واکنش رهبر جمهوری اسلامی به تظاهرات بازاریان در اعتراض به وضعیت اقتصادی

واکنش رهبر جمهوری اسلامی به تظاهرات بازاریان در اعتراض به وضعیت اقتصادی

 

 

 

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ، در جمع صدها نفر از مردم بجنورد گفت که «تحریم های وضع شده علیه ایران، وحشیانه است» و به تظاهرات بازاری ها در هفته گذشته واکنش نشان داد.

آیت الله خامنه ای  در سخنان روز چهارشنبه، ۱۹ مهرماه، خود که مستقیم از تلویزیون دولتی ایران پخش می شد، با اشاره به تحریم های بین المللی علیه تهران گفت: «امروز دشمنان ما، رادیوها و بعضی ها هم با اینها همراه می شوند و مسئله تحریم را بزرگ می کنند. تحریم مال امروز و دیروز نیست. از اوایل وجود داشته است ولی آن را تشدید کرده اند.»

وی اظهار داشت: «امروز تحریم را، دشمنان ما، چه دولت آمریکا و چه بعضی از دولت های اروپایی، تحریم را به مسئله انرژی هسته ای مرتبط کرده اند. اینها دروغ می گویند. آن روزی که اینها تحریم ها را در کشور برقرار کردند مسئله انرژی هسته ای در کشور نبود. وانمود می کنند که اگر ملت ایران از انرژی هسته ای دست بردارد تحریم ها برداشته می شود، دروغ می گویند.»

کشورهای غربی در سه دهه گذشته جمهوری اسلامی را به دلیل «حمایت از تروریسم بین المللی»، پیگیری برنامه هسته ای که به گفته آنها ماهیت نظامی دارد و همچنین موضوع حقوق بشر و سرکوب های سیاسی در ایران، هدف تحریم های شدید قرار داده اند.

سازمان ملل و کشورهای غربی از ایران خواسته اند تا برای راستی آزمایی برنامه هسته ای خود به میز مذاکره بازگردد و به بازرسان آژانس اجازه دهد تا از مراکز هسته ای ایران بازدید کنند. تهران می گوید که برنامه هسته ایش ماهیت صلح آمیز دارد.
مقامات جمهوری اسلامی پیش از این تاکید می کرند تحریم ها هیچ اثری بر اوضاع اقتصادی کشور نگذاشته است اما در ماه های اخیر دیدگاه خود را تغییر داده و این تحریم ها را در بروز گرانی ها و وضعیت بازار ارز موثر ارزیابی می کنند.

به نظر می رسد سخنان روز چهارشنبه رهبر ایران درباره تحریم ها نشانه دیگری باشد از تاثیر شدید مجازات های بین المللی بر وضعیت اقتصادی ایران.

رهبر جمهوری اسلامی اعمال تحریم ها را «وحشیانه» توصیف کرده و می گوید: «از روی بغض و کینه ای که دارند، تصمیم می گیرند تا تحریم های غیر منطقی، تحریم هایی که همه عقلا و انسان های با انصاف آنها را وحشیانه می دانند، وضع کنند. این یک جنگ با ملت است. ولی در این جنگ هم مغلوب ملت ایران خواهند شد.»

وی جمهوری اسلامی را نظامی خوانده که به گفته وی، قادر به حل مشکلات است و با اشاره به تظاهرات بازاریان در اعتراض به وضعیت اقتصادی و نابسامانی بازار ارز گفت: غربی ها «اندک مشکلی پیش می آید ابراز خوشحالی می کنند. در همین چند روز که نوسان قیمت ارز و ریال خبر اصلی خبرگزاری های آنها را تشکیل می داد، صریحا ابراز خوشحالی کردند. متانت و وقار دیپلماسی را هم رعایت نمی کنند. بچگانه و کودکانه ابراز خوشحالی می کنند که برای ملت ایران و جمهوری اسلامی مشکل درست کردیم.»

