دفاع تمام قد دنیزلی از ایران؛ آنها حتی در دوران امپراتوری پارس هم متجاوز نبود

 دفاع تمام قد دنیزلی از ایران؛ آنها حتی در دوران امپراتوری پارس هم متجاوز نبود

 

 

 

 

مصطفی دنیزلی مربی محبوب فوتبال ترکیه ضمن مصاحبه با شکبه تلویزیونی CNNturk به پرسش های مجری این شبکه در خصوص زندگی در ایران نیز پاسخ داد. در این مصاحبه دنیزلی علاوه بر گفتگو در خصوص مسائل فوتبال و آینده تیم ملی ترکیه به نکات ریزی در خصوص جامعه و مردم ایران پرداخت که کمتر در رسانه های جهانی بازنمایی می شود. می حتی به پاره ای مسائل سیاسی در خصوص تیرگی روابط ایران و ترکیه و اختلاف نظر در خصوص سوریه پرداخت و گفت:

“سیاست خارجی ایران صدها سال سابقه دارد و ایران حتی در دوران امپراطوری پارس نیز جنگ‌طلب نبود و با لشگرکشی دست به تجاوز نزد. مردم ایران از یک فرهنگ غنی برخوردارند. تمدن ایران به ۳۰۰۰ سال قبل برمی‌گردد و مردم ایران، مردم ترکیه را دوست دارند. مثل مردم ترکیه که برخلاف تبلیغات منفی که ایجاد شده با مردم ایران احساس نزدیکی زیادی می‌کنند”.

 

 

آنچه در زیر می آید گزارشی از این مصاحبه است .

 

مصطفی دنیزلی یکی از محبوب‌ترین مربیان تاریخ ترکیه است. او همان قدر که در ایران چهره محبوب و قابل احترامی است در کشور ترکیه نیز از ارج و قرب زیادی برخوردار است. او یک روز بعد از باخت ناامید‌کننده و خانگی تیم‌ملی ترکیه مقابل تیم‌ملی رومانی در مرحله مقدماتی جام‌جهانی ۲۰۱۴، به شبکه CNN ترک دعوت شد تا دیدگاه‌هایش را درباره این شکست، پیشنهادات جدید یکی دو باشگاه مطرح ترکیه‌ای، سیاست و البته زندگی در ایران، با بینندگان پرشمار برنامه گفت‌وگوی ویژه شنبه شب این شبکه در میان بگذارد.

 

 

دنیزلی در این گفت‌وگوی طولانی که به صورت زنده‌ از CNN ترک پخش می‌شد و تا حدود ساعت یک نیمه شب به وقت ترکیه به درازا کشید، شرایط تیم‌ملی کشورش را برای صعود به جام‌جهانی برزیل سخت توصیف کرد و سپس با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی روز جمعه خود با الکس دسوزا، ستاره برزیلی فنرباغچه که جمعه شب پس از ۸ سال حضور در لیگ ترکیه به کشور خود برزیل بازگشت و این روزها از جمله سوژه‌های مهم فوتبال ترکیه محسوب می‌شود، ا و را ستاره‌ای بی‌‌نظیر و فراموش ناشدنی در نزد فوتبالدوستان ترک خواند.اما در این میان مهم‌ترین و البته آخرین بخش مصاحبه زنده افندی، در خصوص ایران بود.

 

همان طور که مجری برنامه نیز بارها و بارها در لابه‌لای پخش آگهی‌های بازرگانی مصاحبه، به بینندگان CNN وعده می‌داد که بالاخره از دنیزلی درباره ایران نیز خواهد پرسید! در این بخش مجری برنامه با توصیف شرایط غیرواقعی از فضای زندگی در ایران، با تعجب از دنیزلی پرسید که چطور شد به ایران رفت و چطور در فضای ناآرام! ایران، دوام آورد؟! دنیزلی هم که انگار خاطره رفتار خوب هواداران پرشمار پرسپولیس، مدیران این تیم و البته رسانه‌های ایران با او عجین شده، خاطرات حضورش در ایران را دوست داشتنی و شیرین توصیف کرد و با اشاره به گفت‌وگو‌ها و دیالوگ‌های صمیمانه هر روزش با مردم و جوانان در تهران، مجری برنامه را غافلگیر کرد.

