شرط امریکا برای شرکت ایران در کنفرانس ژنو پیرامون سوریه/ ظریف: هیچ پیش شرطی نمی پذیریم

وزیر امور خارجه آمریکا می‌گوید که اگر ایران با تصمیمات نخستین کنفرانس ژنو درباره سوریه موافقت کند، واشینگتن آماده است که از این کشور برای شرکت در نشست آتی ژنو دعوت کند. همزمان وزیر خارجه روسیه خواستار دعوت ایران و عربستان به نشست ژنو ۲ شده است.

 

79E248E9-16DA-41F4-BD04-3AD28EDAD87D_w640_r1_s

جان کری روز دوشنبه، ۲۳ دی ماه، پس از گفت‌وگو با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه و اخضر ابراهیمی، نماینده سازمان ملل و اتحادیه عرب در سوریه، به خبرنگاران گفت: «تهران می‌تواند در این مذاکرات شرکت کند منوط به اینکه با توافقات صورت گرفته در نخستین کنفرانس ژنو درباره سوریه موافقت کند، از جمله با تشکیل یک دولت انتقالی».

وی اظهار داشت: «ایران باید به طور رسمی اعلام کند که آیا با تصمیمات این کنفرانس موافق است یا نه. اگر ایران به این چارچوب متعهد باشد، ایالات متحده نیز حضور این کشور در نشست ژنو ۲ را تایید خواهد کرد».

به گزارش خبرگزاری اینترفاکس، وی اظهار داشت: «من از ایران می‌خواهم که به جمع ۳۰ کشور حاضر در مذاکرات صلح پیرامون سوریه بپیوندد. این یک دعوت رسمی است».

وزیر امور خارجه روسیه نیز پس از دیدار با همتای آمریکایی‌اش در پاریس گفت که ایران و عربستان سعودی باید به نشست ژنو ۲ درباره سوریه دعوت شوند.

سرگئی لاوروف تصریح کرد: «حضور ایران و عربستان در چنین نشستی امری بدیهی است. ما امیدواریم که دبیرکل سازمان ملل سرانجام برای کشورهایی که حضورشان تاثیرگذار است، دعوتنامه بفرستد».

وی اظهار داشت که بان کی مون در دعوت از کشورها برای کنفرانس ژنو ۲ نباید تحت تاثیر «اقتضائات ایدئولوژیکی» قرار گیرد.

این در حالیست که وزیر امور خارجه‌ی ایران، محمدجواد ظریف که در بیروت به سر می‌برد روز دوشنبه با شرکت در نشستی خبری اعلام کرد که ایران هرگونه پیش شرط برای حضور در کنفرانس ژنو ۲ در مورد سوریه را رد می‌کند.

به‌گزارش خبرگزاری ایرنا ،‌ آقای ظریف که همراه با همتای لبنانی خود، “تمام سلام” در این کنفرانس شرکت کرده بود از آمادگیِ تهران برای مساعدت در تشکیل دولت لبنان خبر داد و گفت:« ما با یک بحران مشترک در منطقه و جهان روبه‌رو هستیم و باید بکوشیم از گسترش تروریسم، فرقه‌گرایی و افراطی‌گری در منطقه جلوگیری کنیم.»

دیدگاه شما چیست؟