فهرست دیگری برای آزادی زندانیان سیاسی «وجود ندارد»

خبرگزاری مهر به نقل از «یک مقام آگاه» بدون ذکر نام او آزادی تعدادی دیگر از زندانیان سیاسی در روزهای آینده را «در حد شایعه» دانسته و می‌گوید که «لیست دیگری برای آزادی زندانیان جدید در روزهای آینده وجود ندارد».

 

زندان اوین

این مقام آگاه روز شنبه، ۳۰ شهریور، گفته است که دلیل آزادی برخی از زندانیان سیاسی در روز چهارشنبه گذشته «آزادی مشروط، مرخصی و پایان دوران محکومیت» آنها بوده است.
عصر روز چهارشنبه، آزادی ۱۲ نفر از زندانیان سیاسی و عقیدتی زندان اوین موجی از خوشحالی را در نزد عده بسیاری از فعالان سیاسی به دنبال داشت و این انتظار را به وجود آورد که در روزهای آینده نیز تعداد دیگری از زندانیان سیاسی و عقیدتی از زندان اوین و دیگر زندان‌ها آزاد شوند.
محبوبه کرمی، مریم جلیلی، فیض‌الله عرب‌سرخی، محسن امین‌زاده، میرطاهر موسوی، علی خدابخش، نسرین ستوده، نادر بابایی، محمدعلی ولایتی، حسین زرینی، مهسا امرآبادی، میترا رحمتی، فرح واضحان، ژیلا مکوندی و کفایت ملک محمدی از زندانیان سیاسی محبوس در زندان اوین بودند که هفته گذشته آزاد شدند.
آزادی این عده در حالی‌ است که همچنان ده‌ها زندانی سیاسی و عقیدتی سرشناس و همچنین کمتر شناخته شده در زندان اوین و دیگر زندان‌های ایران هستند که خبرگزاری مهر به نقل از «مقام آگاه» خود گزارش داده نباید انتظار آزادی آنها را داشت.
میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد، رهبران جنبش اعتراضی پس از انتخابات سال ۱۳۸۸، نیز همچنان در حصر خانگی هستند و خبری از آزادی آنها نیست.
خبرگزاری مهر افزوده است که همه زندانیان آزاد شده در هفته گذشته «مشمول آزادی مشروط نشده‌اند و برخی از آنها به دلیل پایان دوره محکومیت خود آزاد شدند» و تعدادی نیز فقط به مرخصی رفته‌اند.
در همین حال وب‌سایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی که اخبار مربوط به زندانیان سیاسی را پوشش می‌دهد، در واکنش به اظهارات مقام آگاه خبرگزاری مهر نوشته است که «زندانیان سیاسی‌ بنا بر قانون با گذراندن یک‌سوم از دوران حبس مشمول قانون آزادی مشروط بوده‌اند، اما تا پیش از این تقریباً هیچ یک از زندانیان سیاسی بعد از سال ۸۸ نتوانسته بودند از این حق خود استفاده کرده و با گذراندن بخشی از حکم خود آزاد شوند.»
کلمه نوشته است: «انتظار می‌رود این حق برای سایر زندانیان سیاسی نیز اعمال شود، اما مشخص نیست استناد این مقام آگاه که نامش فاش نشد در خصوص عدم آزادی سایر زندانیان سیاسی بر چه اساسی است.»

دیدگاه شما چیست؟