کری در گفت‌وگو با ظریف: تحریم‌های موجود ادامه می‌یابد

وزرای خارجه ایران و آمریکا در حاشیه کنفرانس مونیخ با هم گفت‌وگو کردند. کری از ادامه تحریم‌های موجود علیه ایران سخن گفته است. ظریف نیز روز شنبه گفته است که ایران آماده کنار نهادن تحقیقات خود بر روی سانتریفوژها نیست.

 

0,,17403685_303,00

 

وزرای امور خارجه ایران و آمریکا روز یکشنبه، ۱۳ بهمن در حاشیه نشست امنیتی مونیخ با هم گفت‌وگو کردند. یک مقام رسمی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: «وزیر امور خارجه، جان کری، بار دیگر تکرار کرد که مهم است مذاکرات دو طرف در اعتماد کامل به یکدیگر جریان یابد، ایران بر سر قول خود بایستد و به تعهد خود عمل کند. او همچنین تصریح کرد که آمریکا به اجرای تحریم‌های موجود ادامه خواهد داد.»

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، نیز روز شنبه در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ در مصاحبه با خبرگزاری رویترز درباره دور جدید مذاکرات اتمی اظهار نظر کرد و گفت: «این تازه آغاز مذاکرات برای رسیدن به توافق نهایی است و فکر می‌کنم این مسئله مدتی زمان لازم دارد.»

ظریف همچنین گفت که ایران آماده کنار گذاشتن تحقیقات خود بر روی سانتریفوژها نیست.

توافق ژنو ایران را از نصب سانتریفوژهای جدید منع می‌کند، اما اجازه تحقیق درباره سانتریفوژها را می‌دهد. وی افزود فکر نمی‌کند که فن‌آوری و علم ربطی به بمب اتمی داشته باشند.

ایران در ۳ آذر ۱۳۹۲ با کشورهای ۱+۵ در ژنو توافق کرد که فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم خود را محدود کند و امکان بازرسی گسترده‌تر از تاسیسات اتمی خود را فراهم آورد و در مقابل در دوره‌ای شش ماهه از مزایای کاهش تحریم‌ها برخوردار شود. گفتنی است متن کامل توافقنامه ایران و غرب تا کنون در اختیار رسانه ها و اعضای مجلس شورای اسلامی قرار داده نشده است و دولتمردان یازدهم در مورد مفاد کامل این توافقنامه توضیحی نداده اند.

قرار است دور مذاکرات جدید اتمی میان ایران و کشورهای ۱+۵ (آمریکا، چین، روسیه، بریتانیا، فرانسه و آلمان) در روز ۱۸ فوریه (۲۹ بهمن) در وین آغاز شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.