شرکت “توتال” خواستار بازگشت به بازار نفت و گاز ایران شد

مدیر اجرایی کنسرن نفت و گاز توتال می‌گوید این شرکت در صورت لغو تحریم‌ها، به بازار انرژی ایران بازمی‌گردد. محدودیت‌های بین‌المللی موجب خروج شرکت‌های بزرگ و توقف سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی ایران شده است.

 

توتال

 

کریستف دو مارژری، مدیر بخش اجرایی “توتال”، غول انرژی فرانسه، روز سه‌شنبه (اول اکتبر/ ۹ مهر) در پاسخ به خبرنگارانی که از او پرسیدند، اگر تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی برداشته شود این شرکت به ایران بازمی‌گردد، پاسخ داد: «البته». به گفته وی «البته باید در مورد مفاد قرارداد[های جدید] مذاکره کنیم».

دو ماژری در کنفرانس “نفت و پول سخن” می‌گفت که یک همایش مهم اقتصادی است و هر سال در لندن، پایتخت بریتانیا برگزار می‌شود.

خبرگزاری فرانسه به نقل از مدیر اجرایی توتال می‌نویسد: «امروز تحریم وجود دارد. این تحریم برای همه هست و ما منتظریم این محدودیت‌ها برطرف شود». وی ابراز امیدواری کرده که رفع محدودیت “در اسرع وقت” صورت گیرد.

این مقام شرکت توتال فرانسه در عین حال تصریح کرد که قرارداد بین این شرکت و ایران مانند قرارداد هر کشور دیگری باید شرایط “برد-برد” داشته باشد و توتال به مناسبات تجاری بلندمدت علاقه‌مند است.

در روزهای اخیر و با توجه به لحن آشتی‌جویانه آمریکا و ایران در شصت‌وهشتمین مجمع عمومی سازمان ملل، امیدواری‌ها به کاهش فشار تحریم‌ها علیه ایران و سهولت معاملات نفتی این کشور قوت گرفته است.

شرکت نفت و گاز توتال فرانسه در ژوئیه ۲۰۰۸ اعلام کرد که سرمایه‌گذاری در صنعت نفت و گاز ایران را به دلیل مصالح اقتصادی و با توجه به ریسک بالا متوقف می‌کند. پیش از آن هم مدیر عامل شرکت شل به همین دلایل اعلام کرده بود که این شرکت از بازار ایران خارج می‌شود.

خروج شرکت‌های مطرح بین‌المللی و البته سوءمدیریت از سوی ایران موجب توقف فعالیت در میادین بزرگ نفت و گاز ایران از جمله فازهای مختلف پارس جنوبی شده است. این روند به کاهش شدید صادرات نفت این کشور و در نتیجه کاهش درآمدهای عمومی منجر شده است.

آژانس بین‌المللی انرژی در تازه‌ترین گزارش ماهانه خود که روز ۲۱ شهریور ماه (۱۳۹۲) منتشر شد، اعلام کرده که ایران طی ماه اوت روزانه به طور متوسط ۹۸۵ هزار بشکه صادرات نفت داشته است.

 

دیدگاه شما چیست؟