بازداشت هلال محمداف، رهبر جنبش ملی تالش شمالی

بازداشت هلال محمداف، رهبر جنبش ملی تالش شمالی

 

 

به گزارش وب سایت آذری ها ، سرویس امنیتی جمهوری باکو پنج شنبه گذشته مصادف با ۲۱ ژوئن با مراجعه به منزل هلال محمداف از رهبران تالش شمالی در باکو وی را دستگیر و به زندان منتقل کرد.

در ماه گذشته نیز محسن صمداف رهبر حزب استقلال و آنار بایراملی خبرنگار محلی شبکه سحر بازداشت شده بودند.

هلال محمداف در ۱۹۵۸ در روستای تنگه رود از توابع آستارای شمالی متولد شد. وی دارای درجه دکتری ریاضی از دانشگاه مسکو و درجه دانشیاری می باشد. او هنگام فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۳ وی رئیس حزب ملل آذربایجان بود و بعد از سرکوب جمهوری خودمختار تالش-مغان به روسیه رفت و پس از ۱۲ سال مجددا به باکو بازگشت. محمداف قبلا توسط اشخاص ناشناس تهدید به مرگ شده بود.

گفتنی است مردم تالش بخشی از ادامه فرهنگی-تمدنی ایران در منطقه قفقاز جنوبی یا آران هستند که در طی جنگ های ایران و روس و انعقاد معاهده ترکمنچای به رغم واگذاری این سرزمین ها از سوی دولت قاجار به روسیه تزاری مقاومت های شایانی به رهبری «اسبق المجاهدین» از خود نشان دادند. بعد از فروپاشی شوروی مردم تالش جنبش فراگیری ر ا به رهبری «علی اکرام همت اف» جهت پیوستن به ایران آغاز کردند که با سرکوب دولت مرکزی باکو روبرو شد.

لازم به ذکر است که تالش ها با وجود جمعیت بیش از یک میلیونی که از نوار مرزی ایران در آستارا تا جنوب باکو ادامه پیدا می کند، از شناسایی فرهنگی و هویتی محروم بوده و همواره تحت ستم ملی و انکار هویتِ ایرانی شان قرار گرفته اند.

دیدگاه شما چیست؟