استقبال دبیرکل ناتو از موضع روحانی درباره عدم تمایل ایران به تولید سلاح هسته‌ای

آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو روز پنجشنبه، ۲۸ شهریور ماه، از اظهارات حسن روحانی درباره عدم تمایل ایران به تولید سلاح‌های کشتار جمعی از جمله سلاح هسته‌ای استقبال کرد و گفت که به سود ایران تا با جامعه بین‌المللی تعامل داشته باشد.
دبیر کل ناتو

آقای راسموسن که در نشست اندیشکده «کارنگی اروپا» در بروکسل سخنرانی می‌کرد اظهار داشت از ضمانت ایران مبنی بر اینکه در پی سلاح‌های هسته‌ای نیست «بسیار دلگرم» شده است.

وی افزود: به سود ایران است که با جامعهٔ‌ بین‌المللی تعامل داشته باشد.

دبیرکل ناتو تصریح کرد: «اگر آنچه از رییس جمهوری جدید ایران دیده‌ایم نشانه‌ای از تمایل جهت تعامل مثبت‌تر با جامعهٔ بین‌المللی وجود داشته باشد، تنها می‌توانم از آن استقبال کنم».

اظهارات آقای راسموسن واکنشی به مصاحبه حسن روحانی با شبکه تلویزیونی «ان‌بی‌سی» آمریکا است که در آن گفته بود: «ایران بار‌ها تاکید کرده که تحت هیچ شرایطی به دنبال سلاح‌های‌ کشتار جمعی از جمله سلاح‌های اتمی نبوده و نیست».

کشورهای غربی می‌گویند که برنامه اتمی ایران اهداف احتمالا نظامی را دنبال می‌کند ولی ایران این اتهامات را رد کرده و بر صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای خود تاکید می‌کند.

دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در بخش دیگری از اظهارات روز پنجشنبه خود گفت که گزینه حمله نظامی علیه سوریه باید حفظ شود.

وی از توافق آمریکا و روسیه در مورد از بین بردن تسلیحات شیمیایی سوریه استقبال کرد اما گفت: «باید دید قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل دقیقا چه خواهد بود اما فکر می‌کنم برای حفظ تحرک در روند دیپلماتیک و سیاسی ضروری است که گزینه نظامی هنوز روی میز باشد. فکر می‌کنم صرفنظر از نتیجهٔ بررسی‌ها در شورای امنیت، گزینه نظامی همچنان روی میز خواهد بود».

وی افزود: تردیدی ندارد که دولت سوریه پشت حملهٔ شیمیایی ۲۱ اوت در حومهٔ دمشق بوده است که به گفته آمریکا، بیش از ۱۴۰۰ کشته بر جای گذاشته است.

دبیرکل ناتو گفت: «کاملا روشن است که منابع مختلفی به رژیم سوریه به عنوان مسوول حملهٔ شیمیایی دهشتناک روز ۲۱ اوت اشاره می‌کنند. موشک‌ها از مناطق تحت کنترل دولت پرتاب شدند. معنا ندارد اپوزیسیون به مردم خود با سلاح‌های شیمیایی در مناطقی که کنترل می‌کند حمله کند. و افزون بر این فکر نمی‌کنیم که اپوزیسیون وسایل اجرای حمله‌ای شیمیایی در آن حد و اندازه را در اختیار داشته باشد».

 

دیدگاه شما چیست؟