حسن روحانی جزئیات تازه‌ای از بدهی بابک زنجانی را فاش کرد

رییس جمهوری در سخنانی بدون اشاره به نام بابک زنجانی، گفت که «بخش بزرگی» از بدهی دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلاری وی در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد، به شکل «پول نقد» به او داده شده تا بتواند بدهی‌های ایران را پرداخت کند.
images (3)
به گزارش خبرگزاری‌های ایران، حسن روحانی که روز پنجشنبه هشتم اسفند، در ادامه سفر خود به هرمزگان با تعدادی از متخصصان این استان دیدار کرده بود، تاکید کرده که «همه این پول نه اینکه یک محموله نفت خام را بدهیم که ببرند و بفروشند بلکه پول نقد به این فرد داده شده تا بدهی‌های ما را با آن پرداخت کند.»به گزارش خبرگزاری فارس، رییس جمهوری  افزوده که تمام این دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار «پول نقد نیست»، بلکه «بخش بزرگی» از آن پول نقد است.

ایسنا هم به نقل از حسن روحانی گزارش داده که او با بیان اینکه «عده‌ای در کشور سختی می‌کشند و دچار مشکل هستند و عده‌ای با حیله پول بیت‌المال را برداشتند»، گفته است: «زمانی که بحث فساد سه هزار میلیارد تومانی مطرح بود، دهان‌ها از این میزان باز بود و اکنون ۹ هزار میلیارد تومان است.»
رییس جمهوری  در عین حال این را هم گفته که «تازه ما مطمئن نیستیم که این ۹ هزار میلیارد تومان همه‌اش باشد و ممکن است چیزهای دیگری هم باشد که بعداً کشف شود.»
اکبر ترکان، از مشاوران آقای روحانی، پیش از این در مصاحبه‌ای با روزنامه آرمان، از افشای یک فساد «ده‌ها هزار میلیاردی در آینده نزدیک» خبر داد و به طور تلویحی گفت که این فساد در دولت محمود احمدی‌نژاد رخ داده و فساد ۹ هزار میلیاردی که اخیرا بارها به آن اشاره شده تنها «بخش کوچکی» از آن بوده است.
مشاور رییس جمهور همچنین گفته بود، «مجموع تخلفاتی» که دیوان محاسبات کشور در هشت سال گذشته «از دولت گزارش کرده ده‌ها میلیارد دلار است».
قوه قضائیه و دولت ایران از بابک زنجانی، سرمایه‌دار و تاجر مورد حمایت دولت محمود احمدی‌نژاد، به عنوان فردی نام می‌برند که بیش از دو میلیارد یورو از پول نفت ایران را در خارج از کشور در اختیار دارد اما از بازگرداندن آن به ایران خودداری می‌کند.
او بیش از دو ماه است که به دلیل این بدهی و اتهام‌های دیگر مانند جعل اسناد دولتی در بازداشت به سر می‌برد و مسئولان قوه قضائیه گفته‌اند امکانات لازم برای بازگرداندن این مبلغ را در اختیارش گذاشته‌اند.
حسن روحانی در سخنرانی امروز خود، ابراز امیدواری کرده که این پول به «بیت‌المال» بازگردد.

دیدگاه شما چیست؟