آمانو: همکاری ایران در زمینه پرونده اتمی اش «ناامید کننده» بوده است

آمانو: همکاری ایران در زمینه پرونده اتمی اش «ناامید کننده» بوده است

 

 

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، روز دوشنبه در نشست شورای حکام گفت که عدم پیشرفت در وادار کردن ایران به همکاری برای راستی آزمایی تحقیقات نظامی در پرونده هسته ایش «نا امیدکننده» بوده است.

آقای آمانو در سخنرانی افتتاحیه نشست شورای حکام آژانس که پرونده هسته ای ایران نیز در دستور کار آن است، تصریح کرد: «به رغم گفت و گوهای فشرده میان آژانس و ایران از ژانویه سال ۲۰۱۲، هیچ دستاورد مشخصی هنوز به دست نیامده است.»

وی اظهار داشت: «این موضوع نا امیدکننده است چرا که بدون همکاری کامل ایران، ما قادر نیستیم تا پروسه حل تمام مسائل در دست بررسی از جمله جنبه های احتمالا نظامی در برنامه اتمی ایران را آغاز کنیم.»

مدیرکل آژانس بین الملی انرژی اتمی افزود: «از نظر ما ضروری است که ایران بدون فوت وقت به نگرانی های ما پاسخ دهد.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آژانس در ماه های اخیر مذاکرات بی حاصلی را با ایران برای دسترسی به سایت های اتمی و دانشمندان هسته ای این کشور صورت داده است تا بتواند ادعاهای مطرح در زمینه ابعاد نظامی برنامه هسته ای جمهوری اسلامی را بررسی و راستی آزمایی کند. 

مقام های ایرانی هرگونه تحقیقات نظامی- هسته ای را رد کرده و می گویند که اسناد ادعایی آژانس بین المللی انرژی اتمی بی پایه و اساس، و ساختگی است. آقای آمانو حتی برای متقاعد کردن رهبران ایران به همکاری با آژانس اوایل سال جاری میلادی به تهران سفر کرد.

مدیرکل آژانس در سخنرانی روز دوشنبه خود همچنین گفت که اقدامات ایران در پایگاه نظامی پارچین، «اثرات نامطلوبی بر توانایی ما برای راستی آزمایی فعالیت های صورت گرفته در آنجا برجای خواهد گذاشت.»

ایران از سوی آژانس متهم شده است که در حال انجام تحقیقات نظامی- اتمی در پایگاه پارچین است و برای نابودی شواهد مربوط به آزمایش های خود دست به پاکسازی وسیع این محل و خاکبرداری های گسترده زده است.

یوکیو آمانو می گوید که «ایران در نامه ای به تاریخ ۲۹ اوت ۲۰۱۲، اعلام کرده که اتهام های مربوط به فعالیت های هسته ای در پایگاه پارچین بی اساس است.»

وی افزود: «معهذا، اقدامات صورت گرفته، تقاضای ما را مبنی بر دسترسی به منطقه پارچین برای راستی آزمایی فعالیت ها در این محل را بدون فوت وقت، بیشتر تقویت می کند.»

آژانس درتازه ترین گزارش خود که روز نهم شهریور منتشر شد ضمن تاکید بر «دو برابر» شدن تعداد سانتریفوژهای تاسیسات فردو در نزدیکی قم، بار دیگر اعلام کرد که شواهد نشان می‌دهد جمهوری اسلامی در منطقه نظامی پارچین «عملیات پاکسازی» انجام داده‌است.

ایران در واکنش به گزارش تازه آژانس خواستار مشاهده اسنادی شده‌است که «مبنای نگرانی‌های آژانس هستند» اما آژانس می‌گوید این اسناد به دلیل محرمانه بودن نمی‌تواند در اختیار ایران قرار بگیرد.

با آغاز نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین، دیپلمات‌های غربی گفتند که امید دارند در این نشست با رسیدن به اجماع در مورد افزایش فشارها بر ایران، اسرائیل متقاعد شود که رویکرد دیپلماتیک هم‌چنان بر اقدام نظامی ارجحیت دارد.

ادامه برنامه هسته‌ای ایران و در عین حال ادامه تهدیدات لفظی مقامات ایرانی علیه اسرائیل باعث تشدید نگرانی‌ها در اسرائیل و افزایش تعداد گزارش‌ها در مورد احتمال حمله این کشور به تأسیسات ایران شده‌است.

دیدگاه شما چیست؟