نخست‌وزیر اوکراین: اجازه جدا شدن یک اینچ از خاک کشور را نمی‌دهیم

در روزی که به گزارش خبرگزاری فرانسه، فعالان حامی روسیه با چماق و شلاق به تظاهرات طرفداران دولت مرکزی اوکراین در کریمه حمله کردند، نخست وزیر اوکراین تاکید کرد که این کشور «حتی یک اینچ از خاک» خود را از دست نخواهد داد.
16D66040-532C-4EC4-850D-FD023D68111B_w640_r1_s
آرسنی یاتسنیوک، نخست وزیر موقت اوکراین، روز یکشنبه ۹ مارس (۱۸ اسفند)، در جمع هزاران نفر از حامیان دولت جدید اوکراین، یک بار دیگر گفت که این کشور از خاک خود دست برنخواهد داشت.
او گفت: «این سرزمین ماست و ما یک اینچ از آن را هم به کسی تسلیم نخواهد کرد.»
در این تظاهرات، میخائیل خودورکوفسکی، از مخالفان سیاسی مشهور ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه نیز حضور داشت.
اولکساندر تورچین‌اف، رییس جمهوری موقت اوکراین هم در این تظاهرات، به یاد کشته شدگان اعتراضات سه ماه گذشته در این کشور یک دقیقه سکوت اعلام کرد.
از سوی دیگر، در شهر دونتسک واقع در شرق اوکراین و در نزدیکی مرز روسیه، فعالان طرفدار مسکو، به واحدهای پلیس ضد شورش پیشین اوکراین که در جریان سرکوب تظاهرات ماه‌های اخیر، حدود ۱۰۰ نفر را کشتند، ادای احترام کردند.
سوگند نخست وزیر اوکراین برای حفظ تمامیت سرزمینی این کشور در حالی است که گزارش‌ها از کنترل کامل جمهوری خودمختار کریمه توسط نیروهای مسلح روسیه و دولت وابسته به مسکو حکایت می‌کنند.
پارلمان کریمه هم روز ۱۶ مارس (۲۵ اسفند) را به عنوان تاریخ برگزاری همه‌پرسی درباره پیوستن این جمهوری خودمختار به روسیه تعیین کرده است.
خبرگزاری فرانسه همچنین از برگزاری دو تظاهرات جداگانه توسط حامیان متحد باقی ماندن کریمه با اوکراین و پیوستن این شبه جزیره به روسیه در سیمفروپول، مرکز جمهوری خودمختار کریمه خبر داده است.
بر اساس این گزارش، شرکت کنندگان در تظاهرات حامیان اتحاد با اوکراین حدود ۱۰۰۰ نفر بودند در شرایطی که تعداد حامیان پیوستن کریمه به روسیه، ۱۰ برابر بود.
اکثر ساکنان کریمه را روس‌تباران تشکیل می‌دهند.
کریمه، شبه‌جزیره‌ای در جنوب اوکراین و در سواحل دریای سیاه است که در سال ۱۹۵۴ توسط نیکیتا خروشچف، رهبر وقت اتحاد جماهیر شوروی، به اوکراین اهدا شد.
بن‌بست موجود در کریمه، به بزرگترین مواجهه میان شرق و غرب از پایان جنگ سرد منجر شده است.
بحران پس از آن به وجود آمد که طرفداران اتحاد اوکراین با غرب، موفق شدند دولت متحد روسیه در کی‌یف را ساقط کنند.
مسکو پس از مدتی اعلام کرد که برای حفاظت از جان شهروندانش در کریمه، نیروهای نظامی خود را در داخل این شبه جزیره مستقر می‌کند.

دیدگاه شما چیست؟