وی افزود: «دو ساعت، سه ساعت یک عده ای در دو خیابان تهران می آیند و چند سطل زباله را آتش می زنند. آنها آن طرف دنیا ابراز خوشحال می کنند که شلوغ شد. وضع ما بدتر است یا وضع شما. شما که نزدیک به یکسال است که خیابان های کشورهای اروپایی مرتب تظاهرات است. مشکل شما به مراتب پیچیده تر است. اقتصاد شما قفل است.»

آیت الله علی خامنه ای اظهار داشت: «در تهران یک عده ای به نام بازاری وارد خیابان شدند که اغتشاش کنند که فورا بازاری ها اطلاعیه دادند. اینکه هوشیاری و وقت شناسی مردم به موقع سراغ آنها بیاید این با ارزش است.»

روز چهارشنبه، دوازدهم مهرماه، جمعیتی که بالغ بر سی هزار نفر تخمین زده می شد در خیابان های مرکزی تهران در اعتراض به «بی ثباتی اقتصادی»، «سوء مدیریت دولتی» و «افزایش شدید قیمت ارز» دست به راهپیمایی زده و بر ضد مقام های جمهوری اسلامی ایران شعار سر دادند.

پلیس برای برخورد با معترضان اقدام به ضرب و شتم آنها کرده و گاز اشک آور به سوی آنها پرتاب کرد.

بازار تهران و مراکز کسب کار از هفته گذشته تاکنون وضعیت نامشخصی داشته و نیروهای پلیس و لباس شخصی با حضور سنگین خود در محدوده بازار بزرگ تهران و مراکز خرید و فروش ارز، فضا را امنیتی کرده اند.

دادستانی تهران نیز خبر داده است بیش از سی از نفر کسانی که آنها را «اخلالگر ارز» خوانده است بازداشت شده اند.

آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از سخنان روز چهارشنبه خود، «ثبات سیاسی ایران» را یکی از نشانه های پیشرفت دانسته و گفته است که «منازعات و درگیری های سیاسی نتوانسته است ثبات سیاسی کشور را از بین ببرد.»

رهبر جمهوری اسلامی، قشر جوان را یکی از سرمایه های ایران دانسته و از سیاست کنترل جمعیت انتقاد کرد و گفت که خود وی نیز در این خطا «سهیم است».

آیت الله خامنه ای اظهار داشت: «یکی از خطاهایی که ما کردیم و خود من هم در این خطا سهیم هستم، این است که ما مسئله تحدید نسل را دنبال کردیم. اول این سیاست خوب بود ولی باید از اواسط دهه هفتاد این متوقف می شد. این کار نشد و مسوولین کشور در این اشتباه سهیم هستند و خود من هم در این اشتباه سهیم هستم. این را خدای متعال و تاریخ بر ما ببخشد.»

وی افزود: «با این روند، جمعیت پیر خواهد شد. خانواده ها و جوانان باید تولید مثل را بیشتر کنند.محدود کردن فرزندان به این شکلی که هست خطاست. اگر بتوانیم این نسل جوان فعلی را حفظ کنیم تمام مشکلات رفع خواهد شد.»

رهبر جمهوری اسلامی، مشکلات ایران را بالا رفتن قیمت ها، اشتغال و بیکاری دانست ولی گفت: «مشکلات اساسی که ملت و مسوولین نتوانند آن ها را حل کنند وجود ندارد. در طول ۳۳ سال گذشته خطرهای بزرگتری روی داده است ولی توانسته اند آنها را حل کنند.»

تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی از ساعت ها قبل از برگزاری سخنرانی آیت الله خامنه ای، در لابلای برنامه های خود افرادی را نشان می داد که برای شنیدن سخنرانی آیت الله خامنه ای به محل آورده شده بودند.

پخش ترانه ها و موسیقی های حماسی بخش دیگری از برنامه های تلویزیون ایران برای تبلیغ سفر آیت الله خامنه ای به استان خراسان شمالی بود.

رهبر جمهوری اسلامی قرار است هشت روز در این استان اقامت کند و بر اساس گزارش خبرگزاری های ایران، با اقشار مختلف مردم دیدار و گفت و گو نماید.

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه شما چیست؟