شواهد جدید از علت مرگ ستار بهشتی

«کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران» می‌گوید که خانواده ستار بهشتی به شواهد جدیدی دست یافته‌اند که نشان می‌دهد مرگ این وبلاگ‌نویس بر اثر «خونریزی مغزی و داخلی» بوده است.

 

 

ستار.بهشتی
به گزارش رادیوفردا، وب‌سایت سازمان کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران روز چهارشنبه، ۱۵ آبان، مصاحبه‌ای از «یک منبع آگاه به پرونده ستار بهشتی» منتشر کرد که در آن گفته می‌شود یک سال پس از مرگ این وبلاگ‌نویس، خانواده او مطلع شده‌اند در «یک گزارش پزشکی قانونی، خونریزی ریه، کبد، کلیه و مخچه در زمان بازداشت» آقای بهشتی مطرح شده است.
به گفته این منبع آگاه، این گزارش پزشکی قانونی «که در پرونده وجود دارد، جای تردیدی باقی نمی‌گذارد که مرگ این وبلاگ‌نویس بر اثر خونریزی داخلی و مغزی بوده است».
پیش از این در ۱۸ تیر ۱۳۹۲، احمد شجاعی، رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور، به خبرگزاری مهر گفته بود که بر اساس گزارش نهایی این سازمان، ضربات وارده بر ستار بهشتی در حین بازجویی «کشنده نبوده و نمی‌تواند باعث مرگ او شده باشد».
به گفته آقای شجاعی، در نظریه دوم احتمال مرگ بر اثر «ضربه و فشار روحی به صورت توامان» مطرح شد که این نظریه به عنوان «گزارش نهایی» پزشکی قانونی به دادگاه ارسال شده است.
ستار بهشتی کارگر وبلاگ‌نویسی بود که مطالبی در نقد و علیه جمهوری اسلامی در وبلاگ خود منتشر می‌کرد.

بر اساس گزارش‌ها، او روز نهم آبان ۱۳۹۱ توسط پلیس فتا (پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ایران) دستگیر و چهار روز بعد در سیزدهم آبان در زندان درگذشت.
پس از مرگ آقای بهشتی، ۴۱ زندانی سیاسی زندان اوین در نامه‌ای اعلام کردند که او در روزهای ۱۰ و ۱۱ آبان در بند ۳۵۰ زندان اوین بوده، در حالی‌ که به شدت شکنجه شده بود و آثار شکنجه‌های مختلف در تمام بدنش مشخص بوده است.
قرار بود نخستین جلسه دادگاه ستار بهشتی، پنجم آبان سال جاری برگزار شود که این جلسه به دلیل اعلام نشده‌ای به تعویق افتاد.
مادر ستار بهشتی: قاتل اکبر تقی‌زاده

 

در همین حال گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی، در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، که دوشنبه ۱۳ آبان منتشر شد نوشت که اکبر تقی‌زاده، یک مامور پلیس فتا که هم‌اکنون زندانی است، قاتل فرزند اوست.
خانم عشقی نوشته است: «او بود که در چشمان من نگاه کرد و گفت: وقتی ستار تو را شکنجه می‌کردیم زیر شکنجه می‌خندید. او گفت: از فرط عصبانیت خنده‌های ستار او را زیر شکنجه کشته است و از من تقاضای بخشش و حلالیت کرد.»
مادر ستار بهشتی همچنین در نامه خود نوشته است که به خانواده این وبلاگ‌نویس کشته شده «فشار» می‌آورند تا با دریافت مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان «به عنوان بهای خون» او از شکایت خود صرف‌نظر کنند.
خانم عشقی خطاب به رئیس جمهور ایران نوشته است: «من نیز به مانند عمده ایرانیان شریف و آزاده صورت خود را با سیلی سرخ نگه داشته‌ام و از نظر اقتصادی در مضیقه‌ام؛ شما که غریبه نیستید؛ نان‌آور منزل من ستار بود و وقتی ستار نیست نانی هم در سفره نیست. منزل ما در رباط کریم است، یکی از محروم‌ترین مناطق تهران، همان جایی که فرستادگانی منسوب به حضرت‌عالی چندی پیش از موسم انتخابات ریاست جمهوری تشریف آوردند و از ما خواستند رسمی و علنی از شما حمایت کنیم، اما ما چون بازی سیاست را بلد نیستیم از انجام این کار عذرخواهی نمودیم. حتما مستحضرید که مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان برای یک خانواده مانند خانواده ما پول زیادی است، اما شرافت مادری من قبول نکرد که خون ستارم را به دارایی شیرین دنیا بفروشم. خدای من و شما شاهد است در این یک سال، روزها به سنگ قبر ستارم می‌نگرم و شب‌ها با عکس ستارم می‌خوابم؛ چگونه می‌توانم خون عزیزم را معامله کنم؟»
مادر ستار بهشتی در پایان نامه خود از حسن روحانی خواسته بود تا با «اجرای متن قانون اساسی و سوگندی که برای پاسداشت آن» خورده و «رایزنی با ریاست محترم قوه قضاییه» برای «تسریع در محاکمه قاتل فرزندش» تلاش کند.
این در حالی است که گیتی پورفاضل، وکیل خانواده ستار بهشتی، چنین اظهار نظر کرده است که «گمان نمی‌کنم این پرونده به جایی برسد».

 

 

 

دیدگاه شما چیست؟