روسیه از «پیشرفت مشخص» در مذاکرات ایران و ۱+۵ در استانبول خبر داد

 

روسیه از «پیشرفت مشخص» در مذاکرات ایران و ۱+۵ در استانبول خبر داد

 

 

 

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه از «پیشرفت مشخص» در مذاکرات در سطح فنی و کارشناسی بین ایران و گروه ۱+۵ در استانبول خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سرگئی ریابکوف گفته است که به رغم این که هنوز اختلافاتی وجود دارد، مسکو از نتایج این مذاکرات راضی است.

مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در سطح فنی و کارشناسی روز سه‌شنبه ۱۳ تیر در استانبول آغاز شد و ساعات اولیه (به وقت محلی) روز چهارشنبه به پایان رسید. در این مذاکرات معاون سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد هسته ایران، و معاون کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، حضور داشتند.

معاون وزیر امور خارجه روسیه به خبرگزاری اینترفکس گفته است:«نمی توانم بگویم به نوعی پیشرفت مهم و یا قطعی دست یافته ایم.»

سرگئی ریابکوف با این حال تصریح کرده است که نمی توان از «شکست» در مذاکرات فنی و کارشناسی در استانبول نیز سخن گفت.

معاون وزیر امور خارجه روسیه اضافه کرده است:«بلکه برعکس، زمینه هایی وجود دارد که می توان از پیشرفت مشخص صحبت کرد.»

سرگئی ریابکوف توضیح بیشتری در خصوص این پیشرفت در مذاکرات هسته ای ارائه نکرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دفتر کاترین اشتون، که نمایندگی کشورهای آمریکا، فرانسه، بریتانیا، چین و روسیه به همراه آلمان، کشورهای موسوم به گره ۱+۵، را در مذاکرات هسته ای با ایران برعهده دارد، در بیانیه ای اعلام کرده است که مذاکرات استانبول بر «مسایل فنی» متمرکز بوده است.

در این بیانیه همچنین آمده است که مذاکرات بین علی باقری، معاون سعید جلیلی و هلگا اشمید، معاون کاترین اشتون، ادامه خواهد یافت. ولی این بیانیه زمان و مکانی را برای برگزاری دور بعدی این مذاکرات مشخص نکرده است.

مذاکره کنندگان ارشد هسته ای ایران و گروه ۱+۵ تا کنون سه دور مذاکره در استانبول، بغداد و مسکو برگزار کرده اند. که در مذاکرات مسکو موافقت شد تا مذاکرات در سطح کارشناسان در استانبول ادامه یابد.

حق غنی سازی

سرگئی ریابکوف در ادامه گفته است، درصورتی که ایران اجازه دهد که جامعه بین المللی بر برنامه هسته ای این کشور نظارت و کنترل داشته باشد، مسکو تمایل دارد از حق ایران برای غنی سازی اورانیوم حمایت کند.

معاون وزیر خارجه روسیه گفته است:«حق غنی سازی اورانیوم و به رسمیت شناخته شدن این حق، می بایست در مقابل کنترل کامل جامعه بین المللی بر برنامه هسته ای ایران داده شود.»

شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکنون طی چهار قطعنامه تحریمی از ایران خواسته است تا فعالیت های مربوط به غنی سازی اورانیوم را متوقف کند. ایران می گوید که غنی سازی اورانیوم «خط قرمز» این کشور محسوب می شود و طی این سال ها با نادیده گرفتن قعطنامه های شورای امنیت برنامه غنی سازی خود را توسعه داده است.

دیدگاه شما چیست؟