دکتر عبدالله با کسب ۴۴ درصد آراء پیشتاز انتخابات افغانستان است

آخرین نتایج آراء شمارش شده انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که نزدیک به نیمی از آراء را در بر می‌گیرد نشان می‌دهد که عبدالله عبدالله همچنان نامزد پیشتاز انتخابات این کشور است.

n00003194-t

 

به گزارش سازمان جوانان پان ایرانیست به نقل از خبرگزاری های افغانستان، کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید که با شمارش تقریبا ۵۰ درصد از آراء ۴۳ ولایت این کشور، عبدالله عبدالله، وزیر امور خارجه پیشین افغانستان، با ۴۴.۴ درصد پیشتاز رقابت‌هاست و اشرف غنی با ۳۳ درصد پشت سر وی قرار دارد.

زلمای رسول که گفته می‌شود نامزد مورد نظر حامد کرزای، رییس جمهوری افغانستان است، با کسب ۱۰.۴ درصد آراء در رتبه سوم قرار دارد.

احمد یوسف نورستانی، رییس این کمیسیون روز یکشنبه، ۳۱ فروردین، به خبرنگاران گفت که «این نتیجه مربوط به بخشی از آراء بوده و قابل تغییر است».

برنده انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باید ۵۰ درصد از آراء رای دهندگان را کسب کند و در غیر این صورت، انتخابات به مرحله دوم کشیده خواهد شد. نتایج نهایی انتخابات قرار است روز ۱۴ می اعلام شود و در صورت کشیده شدن رقابت‌ها به دور دوم، انتخابات اواخر می برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، برگزاری دور دوم انتخابات با نگرانی‌های امنیتی، کاهش شرکت‌کننده‌ها و همچنین هزینه بالا روبرو است. دور نخست انتخابات ریاست جمهوری افغانستان حدود ۱۰۰ میلیون دلار هزینه در پی داشت.

متحدان افغانستان برگزاری انتخابات در روز پنجم آوریل که با حضور گسترده مردم افغانستان در پای صندوق‌ها همراه بود را مورد ستایش قرار دادند. به رغم تهدیدهای گروه طالبان، شورشیان نتوانستند که حمله عمده‌ای در روز انتخابات انجام دهند.

آمارها نشان می‌دهد که از ۱۲ میلیون رای دهنده واجد شرایط در انتخابات امسال ریاست جمهوری افغانستان، حدود ۶۰ درصد- هفت میلیون نفر- در پای صندوق‌ها حاضر شدند.

یکی از نگرانی‌های عمده در این دور از انتخابات، میزان بالای گزارش‌ها درباره تقلب است که نسبت به انتخابات سال ۲۰۰۹ افزایش نشان می‌دهد.

رییس جمهوری آینده افغانستان قرار است جانشین حامد کرزای شود که از زمان حمله آمریکا به افغانستان در سال ۲۰۰۳ تنها رییس جمهوری این کشور بوده است.

عبدالله عبدالله و رقیب وی، اشرف غنی، وعده داده‌اند که در صورت انتخاب به مقام ریاست جمهوری، در برابر غرب سیاست تازه‌ای در پیش خواهند گرفت و معاهده امنیتی با ایالات متحده آمریکا را امضاء خواهند کرد. آقای کرزای حاضر نشده است که این معاهده را امضاء کند.

دیدگاه شما چیست؟