صعود بسکتبال ایران به جام جهانی ۲۰۱۴ اسپانیا

 

تیم ملی بسکتبال ایران ضمن غلبه بر تایوان در مرحله نیمه نهایی جام ملت های آسیا، جواز حضور در جام جهانی ۲۰۱۴ به میزبانی اسپانیا را دریافت کرد.

در بیست و هفتمین دوره مسابقات بسکتبال قهرمانی آسیا که به میزبانی فیلیپین در حال برگزاری است، ایران موفق شد هشتمین پیروزی متوالی خود را ثبت کند و تنها تیم بدون شکست جام تا این مرحله باشد. شاگردان بچیروویچ برای راهیابی به فینال با نتیجه ۷۹ بر ۶۰ از سد تایوان گذشتند. تایوانی ها در مرحله قبلی و در مصافی حیثیتی، چین پرافتخارترین تیم تاریخ بسکتبال آسیا را حذف کرده بودند.

ایران بازی را با ترکیب مهدی کامرانی، حامد آفاق، صمد نیکخواه بهرامی، اوشین ساهاکیان و حامد حدادی آغاز کرد و بر خلاف تمام دیدارهای پیشین، این تیم رقیب بود که توپ و سبد را در اختیار گرفت. کوارتر اول ۲۳ بر ۱۵ به سود تایوان خاتمه یافت.

مهار حامد حدادی از سوی تیم رقیب، باعث شد اوشین ساهاکیان ستاره ایران در نیمه نخست باشد و مهدی کامرانی نیز روزی به یاد ماندنی را سپری کند. در لحظاتی از کوارتر دوم اتفاق جالبی رخ داد و  ایران با برتری محسوس جسمانی و فنی، ۱۵ امتیاز پیاپی گرفت و در طرف مقابل، تایوان حتی یک امتیاز هم کسب نکرد.

بهت زدگی تایوان از تغییر ناگهانی روند بازی باعث شده بود در کوارتر دوم، اغلب حتی ساده ترین توپ های زیر سبد را هم از دست بدهند و ایران نیز با طمانینه و توزیع بدون اشتباه توپ، بر اختلاف امتیازات بیافزاید.

تایوان نیز مانند قطر، اردن و کره جنوبی از بازیکن آمریکایی استفاده می کند و کینزی اسپنسر دیویس ستاره این تیم است. او که سابقه بازی در لیگ های قبرس، ونزوئلا و ترکیه را دارد، در این بازی هم ۱۶ امتیاز گرفت و بهترین بازیکن تیمش بود.

مهدی کامرانی با کسب ۱۹ امتیاز، شش ریباند و شش پاس منجر به گل برجسته ترین بازیکن ایران و میدان بود. افتخاری که در تمام بازیهای قبلی نصیب حامد حدادی شده بود. حدادی در این مسابقه ۱۷ امتیاز گرفت و ۱۴ ریباند داشت. عملکرد او در نیمه دوم به مراتب بهتر بود.

ساهاکیان چهره شاخص نیمه نخست نیز ۱۳ امتیاز کسب کرد. سامان ویسی و جواد داوری فرصت حضور در این مسابقه را پیدا نکردند اما اصغر کاردوست مانند دیدارهای پیشین، ذخیره طلایی ایران بود.

سفیدپوشان ایران در دیدار فینال به مصاف برنده کره جنوبی و فیلیپین خواهند رفت. یاران صمد نیکخواه بهرامی در دور نخست مرحله گروهی موفق شدند کره جنوبی را ۷۶ بر ۶۵ شکست دهند. فیلیپین نیز در همان دور نخست، یک شکست مقابل تایوان را متحمل شده.

فیلیپین مهد بسکتبال آسیاست و سال ۱۹۵۴ روی سکوی سوم جهان ایستاده. این کشور توانسته پنج بار قهرمان آسیا شود اما آخرین قهرمانیاش در سال ۱۹۸۵ بوده و سالهاست از دوران اوج خود فاصله گرفته. این تیم حالا با شکوفایی مجدد و اتکا به امتیازات میزبانی، درصدد صعود به فینال و کسب ششمین جام قهرمانی است.

سه تیم نخست آسیا جواز حضور در جام جهانی ۲۰۱۴ اسپانیا را کسب میکنند. ایران در سال ۲۰۱۰ برای نخستین بار حضور خود در جام جهانی را تجربه کرد و تقریباً با همین ترکیب که به فیلیپین آمده، به علاوه بازیکنانی مثل ارسلان کاظمی، در مرحله گروهی به برزیل، کرواسی، آمریکا و اسلوونی باخت اما تونس را شکست داد.

ایران حالا پس از دو دوره قهرمانی متوالی آسیا در سالهای ۲۰۰۷ و ۲۰۰۹، برای کسب سومین نشان زرین آسیا مبارزه خواهد کرد. بچیروویچ سرمربی تیم ملی ایران پس از راهیابی به فینال گفت: بازی را بد شروع کردیم و موقعیت های خوبی در اختیار حریف قرار گرفت اما توانایی کافی و انرژی لازم برای برتری در طول مسابقه را داشتیم و توانستیم بر حریف خود غلبه کنیم.

رضا مشحون مدیر تیم ملی ایران هم به فارس نیوز گفت: در آغاز بازی در عین ناباوری پرتاب های سه امتیازی تایوان وارد سبد شد و پیش افتادند اما سپس بازی را در اختیار گرفتیم. نیمه دوم اوج بازی ما بود و دیگر از این بهتر نمیشد. هر ۱۰ بازیکنی که به میدان میرفتند عالی بودند و سرمربی هم به خوبی و با تسلط کافی تیمش را هدایت کرد.

مدیر تیم های ملی بسکتبال ایران درباره فینال گفت: برای ما کره جنوبی یا فیلیپین فرقی نمی کنند. کسب جام قهرمانی را هدف گرفته ایم و حتماً باید به آن برسیم. امیدوارم در جام جهانی هم حضوری شایسته داشته باشیم.

دیدگاه شما چیست؟