال برنامه هسته ای ایران هشدار داد که «میان آغاز حمله به ایران تا شروع یک جنگ منطقه ای تنها پنج دقیقه فاصله خواهد بود».

 

 

آقای داگان بار دیگر از «عواقب فاجعه بار حمله احتمالی» اسرائیل به تاسیسات اتمی ایران ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش «وای.نت»، پایگاه خبری روزنامه یدیعوت آخرونوت، رییس پیشین موساد در جریان سخنرانی روز دوشنبه خود در دانشگاه بن گوریون واقع در جنوب اسرائیل این هشدار را داد.

مئیر داگان گفت: «حمله کردن خیلی آسان و غلط انداز است، اما کسی نمی پرسد که پنج دقیقه پس از آن قرار است چه اتفاقی رخ دهد؟ من می گویم که پنج دقیقه بعد، ما با یک جنگ منطقه ای روبرو خواهیم بود».

وی افزود: «اگر متقاعد می شدم که برنامه هسته ای ایران با یک حمله به مدت ده سال متوقف می شد، من نیز حامی چنین حمله ای بودم».

آقای داگان عملکرد دولت بنیامین نتانیاهو را در عرصه های مختلف، بویژه امور داخلی و اجتماعی برای کشوری مانند اسرائیل شرم آور و به شدت ضعیف نامید.

رییس فعلی سازمان جاسوسی اسرائیل، موساد، نیز هفته گذشته در پژوهشکده امنیت ملی تل آویو و در برابر میهمانان داخلی و خارجی گفته بود که «حمله به ایران، تنها سران ایران را به سوی تصمیم گیری به داشتن بمب هسته ای تشویق خواهد کرد».

مئیر داگان در یک سال و نیم اخیر که از ریاست هشت ساله موساد کنار رفته است، بارها نسبت به عواقب حمله نظامی اسرائیل به ایران هشدار داده و استدلال می کند که چنین حمله ای، برنامه هسته ای ایران را متوقف نمی کند.

هشدار جدید آقای داگان در مورد فاصله پنج دقیقه ای میان آغاز یک حمله به ایران تا شروع یک جنگ منطقه ای در حالی بیان شده است که اهود باراک وزیر دفاع اسرائیل هفته گذشته بار دیگر خطر بروز جنگ را تکرار کرد؛ سخنانی که موجب شد تا هیات نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل علیه اسرائیل اقدام به شکایت کند.

اهود باراک و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در روزهای اخیر سخنانی بیان کرده اند که نشان می دهد این کشور نسبت به نتیجه مذاکرات هسته ای میان ایران و کشورهای گروه ۱+۵ بر سر پرونده هسته ای تهران خوش بین نیستند.

بنیامین نتانیاهو و اهود باراک حتی خانم وندی شرمن، مذاکره کننده ارشد آمریکایی، را که پس از مذاکرات هسته ای دو هفته پیش در بغداد به تل آویو سفر کرده بود، به حضور نپذیرفتند تا به گفته ناظران، به آمریکا نشان دهند که اسرائیل از روند اداره این مذاکرات ناخشنود است.

آقای نتانیاهو هنگامی که هفته گذشته در پژوهشکده امنیت ملی سخنرانی کرد، ناخشنودی خود را از روند اداره مذاکرات هسته ای در استانبول و بغداد میان شش عضو دایم شورای امنیت و آلمان در برابر ایران نشان داد.

آقای نتانیاهو چند بار گفت که قدرت های بین المللی به جای نشان دادن قاطعیت وعزم جزم خود، در برابر ایران کوتاه آمده و نرمش نشان داده اند.

نخست وزیر اسرائیل آنچه را که «ضعفِ» ناشی از هراس قدرت های مذاکره کننده عنوان کرد، تلویحا به باد تمسخر گرفت و گفت: این ضعف موجب گستاخی در عملکرد جمهوری اسلامی ایران شده است.

روزنامه اسرائیلی «هاآرتص» روز دوشنبه نوشته بود که آمریکا خود را برای شکست مذاکرات هسته ای در مسکو آماده می کند و در این راستا، دیوید کوهن معاون وزیر خزانه داری آمریکا و مسئول پرونده تحریم ایران روزهای یکشنبه و دوشنبه در تل آویو با سران اسرائیل از جمله با تامیر پاردو رییس موساد دیدار کرد.

روزنامه «معاریو» نیز روز دوشنبه نوشته بود که دیوید کوهن به مقامات اسرائیل گفته است: مذاکرات هسته ای قدرت ها با ایران یک «شکست جدی» بوده است.

قرار است که نشست سوم مذاکرات هسته ای گروه پنج به علاوه یک و با ایران در روزهای بیست و نهم و سی ام خرداد، هجدهم و نوزدهم ژوئن، با میزبانی مقامات روسیه در مسکو برگزار شود.

آقای کوهن در مصاحبه روز دوشنبه با روزنامه اسرائیلی هاآرتص به طور تلویحی خواهان ادامه شکیبایی اسرائیل در صورت ناکام شدن مذاکرات مسکو شده بود.

آقای کوهن گفت: «حتی در صورتی که از نشست مسکو نیز دستاوردی نداشته باشیم، افکار عمومی اسرائیل باید بداند که تحریم های دیگری علیه ایران در راه خواهد بود».

برخی ناظران در اسرائیل می گویند که شکست مذاکرات مسکو، ممکن است که صفّ حامیان حمله نظامی به ایران را در میان سیاستمداران اسرائیلی تقویت کند.

آیت الله خامنه ای روز چهاردهم خردادماه و در مراسم سالگرد درگذشت آیت الله خمینی گفت که حمله اسرائیل به ایران «مثل صاعقه بر سر خودشان فرود خواهد آمد».

همچنین به گزارش خبرگزاری فارس، سرلشگر پاسدار یحیی رحیم صفوی مشاور عالی نظامی رهبر ایران نیز در روزهای اخیر تأکید کرد که هزاران راکت و خمپاره برای حمله به اسرائیل در منطقه در دسترس حامیان ایران از جمله حزب الله است، و افزود: «اگر صهیونیست ها بخواهند جنگی علیه ایران راه بیندازند، ممکن است در همان یکی دو هفته اول، یک میلیون نفر از یهودیان از اسرائیل فرار کنند».

 

 

دیدگاه شما چیست؟