بازارسیاه فروش کلیه ایرانیان به خارجیان

پروفسور برومند ، متخصص کلیه و مجاری ادراری و نخستین رئیس مرکز دیالیز و پیوند در ایران، از “کار شرم آور برخی پزشکان و بیمارستان‌هایی که کلیه ایرانی‌ها را از طریق دلال‌ها به خارجی‌ها می‌فروشند” ابراز تاسف کرد.

0,,17648434_303,00

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پروفسور برومند روز شنبه (۲۸ تیر / ۱۹ ژوئیه) به “شفا آنلاین” گفته است، ماه‌هاست پیوند کلیه ایرانی‌ها به بیماران خارجی از طریق دلال‌ها و قاچاقچیان شایع شده است. او این اقدام پزشکان و همکاری بیمارستان‌ها با آنها را شرم‌آور خواند.

این متخصص کلیه و مجاری ادراری بر این نظر است که در حال حاضر برخورد دولت با متخلفان پیوند اعضا از نظر قانونی به هیچ وجه کافی نیست. او خواستار جلوگیری قانونی از ایجاد هر نوع بازار سیاه در زمینه پیوند اعضا به‌خصوص کلیه شد.

قوانین ایران در رابطه با خرید و فروش اعضای بدن افراد زنده

قوانین ایران در رابطه با خرید و فروش اعضای بدن افراد زنده موضعی نگرفته‌اند. به نظر می‌رسد تمایل افراد برای فروش کلیه و آگهی‌های علنی در این زمینه ناشی از همین سکوت قانونی باشد.
مراجع مذهبی در ایران نیز موضوع فروش کلیه را خلاف دستورات دینی نمی‌دانند. آیت‌الله سیستانی، مکارم‌شیرازی، هادوی‌تهرانی و نوری‌همدانی هیچکدام فروش کلیه افراد را از نظر شرعی ممنوع اعلام نکرده‌اند.
مکارم شیرازی در این باره گفته است: «فروش اعضایی که بدل دارد مانند یکی از دو کلیه اشکالی ندارد». نوری‌همدانی نیز گفته است: «دریافت پول در ازای بعضی از اعضا مانند کلیه مانعی ندارد.»
در سایه خلأ قانونی و تائید‌های برخی از مراجع، خرید و فروش اعضای بدن در ایران به راحتی انجام پذیر است.

خرید و فروش کلیه در ایران

ساختمان مرکزی انجمن حمایت از بیماران کلیوی در تهران مرکزی شده است برای خرید و فروش کلیه. بسیاری از بیماران کلیوی و افراد نیازمند به پیوند کلیه همه روزه رهسپار این خیابان می‌شوند.

سرتاسر دیوار خیابان‌های منتهی به این مرکز پراست از دیوارنویسی‌های حاوی آگهی فروش کلیه. در این آگهی‌ها افراد با نوشتن یک شماره تلفن و گروه خونی خود از تمایل به فروش کلیه خبر می‌دهند.

تماس با بسیاری از این شماره تلفن‌ها حاکی از آن است که دلیل اصلی و عمده این افراد برای فروش کلیه مشکلات و نیاز مالی است. گروهی از آن‌ها علت تمایل به فروش کلیه خود را بدهکاری و ورشکستگی عنوان کرده‌اند. گروهی دیگر تلاش برای تامین پول لازم جهت مواردی از جمله بیماری یکی از نزدیکان، راه اندازی کسب و کار، تامین جهیزیه و … را علت آگهی فروش کلیه ذکر می‌کنند.

مخالفت برومند با پیوند کلیه به خارجی‌ها

دکتر برومند گفت از طرفی باید فرهنگ‌سازی شود تا مردم جامعه نسبت به مرگ مغزی اطلاع بیشتری یافته و حاضر شوند اعضای بدن خویشاوندان فوت شده خود را در اختیار محتاجان قرار دهند. برومند اما از طرف دیگر اعلام کرد که او مخالف هر نوع پیوند اعضا برای افراد خارجی است که “در ممالک خودشان امکانش را (برای تعویض عضو) دارند.”

دکتر برومند به همین جهت از وزارت بهداشت خواست “پیوند اعضای بدن یک ایرانی به بیمار خارجی” را ممنوع و با این اقدام هرچه سریع‌تر “آبروی کشور و جامعه پزشکی ایران را” حفظ کند.

بازار سیاه کلیه در ایران

موضوع فروش کلیه به خارجیان تنها یک بخش از بازار سیاه پیوند کلیه در ایران است. پرفسور برومند که گفته می‌شود نخستین رئیس مرکز دیالیز و پیوند در ایران است، با اشاره به “تجارت سیاه کلیه” در ایران از “دست‌های ناپاک قاچاقچیان اعضای بدن” یاد می کند که از این راه “به فکر رسیدن به مبالغ کلان” هستند.

بر اساس گزارش‌هایی که تا کنون رسانه‌های ایران منتشر کرده‌اند، دلالان نقش بسیار تعیین کننده و فعالی در بازار خرید و فروش کلیه دارند. بر این اساس گفته می‌شود بخش زیادی از خرید و فروش‌های کلیه توسط همین افراد انجام می‌شود.

دلالان تلاش می‌کنند با فراهم کردن شرایط لازم خریدار و فروشنده کلیه را به هم رسانده و با شکل دادن معامله میان طرفین، “مبالغ کلان” خود را دریافت کنند.

پروفسور برومند به همین دلیل خواستار مقابله با تبهکاران و قاچاقچیان “اعضای بدن” است که با همکاری پزشکان متخلف در پی”به جیب زدن مبالغ کلان در کوتاه‌مدت” هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *