دادگاه عالی پاکستان رای به برکناری نخست وزیر داد

دادگاه عالی پاکستان رای به برکناری نخست وزیر داد

دادگاه عالی پاکستان روز سه شنبه اعلام کرد که نخست وزیر این کشور به دلیل محکومت قضایی صلاحیت تصدی این پست را ندارد. یوسف رضا گیلانی به مانع تراشی بر سر راه تحقیقات درباره فساد مالی رییس جمهوری پاکستان متهم شده است.

دادگاه عالی پاکستان رسما به کمیسیون انتخاباتی این کشور خبر داده است که یوسف رضا گیلانی را از مقام خود برکنار کند و افزوده که وی دیگر نخست وزیر پاکستان نیست.

افتخار محمد چوهدری، رییس دادگاه عالی، گفته است: «یوسف رضا گیلانی فاقد صلاحیت برای عضویت در پارلمان پاکستان است… کمیسیون انتخاباتی باید موضوع عدم کفایت وی را ابلاغ کند… و رییس جمهوری نیز باید بر اساس قانون اساسی گام های لازم را برای اطمینان یافتن از تداوم روندهای دمکراتیک در زمینه تعیین رییس دولت بر پایه نظام پارلمانی بردارد.»

بر اساس قانون اساسی پاکستان رهبر حزب پیروز در انتخابات به مقام نخست وزیری می رسد. با اعلام نظر دادگاه عالی پاکستان احتمالا تاریخی برای برگزاری انتخابات زودرس پارلمانی در این کشور تعیین خواهد شد.

آقای گیلانی هنوز به این رای واکنش نشان داده است. نخست وزیر پاکستان روز ۲۶ آوریل به اتهام اینکه مانع از انجام تحقیقات درباره فساد مالی آصف علی زرداری، رییس جمهوری، شده است از سوی دادگاه عالی این کشور محکوم شد.

حکم روز سه شنبه دادگاه عالی در واکنش به دادخواستی صورت گرفت که در آن اشاره شده بود یوسف رضا گیلانی حاضر نیست تا از مقام نخست وزیری کناره گیری کند.

این نخستین بار است که یک نخست وزیر پاکستان توسط دادگاه عالی قانون اساسی محکوم می شود. یوسف رضا گیلانی پیشتر گفته بود که تنها پارلمان می تواند وی را از مقام خود خلع کند.

این در حالی است که قانون اساسی پاکستان هر فردی را که از سوی دادگاه عالی محکوم شده باشد فاقد صلاحیت برای تصدی پست نخست وزیری می داند.

اتهام های وارده به آصف علی زرداری به دهه ۱۹۹۰ بر می گردد که وی همسرش، بی نظیر بوتو، متهم شدند از حساب های خود در بانک های سوئیسی برای پولشویی رشوه های دریافتی از قراردادهای مختلف تجاری، استفاده کرده اند.

این دو متهم شده بودند که ۱۲ میلیون دلار رشوه دریافت کرده اند. سوئیس پرونده های مربوط به این اتهام را در سال ۲۰۰۸ و زمانی که آقای زرداری به مقام ریاست جمهوری رسید مختومه اعلام کرد.

یوسف رضا گیلانی همواره تاکید کرده است که آصف علی زرداری به عنوان رییس جمهوری پاکستان مصونیت قضایی دارد.

اعضای دولت آقای گیلانی دادگاه عالی پاکستان را متهم کرده اند که در صدد به زیر کشیدن نخست وزیر و رییس جمهوری پیش از فوریه سال ۲۰۱۳ است. این تاریخ زمانی است که دوره پنج ساله دولت به صورت کامل سپری خواهد شد.

گزارش خبرگزاری های خارجی حاکی است که اقدام دادگاه عالی پاکستان می تواند این کشور را دچار آشوب های تازه ای کند. پاکستان قرار است در ماه های آینده انتخابات سراسری برگزار کند.

این کشور در حال با مشکلات اقتصادی و فعالیت های گروه های شبه نظامی وابسته به القاعده دست و پنجه نرم می کند.

 

نقل از «خبرگزاری مهر».

 

دیدگاه شما چیست؟