تلاش هند برای تسویه بدهی نفتی خود به ایران

مقامات هندی، روز چهارشنبه به رویترز گفتند به دنبال درخواست شرکت ملی نفت ایران از دولت دهلی نو برای تسویه بدهی های نفتی خود از طریق «هالک بانک» ترکیه، پالایشگاه های هندی از دولت این کشور خواسته اند که مشخص کند آیا آنها مجاز به پرداخت یورو به ایران هستند، یا اجازه چنین کاری ندارند.

 

download (3)

بر اساس بخشی از تحریم های ایالات متحده آمریکا علیه ایران که در ماه فوریه به اجرا گذاشته شد، هیچ مشتری نفتی ایران حق ندارد پول نفت وارداتی از این کشور را با هیچ ارزی به ایران یا کشوری دیگر منتقل کند. مشتریان نفتی ایران فقط می توانند این پول را به یک حساب بانکی در همان کشور واریز کنند و ایران می تواند از این سپرده برای خرید کالاهای مجاز از همان کشور و انتقال آن کالاها به ایران استفاده کند.
پالایشگاههای هند قبلا ۵۵ درصد از پول نفت وارداتی از ایران را از طریق «هالک بانک» ترکیه و با ارز یورو تسویه می کردند، اما از ماه فوریه این کار متوقف شد.
خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه، ۲۳ آبان ماه، از قول چند منبع صنعت نفت گزارش داده است که هند هم اکنون با ۵٫۳ میلیارد دلار انباشت بدهی های نفتی به ایران مواجه است.
بر اساس این گزارش، شرکت ملی نفت ایران در اواسط ماه گذشته میلادی به پالایشگاه های هندی اطلاع داده است که هالک بانک ترکیه آماده از سرگیری عملیات انتقال پول نفت صادراتی ایران به هند است. یک منبع آگاه که نخواسته نامی از وی برده شود به رویترز گفته است که شرکت ملی نفت ایران اطلاعاتی مبنی بر امکان ارتباط دوباره این بانک دولتی ترکیه با بانک مرکزی ایران دریافت کرده است.
آمریکا و اتحادیه اروپا بانک مرکزی ایران را تحریم کرده اند. این بانک مسئول دریافت پول نفت از مشتریان این کشور و انتقال آن به ایران است.

دیدگاه شما چیست؟