۱۸ نماینده استان خوزستان در مجلس «دسته جمعی استعفاء دادند»

گزارش‌های رسیده حاکی است که ۱۸ نماینده استان خوزستان روز سه‌شنبه، ۱۹ آذر، در واکنش به آنچه که کاهش شدید اعتبارات این استان در بودجه سال ۹۳ خوانده‌اند، به طور دسته جمعی استعفاء دادند.

 

075C0D3A-F9DF-472D-81E0-4C959D4B31E4_w640_r1_s_cx0_cy10_cw0

 

ناصر صالحی نسب، نماینده دشت آزادگان در مجلس روز سه‌شنبه در نطق پیش از دستور خود گفت که در لایحه بودجه ۹۳ توجه کافی به مشکلات استان خوزستان نشده است، و اعلام کرد که نمایندگان استان خوزستان به این موضوع معترض هستند و استعفاء داده‌اند.

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، نیز گفته که تقاضای استعفای خود را در قالب نامه‌ای به هیات رییسه مجلس داده‌ایم و احتمالا در صحن علنی مجلس قرائت می‌شود.

این نماینده مجلس در نطق پیش از دستور خود گفته که «خوزستان روی اقیانوس‌های نفت زندگی می‌کند اما مادران خوزستانی مجبورند کودکان خود را به بالین خاک بنشانند».

آقای صالحی نسب افزوده است: «هر روز در خوزستان میادین نفت و گاز جدید کشف می‌شود اما رنگ از رخ مردم استان پریده است؛ بیکاری، کمبود آب شرب و کشاورزی، مشکل ریزگردها و عدم پرداخت یک درصد حق آلودگی در تار و پود این استان خوابیده است».

سید شریف حسینی، عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان، نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا خبر این استعفاء را تایید کرده و گفته است: «با توجه به اینکه نامه استعفاء به هیات رییسه تقدیم شده، اصرار دوستان بر اعلام وصول هرچه سریعتر استعفاست اما آقای باهنر که ریاست جلسه را بر عهده دارد قائل به این هستند که می‌شود موضوع را مدیریت کرد».

نماینده اهواز در مجلس، منتفی شدن موضوع استعفاء را منوط به «تجدیدنظر در اعتبارات استان خوزستان» اعلام کرده است.

حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، روز ۱۷ آذر ماه نخستین لایحه بودجه دولت خود را به مجلس ارائه کرد که بر اساس آن، هزینه‌های جاری دولت ۱۹۵ هزار میلیارد تومان تعیین شده است.

رسانه‌های ایران جزئیاتی درباره نحوه تخصیص اعتبارات به استان‌های مختلف ایران ارائه نکرده‌اند ولی آقای حسینی به ایسنا گفته است که «ما در بررسی اولیه بودجه ۹۳ متوجه شدیم که اعتبارات منظور شده برای استان خوزستان نسبت به سایر استان‌ها کاهش شدیدی داشته است».

وی به عنوان نمونه اشاره کرده است که دولت اقدام به فروش شرکت فولاد خوزستان کرده، ولی اعتبار آن را به «جاده تهران- شمال و بخشی هم به متروی پرند اختصاص داده است».

نماینده اهواز افزوده است: «پولی که مربوط به استان خوزستان بوده در این استان هزینه نشده است در حالی که سایر شرکت‌ها وقتی به فروش می‌رسند با پولش در همان استان شرکت خریداری می‌کنند».

وی اعتراض دیگر نمایندگان را به میزان اعتبار پیش بینی شده برای انتقال آب در خوزستان عنوان کرده، ولی جزئیاتی در این زمینه ارائه نکرده است.

در حالی که نمایندگان استان خوزستان بر استعفای خود تاکید دارند ولی عبدالرضا مصری، سخنگوی هیات رییسه مجلس، به ایسنا گفته که «تاکنون از هیچ نماینده‌ای نامه‌ای به هیات رییسه مجلس نرسیده است».

دیدگاه شما چیست؟