انتقاد شدید محمود احمدی نژاد از علی لاریجانی و نهادهای امنیتی

انتقاد شدید محمود احمدی نژاد از علی لاریجانی و نهادهای امنیتی

 

 

رییس جمهوری اسلامی  روز سه شنبه از افزایش قیمت ارز در بازار آزاد ارز انتقاد کرد و آن را به «دشمنان» نسبت داد و گفت که «این یک جنگ روانی است». وی علی لاریجانی را نیز مورد انتقاد قرار داد و اظهارات وی در بی تاثیری تحریم ها را رد کرد.

آقای احمدی نژاد در گفت و گو با خبرنگاران داخلی و خارجی تایید کرد که صادرات نفت ایران کاهش پیدا کرده است ولی اظهار داشت که «انشاء الله جبران خواهیم کرد.»

وی با بیان اینکه «کاهش درآمدهای نفتی را در بودجه اعمال کرده ایم» اظهار داشت: «همه می دانند که تجارت خارجی در اقتصاد ایران سهم بالایی ندارد اما دستمایه یک جنگ روانی گسترده است و آثار روانی آن در بازار بالا است  والا در یک اقتصاد ۱۲۰۰ هزار میلیارد تومانی ایران، ۱۰۰ میلیارد دلار مبادلات ارزی، رقم بالایی نیست».

بر اساس گزارش نهادهای بین المللی، میزان فروش نفت ایران اکنون به کمتر از یک میلیون بشکه در روز کاهش یافته است و تهران ماهانه پنج میلیارد دلار از درآمدهای نفتی خود را از دست می دهد.

محمود احمدی نژاد در ادامه مصاحبه خود به نابسامانی در بازار آزاد ارز اشاره کرد و افزایش قیمت ارز را ناشی از «جنگ روانی» دانست و گفت که بر اساس گزارش یک نهاد اطلاعاتی، در این بازار ۲۲ نفر سرحلقه هستند و تمام سرنخ ها در دست آنهاست.

احمدی نژاد ادامه داد: من حالا باید چه کار کنم؟ مشخص است چه نهادهایی باید وارد عمل شوند. 

وی گفت:‌ آنجا ایستاده‌اند و موبایل دست شان است و با هم در تماس هستند و یک دفعه می‌گویند «۲۰۰ تا بنداز بالا»، «۵۰۰ تا بنداز بالا»! اینها هیچ ربطی به اقتصاد ایران ندارد فقط یک التهاب درست کرده‌اند تا بعضی ها عجله کنند که می‌خواهند کالای بیشتری بخواهند و پول‌های شان را به طلا و چیزهای دیگر تبدیل کند و این مشخص است که کار غلطی است.

وی از مردم ایران خواست تا فعلا دست نگه دارند و در بازار ارز حضور پیدا نکنند.

بازار ارز در یک هفته اخیر به شدت آشفته شده و قیمت دلار در این مدت ۳۰ درصد افزایش یافته است.  بازار ارز تهران روز سه شنبه، یازدهم مهرماه، بار دیگر شاهد افزایش قیمت دلار بود و به سه هزار و ۶۰۰ تومان رسید. قیمت یورو نیز چهار هزار و ۶۰۰ تومان و هر پوند انگلیس نیز پنج هزار و ۷۰۰ تومان معامله شد.

آقای احمدی نژاد بیان قیمت ارز را «جنگ روانی» دانست و در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری فارس که از وی پرسید شما گفته اید ارزش دلار ۹۰۰ تومان است ولی الان دلار در خیابان فردوسی چهار هزار تومان است گفت: «اینکه شما می‌گویید الان قیمت دلار چهار هزار تومان است بدون اینکه توجه کنیم قیمت واقعی آن چند است، جنگ روانی به وجود می‌آورد و جنگ روانی موضوع شاخ و دم داری نیست.»

در ادامه این مصاحبه، خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، از آقای احمدی نژاد پرسید که علی لاریجانی، رییس مجلس، در گفت و گو با یکی از خبرگزاری ها گفته اند که تحریم ها تاثیر چندانی در وضعیت فعلی اقتصاد ندارند.

