وزیر خارجه روسیه برای مذاکره درباره سوریه راهی ایران می شود

وزیر خارجه روسیه برای مذاکره درباره سوریه راهی ایران می شود

 

بخش مطبوعاتی و اطلاعاتی وزارت خارجه روسیه روز دوشنبه در اعلامیه ای اعلام کرد که سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه این کشور روز چهارشنبه، ۲۴ خرداد، برای مذاکره درباره سوریه به تهران سفر خواهد کرد.

بر اساس این اعلامیه مطبوعاتی، آقای لاوروف در این سفر ابتکارات و پیشنهادات روسیه برای میزبانی کنفرانس بین المللی در رابطه با وضعیت سوریه را با مقامات ایران مذاکره خواهد کرد.

این اعلامیه در ادامه می گوید که ایران نفوذ زیادی در سوریه دارد و یکی از کشورهایی است که بایستی در کنفرانس بین المللی سوریه به میزبانی مسکو حضور داشته باشد.

این بیانیه می افزاید: روسیه نمایندگان ۱۵ کشور را برای حضور در این کنفرانس بین المللی دعوت کرده است، از جمله آمریکا، فرانسه، بریتانیا، چین، قطر، عربستان سعودی، لبنان، اردن، عراق، ترکیه و ایران.

آقای لاروف روز یکشنبه، ۲۱ خرداد، نیز در اظهاراتی که از کانال تلویزیون رسمی روسیه پخش شد خواستار تشکیل گروه تماس در باره سوریه با حضور ایران شد، موضوعی که قبلا نیز از طرف روسیه مطرح شده بود و مورد مخالفت آمریکا قرار گرفت.

روسیه همراه با چین، به شدت مخالف حمله نظامی به سوریه یا تصویب قطعنامه ای در سازمان ملل هستند که راه مداخله نظامی به سوریه را هموار کند. این دو کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل تاکنون دو قطعنامه این نهاد بین المللی علیه دولت سوریه را وتو کرده اند.

طبق گزارش سازمان ملل، در جریان اعتراض های مردم سوریه به حکومت بشار اسد تاکنون بیش از ۱۳ هزار نفر به دست نیروهای امنیتی و نظامی سوریه کشته شده اند، این در حالی است که طی دو هفته گذشته، دو کشتار وسیع در مناطق سنی نشین درعا و حما اتفاق افتاده است که بنا به گزارش ناظران سازمان ملل بسیاری از کشته شدگان کودک و زن بوده اند.

ایران یکی از نادر متحدان دولت بشار اسد است که به صراحت از دولت اسد حمایت می کند و درگیری های خونین در شهرهای سوریه را به «توطئه بیگانگان و القاعده» نسبت می دهد.

کوفی عنان نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه ۱۹ خرداد ماه خواستار همکاری ایران برای حل بحران سوریه شد.

همزمان با اظهارات آقای عنان، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، نیز در نشست مجمع عمومی سازمان ملل که در باره‌ سوریه برگزار شده بود، گفت که رژیم بشار اسد کاملا مشروعیت خود را از دست داده است. آقای بان با محکوم کردن کشتار اخیر در استان حما، آن را «وحشیگری غیرقابل بیان» خواند.

مخالفان مسلح رژیم بشار اسد و برخی از کشورهای غربی دولت ایران را به حمایت نظامی و اطلاعاتی از دولت سوریه برای سرکوب مخالفین دولت بعث بشار اسد متهم کرده اند.

اگرچه مقام های وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی همواره هر گونه دخالت تهران در امور سوریه را رد کرده‌اند، اما یکی از مسئولان نیروی قدس سپاه پاسداران به تازگی و برای نخستین بار دخالت ایران در حوادث سوریه را تایید کرد.

اسماعیل قاآنی، جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، هفتم خردادماه با تایید این مسئله، تاکید کرد که این دخالت «به طور فیزیکی و غیر فیزیکی» برای جلوگیری از «کشتار مردم» بوده است.

آقای لاوروف روز یکشنبه اعلام کرد که «محروم کردن ایران از ایفای نقشی در مذاکرات به منظور حل و فصل بحران سوریه، بی‌فکری است».

 

 

 

دیدگاه شما چیست؟