روابط ایران و جمهوری آذربایجان با اتهام های جدید بار دیگر متشنج شد

روابط ایران و جمهوری آذربایجان با اتهام های جدید بار دیگر متشنج شد

 

وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان روز چهارشنبه اتهام «جاسوسی» دو تبعه این کشور در ایران را رد کرد و همزمان، مدیر مسوول یک نشریه این کشور به «دریافت پول از ایران و جاسوسی برای تهران» متهم شده است.

 

 

تلویزیون پرس تی وی، شبکه انگلیسی زبان تلویزیون دولتی ایران، روز سه شنبه- ۱۳ تیرماه – با استناد به گفته های یک مقام مسئول در استان آذربایجان شرقی گزارش داد که «شهریار حاجی زاده» و «فرید حسین اف» دو شهروند جمهوری آذربایجان که اوایل ماه مه در تبریز بازداشت شده بودند، متهم به «جاسوسی و تلاش برای جلب برخی معترضین داخلی برای ترویج جدایی طلبی در ایران» هستند

دولت باکو روز چهارشنبه این اتهام را رد کرد.

ائلمان عبدالله اف، معاون وزیر امور خارجه آذربایجان در واکنش به گزارش «پرس تی وی» به خبرگزاری «ترند» جمهوری آذربایجان گفت: «وزارت امور خارجه ایران به سفارت ما در تهران گفته است که در مورد سرنوشت این دو شهروند فقط اخباری را که از سوی این وزارتخانه به جمهوری آذربایجان اعلام می شود، قابل تایید است».

به گفته وی، وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان هنوز در تلاش است تا اجازه دسترسی کنسولی به دو شهروند بازداشت شده خود در ایران را بگیرد و با آنها ملاقات کند.

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان می گوید که در رابطه با بازداشت شهروندان خود تاکنون سه یادداشت اعتراض آمیز به ایران تحویل داده و خواستار دسترسی کنسولی به آنها شده است، اما ایران تنها طی یادداشت کوتاهی که هفته گذشته به دولت باکو تحویل داد، این دو شهروند را به «تلاش برای اقدامات جنایتکارانه» متهم کرده و توضیح بیشتری در این مورد نداده است.

به گزارش خبرگزاری «ترند» جمهوری آذربایجان، «حسین اف» و «حاجی زاده» در آستانه برگزاری مسابقه موسیقی یوروویژن در باکو که باعث ایجاد تنش میان آذربایجان و ایران شد، با دریافت دعوتنامه ای برای شرکت در جشنواره شعری که در شهر مراغه برگزار می شد به ایران سفر کرده بودند که روز دوازدهم اردیبهشت ماه در راه بازگشت به باکو، در شهر تبریز بازداشت شدند.

پرس تی وی گزارش داده که دعوتنامه ارسالی برای حضور این دو نفر در جشنواره شعر «تقلبی» بوده است.

از سوی دیگر، اداره نیروهای مرزبانی آذربایجان روز چهارشنبه با انتشار اعلامیه ای مطبوعاتی، از بازداشت چند تبعه ایران که به صورت غیر قانونی وارد آذربایجان شده بودند و قصد قاچاق «نوشیدنی های الکلی» به ایران را داشتند، خبر داد.

در این بیانیه با ذکر نام و نام خانوادگی شهروندان ایرانی، اعلام شده که علیه این افراد پرونده جنایی باز شده است.

بازداشت مدیرمسئول یک نشریه جمهوی آذربایجان

در همین حال، دفتر دادستانی کل و سرویس مطبوعاتی وزارت کشور جمهوری آذربایجان مدیر مسئول یک نشریه این جمهوری را به «دریافت پول از ایران و جاسوسی برای این کشور» متهم کرد.

این دفتر با انتشار بیانیه ای درباره بازداشت «هلال ممداف»، مدیر مسوول روزنامه «تولیشی صدو» (صدای تالش) اعلام کرد که بازداشت این شخص مستقیما با فعالیت های «خطرناک و علیه امنیت ملی» وی ارتباط دارد.

در بیانیه مشترک دادستانی کل و وزارت کشور آذربایجان آمده است: «هلال ممد اف از سال ۱۹۹۲ به صورت مخفیانه با علی عبدلی فرزند حمزه-علی که مامور سرویس امنیتی ایران است، همکاری خود را آغاز کرده و علیه امنیت ملی و یکپارچگی ارضی آذربایجان فعالیت کرده و بارها از ایران پول دریافت کرده است.»

نشریه «صدای تالش» که به زبان اقلیت تالشی در مناطق جنوبی جمهوری آذربایجان و هم مرز با ایران منتشر می‌شود، بنا به گفته هیات تحریریه این نشریه، سعی در حفظ و اشاعه زبان و فرهنگ تالشی داشته است که هم ریشه با زبان فارسی است.

برخی از مقام‌های جمهوری آذربایجان، ایران را به «سوء استفاده» از این اقلیت متهم کرده‌اند.

پیشتر، نوروز ممدلی، عضو هیات علوم زبان‌شناسی آکادمی باکو و مدیر مسئول قبلی این نشریه تالشی زبان در سال ۲۰۰۷، به اتهام دریافت پول از ایران و جاسوسی برای تهران به ۱۰ سال حبس محکوم شد، اما وی در سال ۲۰۱۰ و در سن ۷۰ سالگی در زندان درگذشت.

دادگاهی در باکو، کلیه اموالی که گفته می شد نوروز ممداف از ایران گرفته بود، با احتساب ۶۰۰ منات (۸۰۰ دلار) پول نقد موجود در حساب شخصی وی را مصادره کرد.

پایان ماموریت سفیر ایران در باکو

همزمان با بالا گرفتن موج جدید تنش ها میان ایران و جمهوری آذربایجان، خبرگزاری رسمی آذربایجان، آذرتاج، روز چهارشنبه، گزارش داد که زمان ماموریت محمد باقر بهرامی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در آذربایجان به پایان رسیده است و وی در آینده نزدیک این کشور را به مقصد تهران ترک خواهد کرد.

هنوز معلوم نیست سفیر آتی تهران در باکو چه کسی خواهد بود.

آقای بهرامی، اواخر ماه می، و به دنبال افزایش تنش ها میان آذربایجان و ایران بر سر مسابقه یوروویژن و آنچه که ایران «توهین به مقدسات در آذربایجان» عنوان کرده بود، به تهران فراخوانده شد ولی وی اخیرا دوباره به سفارت ایران در آذربایجان بازگشته است.

جمهوری آذربایجان در یک سال گذشته، ۴۰ نفر را به اتهام جاسوسی برای ایران بازداشت کرده است و اخیرا آنار بایراملی، خبرنگار شبکه تلویزیون آذربایجانی زبان «سحر» وابسته به سازمان صدا و سیمای ایران به اتهام حمل چهار دهم گرم هرویین به دو سال زندان محکوم شد.

ایران نیز آذربایجان را به همدستی با سرویس امنیتی اسرائیل «موساد» برای ترور دانشمندان هسته ای خود متهم کرده است.

 

 

 

 

منبع: رادیو فردا 

1 دیدگاه برای «روابط ایران و جمهوری آذربایجان با اتهام های جدید بار دیگر متشنج شد»

دیدگاه شما چیست؟