انگلیس به جرایم جنگی در عراق متهم شد

دو سازمان مدافع حقوق بشر طی شکایتی در دیوان کیفری بین‌المللی، انگلیس را به ارتکاب جرایم جنگی در عراق متهم کردند و تحقیقات دادستانی دیوان در خصوص این اتهام را خواستار شدند.

 

images (15)
به گزارش ایسنا، مرکز اروپایی حقوق اساسی مستقر در برلین و حقوقدانان حامی منافع عمومی مستقر در برمینگام طی بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که علیه عملکرد دولت انگلیس نسبت به زندانیان در عراق شکایتی در دیوان کیفری بین‌المللی (ICC) مطرح کرده‌اند.

این گروه‌ها در شکایت خود از دادستان خواسته‌اند تا در مورد اتهام بدرفتاری‌ و شکنجه‌های نظام‌مند سربازان انگلیس علیه زندانیان در عراق در سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۸ تحقیق کند.

همچنین در این شکایت ۲۵۰ صفحه‌ای از دادستان خواسته شده است تا در مورد عملکرد مقامات ارشد انگلیسی در این زمینه به‌ویژه وزیر دفاع سابق و وزیر کشور انگلیس تحقیقات لازم را آغاز کند.

به گزارش دویچه وله، این دو سازمان اعلام کردند که بیش از ۴۰۰ زندانی سابق در عراق در طول دو سال گذشته با آنها تماس داشته و در خصوص بدرفتاری و شکنجه‌های سربازان انگلیسی در زندان شکایت کرده‌اند. از این‌رو سازمان‌های نامبرده در شکایت خود بیش از دو هزار اتهام را علیه سربازان انگلیسی در یک دوره پنج ساله در عراق مطرح کرده‌اند که این اتهامات عبارتند از خشونت‌های جنسی، آزار و اذیت‌های فیزیکی و روانی و توهین به اعتقادات مذهبی زندانیان.

در بیانیه این سازمان‌ها آمده است که شکایت مشابه دیگری در سال ۲۰۰۶ در دیوان کیفری بین‌المللی مطرح شده بود که به‌دلیل نبود شواهد کافی مختومه اعلام شد، اما دیوان تاکید داشت که لزوم انجام تحقیقات درست و عادلانه در این زمینه همچنان ضروری است.

وزیر دفاع انگلستان پیش از این در روز جمعه تایید کرد که برخی سربازان کشورش در عراق مرتکب بدرفتاری شده‌اند، اما این موارد بسیار کم و معدود است. یک سخنگوی وزارت دفاع هرگونه اتهام شکنجه نظام‌مند علیه زندانیان در عراق را رد کرد و گفت پرسنل ارتش انگلیس مسئول این اتهامات نیستند.

دیدگاه شما چیست؟