بنای ۷۰۰ ساله در میبد به بهانه ساخت دارالقران تخریب شد

بخشی از مجموعه تاریخی بابک در شهر میبد یزد که قدمت آن به دوره آل مظفر می رسید به بهانه ساخت دارالقرآن تخریب شد. در این میان معاون فرماندار میبد اظهار کرده که این بنا ارزش تاریخی ندارد.

به گزارش خبرنگار مهر مجموعه تاریخی بابک در محله فیروزآباد شهر میبد یزد آثار متعددی از دوره آل مظفر تا دوره قاجاریه را در خود جای داده بود. در این مجموعه ۳ هزار و ۸۰۰ متر مربعی، بازارچه خانقاه و مسجد وجود دارد که در نزدیکی آن هم آب انبار، حمام و بناهای تاریخی دیگری ساخته شده است اما در هفته گذشته بخشی از بازارچه آن شامل شش دهنه مغازه و فضاهای مازاری به عنوان معدود مازاری های باقیمانده در میبد به همراه مغازه های آهنگری و فضاهای پشت آن مانند بادگیرهای میبد تخریب شده است.

در این باره علیرضا فلاحی معاون فرماندار میبد در اظهارنظری اعلام کرده که این مجموعه نه تنها در فهرست میراث ملی ثبت نشده بلکه دارای ارزش تاریخی نیز نبوده است.

این اظهارنظر در حالی اعلام شده که پرونده مجموعه تاریخی بابک با عنوان “مجموعه مسجد خانقاه و بازارچه بابک” در سال ۸۲ با شماره ۱۰۸۸۴ در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است اما فرماندار میبد اعلام کرده که با تخریب این بخش از بازارچه تا دو ماه دیگر دارالقرآنی با سبک سنتی ایجاد خواهد شد که نه تنها تهدیدی برای این مجموعه نیست بلکه احداث بنای مد نظر زیبایی خاصی به این مجموعه خواهد داد اما ذات الله نیکزاد که چندین سال سرپرستی مجموعه تاریخی بابک را برعهده داشت به خبرنگار مهر می گوید: این مجموعه از سال ۸۳ تا ۹۱ در حال مرمت بود و در مرحله مساعدی قرار داشت. تصمیم داشتیم مرمت آن را ادامه دهیم که این اتفاق افتاد.

نیکزاد ادامه می دهد که همه مردم حتی مسئولان شهر می دانستند این مجموعه تاریخی است پس این اظهارنظر که اعلام کرده اند مجموعه بابک تاریخی نیست از سر غرض بوده نه بی اطلاعی. چون بی اطلاع کسی است که نداند این اثر جزو میراث فرهنگی بوده است اما آقایان در جریان ثبت اثر بوده اند چرا که نامه ثبت این بنا به تمامی مسئولان شهر ارسال شده بود.

نیکزاد می گوید که “اداره میراث فرهنگی یزد از تخریب کننده این اثر تاریخی شکایت کرده چون نه تنها این مجموعه به صورت مستقل ثبت شده بود بلکه در بافت تاریخی میبد که آن هم به شماره ۳۳۹۰ به ثبت رسیده قرار داشته است”.

تخریب مجموعه بابک درست در زمان جابجایی مدیریت میراث فرهنگی استان یزد انجام شده بنابراین مخربان میراث فرهنگی از فرصت جابجایی مدیران سوءاستفاده کرده و اقدامی که هیچگاه اجازه آن را نداشتند انجام دادند با این حال در این تخریب یک چهارم مجموعه از بین رفته و احتمال تخریب بخش های دیگر آن نیز وجود دارد از سوی دیگر مجموعه بازارچه، خانقاه و مسجد یک مجموعه وقفی بوده ولی تاکنون اداره اوقاف استان یزد در این باره پاسخی نداده و سکوت اختیار کرده است.

 

IMG14292306

 

 

دیدگاه شما چیست؟