آقای احمدی نژاد در پاسخ گفت: «لابد تصمیم های ایشان تاثیر دارد و نه تحریم ها. گفتم بعضی ها فقط در موقع خوشی همراه دولت هستند. من احترام زیادی برای ایشان قائل هستم ولی ایشان می دانند که نفت چقدر فروش می رود، چقدر بانک مرکزی تلاش می کند برای جابجایی ارز و تامین نیازهای کشور.»

وی افزود: «من مصاحبه ایشان را دیدم و متاسفم که با یک خبرگزاری وابسته به نهاد نظامی و همه اش علیه دولت (مصاحبه شده است).  امروز هم همین حرفها در همین خبرگزاری است. دو سه نکته را دارند می‌زنند که ملت ایران باید توجه داشته باشند. یک خبرگزاری که وابسته به یک نهاد امنیتی است نباید به مسائل سیاسی ورود کند.»

به نظر می رسد که اشاره آقای احمدی نژاد به خبرگزاری فارس است که گفته می شود وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی، روز سه شنبه درباره نابسامانی بازار ارز به این خبرگزاری گفته بود: «گاهی غربی‌ها در موضوع تحریم‌ها خیلی رجز می‌خوانند که دیدید ایران را تحریم کردیم و چه شرایط اقتصادی در داخل ایران پیش آمد؟ ولی واقعیت این است که بخش کمی از مشکلات اقتصادی ما مربوط به تحریم‌هاست و مشکلات اقتصادی ما از ساز و کارهای درونی نشأت می‌گیرد.»

آقای احمدی نژاد در ادامه انتقاد خود از ریس قوه مقننه گفت: «رییس مجلس به جای اینکه پنج صفحه مصاحبه کند و انتقاد کند، کمک کند تا معوقات بانکی پرداخت شود.»

وی افزود: «شش ماه بازار را به هم ریختند و حالا می‌گویند چرا رییس جمهوری نمی‌آید کارها را درست کند و جوری می‌گویند که انگار دولت نشسته تا به مردم فشار وارد شود.»

رییس جمهوری جمهوری اسلامی در ادامه مصاحبه مطبوعاتی خود درباره عملکرد خبرگزاری فارس گفت: «رییس بانک مرکزی گفت که در یکی از روزهای تعطیل عمومی در مراسم عزاداری نشسته بودیم که دیدیم پیامکی از این خبرگزاری آمد که قیمت سکه این قدر است و قیمت ارز این. رییس کل بانک مرکزی در جلسه ای که همه مسوولین کشور بودند این را گفت. گفت که من شک کردم. کجا؟ لابد یک اتفاقی افتاده است. سوار شدم رفتم خیابان فردوسی و خیابان های اطراف، دیدم همه جا تعطیل است. امروز هم همین حرف ها در همین خبرگزاری مطرح می شود.»

آقای احمدی نژاد اظهار داشت: «خبرگزاری وابسته به نهادهای امنیتی و دستگاه‌های تبلیغاتی که از دولت پول می‌گیرند نباید این قدر علیه دولت سیاسی‌کاری کنند؛ عیب ندارد ما این را هم بخشیدیم و سخت نمی‌گیریم.»

وی افزود: «می گویند که وضعیت بازار ناشی از سیاست های دولت است. سیاست های دولت همیشه به نفع مردم است. یا می گویند دولت می خواهد دولت بعدی را بگیرد و خودش را برای انتخابات بعدی تجهیز می کند و بعد جایی می گویند دولت بازار را به هم می زند تا دولت بعدی دچار مشکل شود. این حرف ها خیلی سبک است. یا می گویند هدفمندی یارانه ها باعث این مشکل شده است. از اول با هدفمندی مشکل داشتند و نمی خواستند دوزار توی جیب مردم برود!»

