جان کری: توافق هسته‌ای با ایران می‌تواند زودتر از شش ماه صورت گیرد

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، روز یکشنبه، هفتم مهر ماه، گفت اگر ایران ثابت کند که برنامه اتمی‌اش مقاصد نظامی ندارد توافق هسته‌ای با این کشور می‌تواند زودتر از شش ماه صورت گیرد.
جان کری

آقای کری در گفت‌وگو با برنامه «۶۰ دقیقه» شبکه تلویزیونی «سی‌بی‌اس» گفت که خواست حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، برای دستیابی به توافق هسته‌ای بین سه تا شش ماه، حتی می‌تواند زودتر اتفاق بیفتد به شرطی که ایران شرایط مشخص را برآورده سازد.

وی اظهار داشت: «ممکن است توافق زودتر از این زمان رخ دهد- بستگی دارد به آنچه که رخ می‌دهد- و اینکه ایران برای چنین وضعیتی آماده باشد».

وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرد: «ما نیاز به یک توافق خوب در این زمینه داریم و توافق خوب بدین معنی است که کاملا معتبر باشد، به گونه‌ای که صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران با اقداماتی محک زده شود».

آقای کری افزود: «اگر این برنامه صلح‌آمیز است و همه به آن اذعان داشته باشیم- همه دنیا آن را بپذیرند- مناسبات با ایران می‌تواند به شکل محسوسی بهتر شود و به سرعت اتفاق بیفتد».

وی تاکید کرد: تنها هنگامی تحریم‌ها علیه ایران برداشته می‌شود که توافقنامه‌ای بین دو کشور امضا شود که تضمین کند برنامه هسته‌ای ایران صلح آمیز است.

به گفته وزیر امور خارجه آمریکا، «دسترسی بازرسان بین‌المللی به تاسیسات هسته‌ای ایران در دل‌های کوه‌های نزدیک شهر قم می‌تواند نشان دهد که ایران به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای نیست».

اشاره آقای کری به تاسیسات فردو است که ایران گفته است برای در امان ماندن از هر گونه حملات احتمالی آمریکا یا اسرائیل آن را در دل کوه بنا کرده است.

جان کری گفت که ایران «می‌تواند فورا درهای این تاسیسات را به روی بازرسان بگشاید. آنها می‌توانند پروتکل‌های الحاقی را که ضامن دسترسی بازرسان به تاسیسات ایران است امضا کنند».

وزیر امور خارجه آمریکا اظهار داشت که ایرانی‌ها می‌توانند به طور داوطلبانه غنی‌سازی را در سطح خاصی محدود کنند، چرا که برای مقاصد صلح‌آمیز نیازی به غنی‌سازی در سطح بالاتر نیست.

سخنان جان کری در حالی منتشر می‌شود که محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه لامیجمهوری اس، به شبکه «ای‌بی‌سی» آمریکا گفته است تهران آماده مذاکره با آمریکا است اما حق ایران برای غنی‌سازی اورانیوم قابل مذاکره نیست.

جمهوری اسلامی در حال حاضر در دو سطح ۳.۵ و ۲۰ درصد اقدام به غنی‌سازی اورانیوم می‌کند که این دومی، باعث نگرانی کشورهای غربی شده است. غرب می‌گوید که ایران با غنی‌سازی اورانیوم در سطح ۲۰ درصد و انبار کردن آن، قادر خواهد شد تا مواد لازم برای ساخت یک یا چند بمب اتمی را در اختیار داشته باشد.

این در حالی است که ایران این ادعاها را رد کرده و گفته است که غنی سازی در سطح ۲۰ درصد برای تولید رادیوداروهای مورد نیاز بیماران خاص است.

اظهارات جان کری پس از آن بیان می‌شود که در یک هفته گذشته تحولات بسیار مهمی در روابط تیره تهران و واشینگتن ظرف ۳۴ سال گذشته رخ داده است. دیدار وزیر امور خارجه آمریکا با همتای ایرانی‌اش در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل و همچنین تماس تلفنی باراک اوباما و حسن روحانی امیدها در دو کشور را برای حل و فصل سریع پرونده هسته‌ای ایران فراهم کرده است.

حسن روحانی، هفته پیش گفت که تهران مایل است تا پرونده اتمی ایران را ظرف سه تا شش ماه حل و فصل کند و به موازات آن باید تحریم‌های بین المللی علیه تهران برداشته شود.

 

دیدگاه شما چیست؟