مقام‌های آمریکایی از عدم حضور نمایندگان جمهوری اسلامی در مذاکرات صلح سوریه خبر دادند

مقامات ارشد در وزارت امور خارجه آمریکا می‌گویند که مقامات جمهوری اسلامی در گفت‌وگوهای صلح سوریه که بهمن‌ماه سال جاری در شهر ژنو سوئیس برگزار می‌شود به دلیل «عدم تغییر در مواضع» تهران، حضور نخواهد داشت.

 

1DDCFD9D-D80D-4E72-AC0D-1C6175FAA760_w640_r1_s_cx0_cy11_cw0

این مقامات که به شرط عدم انتشار نام خود با خبرگزاری رویترز در روز جمعه، ۲۰ دی‌ماه، گفت‌وگو کرده‌اند، تاکید داشته‌اند تا زمانی که تغییر فاحشی در مواضع تهران نسبت به جنگ داخلی سوریه رخ ندهد، نمایندگان جمهوری اسلامی نه به صورت رسمی در گفت‌وگوهای صلح شرکت می‌کند و نه در حاشیه گفت‌وگوها حضور غیررسمی خواهد داشت.

تنها چند روز قبل جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده، گفته بود که نمایندگان جمهوری اسلامی می‌تواند در «حاشیه» گفت‌وگوهای صلح سوریه، موسوم به کنفرانس ژنو ۲، «نقشی سازنده» ایفا کند و به حل بحران سوریه یاری برساند.

اما این اظهارات واکنش تهران را در پی داشت، چنان‌ که سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی آن را مغایر با «عزت کشور» دانست و گفت که چنین پیشنهادی پذیرفتنی نیست.

با این حال بحث بر سر حضور نمایندگان جمهوری اسلامی در این کنفرانس همچنان ادامه یافته است، به طوری که مقامات روسیه روز جمعه، ۲۰ دی، اعلام کردند که مسکو و واشینگتن در این باره هنوز به توافق نرسیده‌اند و تصمیم‌گیری نهایی تا دیدار وزرای امور خارجه دو کشور در روز دوشنبه، ۲۳ دی، به تعویق افتاده است.

اما حال مقامات وزارت امور خارجه آمریکا با قاطعیت به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که «آنها [دیپلمات‌های جمهوری اسلامی] نمی‌آیند».

آنها همچنین تاکید کرده‌اند که جمهوری اسلامی می‌تواند شانس این را داشته باشد که در حاشیه گفت‌وگوهای صلح سوریه نقش‌آفرینی کند و دمشق را متقاعد سازد که بمباران غیرنظامیان را متوقف سازد و اجازه دسترسی‌ بشردوستانه به مناطق مختلف سوریه بدهد.

به گفته این مقامات، جمهوری اسلامی با تغییر مواضع خود به طریقی امکان حضور کنفرانس ژنو ۲ را خواهد داشت، اما هنوز هیچ تغییری در این باره دیده نمی‌شود.

پیش از این محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه دولت یازدهم، تاکید کرده بود که تهران هیچ پیش‌شرطی را برای حضور در این نشست نمی‌پذیرد، اما در صورت دعوت رسمی از آن برای کمک به حل بحران سوریه، آمادگی حضور در این نشست را دارد.

دیدگاه شما چیست؟