محمود احمدی نژاد از زیر سوال بردن دولت انتقاد کرد و گفت که چرا از قوه قضاییه، مجلس شورای اسلامی و شهرداری تهران انتقادی نمی شود؟

وی افزود: «امروز درباره هزینه‌کردها هیچ خبر و سؤالی مطرح نمی‌شود و معلوم است که اقدامات رسانه‌ها یک طرفه است و انگار کسی در کشور جز دولت ایراد ندارد.»

توقیف شرق

رییس جمهوری ایران در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره توقیف روزنامه شرق و اظهارنظر وزیر ارشاد در این زمینه گفت: «مشی دولت در هفت سال گذشته روشن است و دولت حداکثر آزادی ممکن را داشته است و در واقع ما آزادی نزدیک به مطلق برقرار کرده‌ایم. نظر من در این باره نیز مشخص است و به نظرم کار وزیر ارشاد قطعاً اشتباه بوده است.»

به دنبال چاپ کاریکاتوری در شماره روز چهارم مهرماه روزنامه «شرق» که با انتقاد اصولگرایان روبرو شد، محمد حسینی، وزیر ارشاد اسلامی، گفته بود که «این کاریکاتور به “رزمندگان اسلام” توهین کرده است و هیات نظارت باید روزنامه شرق را توقیف کند.»

ساعاتی پس از این اظهار نظر، هیات نظارت بر مطبوعات این روزنامه را توقیف و پرونده آن را به دادگاه فرستاد. مهدی رحمانیان، مدیر مسوول این روزنامه، نیز بازداشت شد و هادی حیدری، کاریکاتوریست شرق نیز به دادگاه احضار شد.

احمدی‌نژاد در ادامه سخنان خود درباره روزنامه شرق گفت: «مه باید به ارزشهای دفاع مقدس عمل کنند و البته ملت ایران احترام می‌گذارد، حالا اگر روزنامه‌ای اقدام کرده باید به دادگاه صالحه رفته و در هیات منصفه به آن رسیدگی شود. چرا که کسی نمی‌تواند نظر شخصی خود را اعمال کند.»

وی افزود: «قطعاً این تصمیم اشتباه بوده اما من نمی‌توانم در این باره دستور دهم، امیدوارم قوه قضاییه در این امر وارد شده و رسیدگی کند و باید توجه داشت که این تصمیم در غیاب بنده گرفته شده است.»

انتقاد از بازداشت جوانفکر

رییس جمهوری ایران در بخشی دیگر از این گفت و گو از بازداشت علی اکبر جوانفکر، مشاور مطبوعاتی، خود از سوی قوه قضاییه انتقاد کرد و گفت: «لابد ضرورت خیلی مهمی بود که ۱۰ دقیقه مانده به سخنرانی رییس جمهوری در مجمع عمومی سازمان ملل آقای جوانفکر را دستگیر کردند.»

وی افزود: «این کار اصلا کار خوبی نبود و من از این مسئله متاسفم و حتما خودشان هم متوجه شدند که این کار جز آنکه به خبر اول رسانه‌ها تبدیل شود فایده‌ای نداشته است.»

آقای احمدی نژاد گفت که در حال پیگیری موضوع بازداشت مشاور مطبوعاتی خویش است و حتما در خصوص جوانفکر با کسانی که باید صحبت‌ کند، صحبت خواهد کرد.

پیش از این اعلام شده بود که قرار است محمود احمدی نژاد با آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، درباره این موضوع مذاکره کند.

آقای جوانفکر که ریاست خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران بر عهده داشت، روز پنجم مهرماه از سوی ماموران دادستانی تهران برای اجرای حکم یکسال حبس خود بازداشت و روانه زندان اوین شد.

دادگاه کیفری استان تهران در ۲۵ آبان ماه سال گذشته، آقای جوانفکر را به تحمل شش ماه حبس تعزیری به اتهام «نشر مطالب خلاف موازین اسلامی» و شش ماه حبس تعزیری دیگر به اتهام «انتشار مطالب خلاف عفت عمومی» محکوم کرده بود.

 

 

 

 

منبع: رادیو فردا

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه شما چیست؟