 

با این همه مجری برنامه باز هم سعی کرد با تعمیم دادن مسائل سیاسی به نوع زندگی در تهران، شاید از او جمله‌ای خاص بشنود که باز هم دنیزلی از رضایت فوق‌العاده خود از حضور در ایران خبر داد. «من نمی‌دانم دلیل این همه فضای منفی که علیه مردم ایران ایجاد شده چیست. برخلاف اطلاعاتی که از ایران در رسانه‌ها منتشر می‌شود. به محض ورود به ایران شاهد بی‌‌اساس بودن این تبلیغات شدم. هنوز یک ساعت از ورودم به تهران نگذشته بود که احساس کردم در وطن و در شهر چشمه (شهر زادگاه دنیزلی واقع در غرب ترکیه) هستم. البته نه به لحاظ تشابه شهری، بلکه مردم آن‌قدر به من صمیمت و عشق دارند که انگار با مردم خودم زندگی می‌کنم.

 

مجری برنامه که گویی با نیت قبلی سعی داشت به تبلیغات منفی علیه ایران ادامه داده و حتی یک جمله در تایید هدف خود از مصطفی دنیزلی روی آنتن بفرستد سعی کرد با تعمیم دادن مسائل سیاسی به نوع زندگی دنیزلی در تهران، به پاسخ موردنظر خود برسد، به طوری که با این سئوال به استقبال دنیزلی رفت: «در مورد حضور زنان و دختران ایرانی در مسائل اجتماعی و نقش روشنفکران آن کشور در جامعه چه حرفی دارید. اقشاری که به نظر می‌آید کم‌ترین نقش را در فضای سیاسی ایران دارند.»

 

دنیزلی با همان لبخندهای معروفش به مجری پاسخ داد: «شاید این مسئله‌ای که الان می‌گویم به مذاق خیلی‌ها خوش نیاید اما باید این واقعیت را بپذیریم که روشنفکران ایرانی از عمق فرهنگی و فلسفی بیشتری نسبت به روشنفکران ترکیه برخوردارند و زنان و دختران ایرانی به تحصیل و حضور در صحنه‌های اجتماعی علاقه زیادی دارند و حضورشان در عرصه‌های مختلف حداقل در مقایسه با ترکیه کمتر نیست.»

 

مجری برنامه CNN ترک که چهره‌اش کاملا عوض شده بود در ادامه کاملا پا را فراتر از مسائل ورزشی – جتماعی گذاشت و یک سئوال عجیب را از دنیزلی پرسید: «به نظرشما تحولات اخیر در منطقه به ویژه در مورد سوریه می‌تواند موجب تیرگی روابط ۲ کشور شود؟

 

دنیزلی بعد از این که چند جزعه آب نوشید به مجری CNN پاسخ داد: «بعید می‌دانم، سیاست خارجی ایران صدها سال سابقه دارد و ایران حتی در دوران امپراطوری پارس نیز جنگ‌طلب نبود و با لشگرکشی دست به تجاوز نزد. مردم ایران از یک فرهنگ غنی برخوردارند. تمدن ایران به ۳۰۰۰ سال قبل برمی‌گردد و مردم ایران، مردم ترکیه را دوست دارند. مثل مردم ترکیه که برخلاف تبلیغات منفی که ایجاد شده با مردم ایران احساس نزدیکی زیادی می‌کنند.»

 

دنیزلی با این جملات نشان داد که با مواضع مجری برنامه که به ایران نگاهی غیرواقعی و نسبتا خصمانه داشت، توافق چندانی ندارد. با این اوصاف در شرایطی که تبلیغات علیه ایران حتی در کشوری همسایه مثل ترکیه نیز رو به فزونی است و تصویر مخابره شده از تهران با آنچه که هست، تفاوت فاحشی دارد، بخش‌های مهم حرف‌های شنبه شب مصطفی دنیزلی در CNN ترک را می‌توان قابل‌توجه و حداقل در افکار عمومی ترک‌ها تاثیرگذار توصیف کرد. آن هم درست در روزی که مجید مجیدی، کارگردان سرشناس سینمای ایران نیز که فیلم‌هایش بارها و بارها از شبکه‌های ترکیه‌ای پخش شده، در کنفرانس بین‌المللی عدالت در استانبول ترکیه سخنرانی فوق‌العاده‌ای داشت و سفیر شایسته‌ای از فرهنگ و هنر ایرانی در این کنفرانس مهم و جهانی محسوب می‌شد.

 

 

 

حامد وفایی/سایت تحلیلی خبری آذری ها 

 

 

دیدگاه شما چیست؟