متن کامل مصوبه اتحادیه اروپا برای تشدید تحریم های ایران

متن کامل مصوبه اتحادیه اروپا برای تشدید تحریم های ایران

 

 

شورای اتحادیه اروپا بر اساس نتایج مباحث و تصمیم گیری های بخش سیاست خارجی این شورا که در تاریخ پانزدهم اکتبر- ۲۴ مهرماه- در لوکزامبورگ تشکیل جلسه داد مصوبات جدیدی را در مورد ایران وضع کرده است که متن آن در بیانیه ای که توسط این نهاد منتشر شده به شرح زیر است.

۱. شورای اروپا ضمن تاکید مجدد بر نگرانی های شدید و عمیق خود در مورد برنامه هسته ای ایران اعلام می کند که این کشور باید هر چه سریعتر به تعهدات بین المللی خود از جمله مصوبات شورای امنیت سازمان ملل متحد و شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی عمل کند.

۲. این شورا تداوم غنی سازی اورانیوم و افزایش ظرفیت غنی سازی در ایران، از جمله در تاسیسات فردو و ادامه فعالیت در تاسیسات آب سنگین را محکوم و این اقدامات را ناقض قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد و مصوبات شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی می داند. این موارد در گزارش تازه آژانس به خوبی منعکس شده اند.

این شورا به طور ویژه در مورد موانع ایجاد شده برای بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی جهت روشن کردن موارد مبهم و حل نشده از فعالیت های هسته ای ایران ابراز نگرانی کرده و احتمال وجود یک وجه نظامی در فعالیت های هسته ای ایران را از جمله این موارد می داند.

به همین دلیل شورای اروپا از تصویب قطعنامه مصوب سیزدهم سپتامبر در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی استقبال کرده که تاکید می کند برای کسب اطمینان از صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای ایران و احیاء اعتماد جامعه بین المللی دولت آن کشور باید هرچه سریعتر در این زمینه همکاری های لازم را انجام دهد.

۳. ایران به شکلی کاملا آشکار تعهدات بین المللی خود را نقض کرده و از همکاری لازم با آژانس بین المللی انرژی اتمی برای حل نگرانی های مربوط به برنامه های هسته ای امتناع می کند. در همین رابطه و در راستای تصمیمات و مصوبات قبلی شورای اروپا، این شورا با اعمال اقدامات محدود کننده در عرصه مالی، تجاری، انرژی و حمل و نقل و همین طور قراردادن نام برخی از نهادها و موسسات که به خصوص در عرصه نفت و گاز فعال هستند در فهرست اقدامات تنبیهی موافقت کرده است.

به طور مشخص این شورا مقرر کرده که تمام نقل و انتقال های بانکی بین بانک های اروپایی و ایرانی متوقف شوند مگر در موارد استثنایی که دولت های اروپایی از پیش در جریان آن قرار گرفته باشند و صرفا جنبه های بشردوستانه داشته باشد.

علاوه بر این شورای اروپا تصمیم گرفته که اقدامات محدود کننده خود علیه بانک مرکزی ایران را تشدید کند. درعرصه صادرات کالا به ایران نیز محدودیت های بیشتری مقرر شده است که به طور مشخص فلزات و نرم افزارهای کامپیوتری برای مصارف صنعتی را شامل شده و اقدامات مشابهی هم در مورد صنعت کشتی سازی وضع شده است.

۴. اقدامات محدود کننده ای که امروز به تصویب رسیده با هدف تاثیر گذاری روی برنامه هسته ای ایران و منابع مالی است که حکومت آن کشور برای تامین هزینه های این برنامه ها اختصاص می دهد و نه مردم ایران. حکومت ایران با اقدامات مسئولانه می تواند زمینه لازم برای پایان دادن به این تحریم ها را ایجاد کند. تا زمان که حکومت ایران چنین روشی را در پیش نگرفته شورای اروپا در همکاری با سایر بخش های جامعه بین المللی به اعمال فشار بر ایران در راستای سیاست دوگانه تحریم و مذاکره ادامه خواهد داد.

۵. شورای اروپا بر تعهد اتحادیه اروپا به تلاش در راستای یک راه حل دیپلماتیک برای بحران هسته ای ایران در راستای سیاست دو گانه تحریم و مذاکره تاکید می کند.

۶. شورای اروپا تاکید می کند که کماکان هدف اتحادیه اروپا دستیابی به یک توافق همه جانبه و درازمدت از طریق مذاکره است که بتواند اعتماد جامعه بین المللی را در مورد صلح آمیز بودن برنامه های هسته ای ایران احیاء کرده و در عین حال حقوق مشروع ایران برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای در چهارچوب پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای و تبعیت از قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد و شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی را به رسمیت بشناسد.

۷. این شورا از عزم کشورهای گروه پنج به علاوه یک برای دستیابی به یک راه حل دیپلماتیک که در پایان جلسه وزرای خارجه این کشورها در روز بیست و هفتم سپتامبر اعلام شد استقبال کرد و به طور کامل از اقدامات نمایندگان ارشد این شش کشور حمایت می کند. کشورهای پنج بعلاوه یک طرح بسیار مناسب و قابل اتکاء را برای بنای اعتماد متقابل و پیشبرد مذاکرات با ایران بر اساس گام های مثبت دو طرف و پیشبرد گام به گام مذاکرات ارائه کرده اند.

این شورا از ایران می خواهد که با تمرکز روی گام های مشخصی که می تواند اعتماد را احیاء کند، مذاکره جدی و پاسخ دادن به نگرانی های جامعه بین المللی در این گفت و گوها نقش سازنده ای را ایفا کند.

 

 

منبع: رادیو فردا

 

 

 

دیدگاه شما چیست؟