آغاز رزمایش چهار هفته ای مشترک آمریکا و اسرائیل در صحرای «نقب»

آغاز رزمایش چهار هفته ای مشترک آمریکا و اسرائیل در صحرای «نقب»

 

 

 

 

نیروهای ارتش اسرائیل و آمریکا از بامداد یکشنبه، سی ام مهر، رزمایش مشترک تازه ای را در صحرای «نقب» در جنوب اسرائیل آغاز کرده اند که تمرکز آن بر ارتقای کارآیی سیستم دفاع موشکی اسرائیل است.

به گزارش رادیو فردا، فرماندهان ارتش اسرائیل گفته اند که برنامه ریزی ها برای این مانور دو سال طول کشیده بود.

ستاد مشترک ارتش اسرائیل در بیانیه خود گفته است که رزمایش «متناسب با اوضاع منطقه» تدارک دیده شده است.

حدود سه هزار و پانصد نفر از نیروهای نظامی آمریکا برای مشارکت در این رزمایش در روزهای اخیر وارد اسرائیل شده بودند اما از سوی اسرائیل تنها هزار نفر از نیروهای نظامی این کشور در رزمایش شرکت دارند.

این رزمایش چهار هفته ادامه خواهد یافت و برخی از رسانه های خبری پیشتر ادعا کرده بودند که نیروهای نظامی آمریکایی در پایان مانور نیز در اسرائیل باقی خواهد ماند.

این رزمایش ششمین مانور از این نوع میان ارتش های اسرائیل و آمریکا از زمان افزایش حساسیت های اسرائیل در قبال فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود، هرچند که فرماندهان نظامی اسرائیل و آمریکا امسال نیز همانند سال های گذشته مدعی شده اند که این رزمایش ارتباطی با هیچ کشور خاصی ندارد.

قرار بود که رزمایش «چالش دشوار ۲۰۱۲» در اوایل بهار امسال انجام شود اما به نیمه اکتبر موکول شد.

ناظران در آن زمان گفته بودند که در بهار نیز آمریکا نمی خواست که با مشارکت دادن نیروهای نظامی اش در چنین مانوری در کنار اسرائیل، آن هم در حالی که سخنان جنگ طلبانه سران اسرائیل شدت گرفته بود، آمریکا را در یک مقابله نظامی با ایران نشان دهد.

اما پنتاگون به تازگی تایید کرد که از شمار نیروهای خود در رزمایش  کنونی، به میزان چشمگیری کاسته است؛ امری که پنتاگون آن را تنها ناشی از جدول زمانی نیروهای نظامی آمریکا در جهان می داند.

پنتاگون همچنین تایید می کند که نوع و میزان برخی از تجهیزات و هزینه مالی خود را در این رزمایش کم کرده است.

اما رسانه های آمریکا نوشته بودند که باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا با کاستن از شمار نیروهای نظامی مشارکت کننده در رزمایش با اسرائیل خواسته است که به بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل پیام بدهد که در اندیشه عملی کردن «گزینه نظامی» در قبال تاسیسات هسته ای ایران نباشد.

در دوره اخیر مناسبات میان نتانیاهو و اوباما به خاطر اصرارهای نخست وزیر اسرائیل برای تعیین «خط قرمز» در پرونده هسته ای ایران متشنج بوده است؛ این تنش ها به جایی رسید که نتانیاهو در سفر ماه گذشته خود به آمریکا نتوانست تاریخی برای ملاقات با اوباما بگیرد.

مقابله با موشک های دورپرواز و انهدام هواپیماهای بدون سرنشین دشمنان فرضی از هدف های مهم رزمایش جدید مشترک اسرائیلی- آمریکایی تعیین شده است.

احتمال درگرفتن جنگی که در آن در کنار راکت های کوتاه برد از باریکه غزه و راکت های میان برد از جنوب لبنان، موشک های زمین پایه ی میان برد از سوریه و نیز موشک های دوربردی از ایران، همزمان خاک اسرائیل را هدف قرار دهد، در این مانور تمرین می شود.

