صادق لاریجانی: مردم نقشی در مشروعیت دادن به حکومت ندارند

صادق لاریجانی٬ رئیس قوه قضائیه با اعلام اینکه ایران به خواسته‌های حقوق بشری غرب اهمیت نمی‌دهد٬ گفت در فلسفه سیاسی مردم نقشی در مشروعیت دادن به حکومت‌ ندارند.

رییس قوه قضائیه روز یکشنبه ،۳۱ فروردین در نوزدهمین نشست فرماندهان نیروی انتظامی این مطلب را بیان کرده است.

139212251311277372355274

 

وی در واکنش به قطعنامه اخیر پارلمان اروپا درباره مسائل ایران گفته ایران به خواسته‌ها این قطعنامه مبنی بر توقف اعدام‌ها و آزادی هم‌جنس‌گرا‌ها اهمیتی نخواهد داد.

رئیس قوه فضائیه همچنین اضافه کرده ایران برای تمیز نگه داشتن جامعه اروپا در مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر شهید می‌دهد٬ اما آن‌ها به جای قدردانی مدعی می‌شوند چرا اعدام انجام می‌دهیم.

صادق لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود درباره اعلامیه جهانی حقوق بشر سخن به میان آورده و به بند‌هایی از این بیانیه انتقاد وارد کرده است.

وی افزوده  در بحث‌ها می‌گویند مشروعیت حکومت به رای مردم است اما مشروعیت به معنای شرعی یا فلسفه سیاسی درست نیست که بگوییم به رای مردم است.

به گفته رئیس قوه قضائیه رای مردم در به فعلیت رساند حکومت نقش دارد و مردم باید صحنه بیایند که حکومت به فعلیت برسد.

بسیاری از روحانیون حاکم بر ایران معتقدند رای و نظر مردم تنها در مقبولیت حاکم در حکومت اسلامی نقش دارد.

محمدتقی مصباح یزدی٬ رئیس موسسه «امام خمینی» نیز از جمله روحانیون محافظه‌کاری است که سال‌هاست این عقیده را آموزش داده و ترویج می‌کند.

پیش‌تر علی سعیدی٬ نماینده آیت الله خامنه‌ای در سپاه گفته بود اعتقاد به «مشروعیت» حکومت دینی براساس رای مردم یک انحراف است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *