وزیر نفت از طلب کمک مالی دولتمردان از شیخ اماراتی خبر داد

 به گزارش سایت خرداد، بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت دولت یازدهم پنجشنبه شب گذشته، در مراسم یادبود شهید تندگویان طی سخنانی با انتقاد از شرایط کشور گفت:  با شعار نمیشود کشور را پیش برد با شعور و خرد باید کشور را پیش برد. چرا در این کشور آدمهای صالح و توانمند باید کنار گذاشته شوند و یکسری افراد که در هیچ جا کار جدی به آنها داده نمیشد، باید کارها را به دست بگیرند؟ خوب معلوم است که کارها خراب می شود».

بیژن نامدار زنگنه

وی در ادامه با انتقاد از رفتارهای چند سال گذشته گفت: خوب تا یک زمانی علی رغم  بالا و پایینی هایی که بود جریان کشور  رو به پیشرفت بود، ولی از سال  84 به بعد یک وقفه ای به ما وارد شد، ما نباید دیگر در گذشته سیر کنیم، افراطی گری همیشه باید محکوم بشود و همیشه باید با تحجر مبارزه کرد و ما نباید دراین بمانیم. خداوند به ما فرصت داده و ما باید از این فرصت برای اعتلای کشورمان استفاده کنیم ما باید طوری رفتار کنیم که دیگران پیشرفت ما را ببینند.

زنگنه در این بخش از سخنانش با ذکر یک خاطره دیگر بحث را ادامه داد و گفت: من یک روز پیش امیر قطر رفتم  و امیر قطر به من گفت من حسادت میخورم و غبطه میخورم به آنچه که شما در پارس جنوبی  دارید انجام می دهید. ما باید دوباره کاری بکنیم که دیگران به ما غبطه بخورند.

وزیر نفت در ادامه سخنانش به نکته ای تلخ اشاره کرد و گفت:  من به صراحت میگویم وضعیت امروز کشور ایران از نظر شرایط فروش نفت و مقدار فروش نفت و استفاده از پول، از شرایط دوران جنگ بسیار سخت تر است و ما باید با تدبير جلو برویم و جامعه را توجیه کنیم چه خطراتی هنوز هست. آنهایی که خطر ساز بودند همچنان درصدد این هستند که چوب لای چرخ مدیریت کشور بگذارند.

زنگنه همچنین با اشاره به تاثر رئیس جمهوری پیرامون یک رویداد ناگوار، اذعان داشت: چند روز پیش آقای روحانی گفتند که من خیلی متاثر شدم. ایشان گفت یکی از وزیران پیشین آمد پیش من و به من گفت که من رفتم امارات و خواهش کردم و یک مقدار پول از آنها گرفتم و آوردم ایران، آقای روحانی گفتند ایشان وقتی که رفتند من نشستم و گریه کردم که کشور ما به کجا رسیده که وزیر ما باید برود و از یک شیخ اماراتی خواهش بکند که چهار قران پول به ما بدهد برای امور جاری کشور. این عزت ماست؟

وی در ادامه سخنانش  با انتقاد از واکنش های داخلی به دیپلماسی دولت روحانی، اظهار داشت:  امروزه میگویند صداقت آمریکایی، آخر یعنی چی صداقت؟! اصلا در سیاست خارجی صداقت یعنی چی؟! پیامبر اسلا م فرمودند: الحرب و کل خدعه، جنگ کلش خدعه است. سیاست خارجه هم ادامه بدون خون ریزی همان نبرده،تمامش خدعه است. اصلا صداقت آمریکایی یعنی چی؟ اصلا کی گفته آمریکا صداقت داره؟  اصلا کسی که فکر کنه که در سیاست خارجی باصداقت باید رفتار کرد اصلش بر حماقت است.   هیچ برادری و دوستی ای در سیاست خارجی نیست الا اینکه منافع خودت را تامین کنی اگه با کسی  دوستی یا دشمنی برای اینکه منافع خودت را تامین کنی.

 

زنگنه دربخش پایانی سخنانش گفت: چرچیل در جنگ جهانی دوم گفت ما با شوروی متحد میشویم  خیلی ها گفتند شوروی تا دیروز در مقابل مابود حال چه شد که دوست ما شد. چرچیل پاسخ داد: بریتانیای کبیر هیچ دوست و دشمن دائمی ندارد فقط منافعش برایش دائمی است. آنکه میخواهد با ما مذاکره کند بخاطر منافع خودش است نه منافع من، ما خیلی باید ساده باشیم که فکر کنیم آمریکا به دنبال منافع کشور دیگری است، البته در زمان مذاکره یک جاهایی با هم اشتراک پیدا میکنیم مثلا ما با عربستان و عراق رقیبیم ولی وقتی در اوپک می نشینیم در زمان هایی یک نقاط اشتراکی داریم.  اصلا این حرفها را از کجا می آورند که آمریکا صداقت نداره  اگه کسی فکر میکنه آمریکا در مورد ما صداقت داره خودش در اشتباه است.  قرار نیست که همه  یا باید با ما دوست یا دشمن باشند و حد میان هم ندارد، وسط دوستی و دشمنی هزاران منافع است که ما می توانیم از آن استفاده کنیم و هیچ چیز جز منافع ایران و ایرانی نباید برای ما مهم باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.