پیشتر احتمال داده شده بود که ژنرال مارتین دمپسی رییس ستاد نیروهای مسلح آمریکا خود برای نظارت بر آغاز رزمایش «چالش دشوار ۲۰۱۲» در اسرائیل باشد اما در گزارش های روز یکشنبه پیرامون آغاز رزمایش، خبری در این باره منتشر نشد.

در همین حال، ستاد پشت جبهه و دفاع شهروندی اسرائیل نیز اعلام کرده است که در این هفته یک مانور ارتقای آمادگی مردم این کشور را برای مقابله با یک زلزله احتمالی و عواقب آن مانند سونامی، جهت سنجیدن میزان سرعت و عملکرد نهادهای مختلف در صورت وقوع وضعیت های فوق العاده، برگزار می کند و از طریق رادیو و تلویزیون این کشور، اعلامیه های این ستاد به طور خودکار در ساعت ۱۹ شامگاه یکشنبه پخش می شود که رادیوی اسرائیل نیز آن را به زبان فارسی نیز پخش می کند.

در همین حال، مسئولان ستاد دفاع شهروندی مدعی شده اند که میان مانور آمادگی «مقابله با زلزله» زیر نام «نقطه تحول» با رزمآیش نظامی مشترک «چالش دشوار ۲۰۱۲» ارتباطی وجود ندارد؛ ادعایی که ناظران آن را به سختی قبول دارند.

نشست هفتگی هیات دولت اسرائیل نیز در ساعت ۱۱ پیش از ظهر یکشنبه در چارچوب آمادگی های مانور مقابله با «زلزله» متوقف گردید و هیات وزیران به «مکان های امن» برده شدند.

رسانه های اسرائیل در همان ساعات نخست مانور«نقطه تحول» گفتند که صدای آژیر خطر که می بایست درکشور شنیده شود، اشکالات جدی داشته است و تلفن های همراه مردم که می بایست پیامک های لازم را از ستاد یادشده بگیرند، پیامکی دریافت نکرده اند.

این مانورها در زمانی که تنش سیاسی میان اسرائیل و ایران بر سر پرونده هسته ای ایران ادامه دارد، مورد توجه بسیار قرار گرفته است و ناظران نظامی بسیاری در منطقه وجهان، آن را بخشی از آمادگی های اسرائیل برای مقابله با شلیک احتمالی موشک های ایران و همپیمانان آن به خاک اسرائیل تلقی می کنند.

اسرائیل فعالیت های هسته ای ایران را حتی «خطر حیاتی» برای موجودیت خود می داند و نخست وزیر اسرائیل به تازگی در سازمان ملل «خط قرمز» مورد نظر خود را برای برنامه هسته ای ایران روشن کرد؛ به باور او ادامه غنی سازی اورانیوم از سوی ایران با غلظت بالا ممکن است اواخر بهار یا تابستان ۱۳۹۲ ایران را به سوی داشتن بمب هسته ای سوق دهد.

ایران با رد تمامی این ادعاها تاکید دارد که تنها برای مصارف مسالمت جویانه و پزشکی برنامه هسته ای خود را پیگیری می کند و حاضر به پذیرفتن «حرف زور و ناعادلانه» اسرائیل و کشورهای غربی نیست.

اسرائیل در کنار تلاش های گسترده برای وادار کردن آمریکا و جامعه جهانی به تشدید تحریم ها علیه ایران با این امید که سران ایران بخاطر حفظ بقای حکومت خود مسیر برنامه هسته ای شان را تغییر دهند، نیروهای نظامی خود را نیز از مدت ها پیش برای عملی کردن «گزینه نظامی» در برابر ایران آماده می کند؛ رزمایش جدید در جنوب اسرائیل، آخرین مرحله از این آمادگی های نظام این کشور است.

رزمایش اسرائیل و آمریکا با نام «چالش دشوار ۲۰۱۲» در روزی آغاز شد که در ایران فرمانده کل سپاه پاسداران با پس گرفتن دیدگاه ماه گذشته خود که از «قطعی بودن وقوع جنگ» بین اسرائیل و ایران سخن گفته بود، اظهار داشت که «با توجه به وضعیت دشمنان، امکان جنگ نظامی علیه ایران وجود ندارد».

 

 

 

 

دیدگاه شما چیست؟