ایران قهرمان کشتی فرنگی جهان شد

تیم کشتی فرنگی ایران با کسب مدال طلای حمید سوریان، نشان نقره امید نوروزی و دو مدال برنز افشین بیابانگرد و قاسم رضایی برای اولین بار در تاریخ کشتی فرنگی، عنوان قهرمانی جهان را نصیب خود کرد.

ایران قهرمان رقابت های جام جهانی (1)

حمید سوریان با کسب مدال طلای وزن ۵۹ کیلوگرم رقابتهای کشتی فرنگی قهرمانی جهان، رکورد شش مدال طلای جهان و المپیک عبدالله موحد را شکست. آقای موحد ششمین مدال طلای جهانی خود را سال ۱۹۷۰ در کانادا به گردن آویخته بود.

سوریان برای نخستین بار در مسابقات جهانی ۲۰۰۵ بوداپست به قهرمانی رسید. او این نشان را در گوانگجو ۲۰۰۶، باکو ۲۰۰۷، هرنینگ دانمارک ۲۰۰۹، مسکو ۲۰۱۰ و المپیک لندن نیز تکرار کرد. پر افتخارترین فرنگی کار وزن اولی در تاریخ کشتی، در تاشکند ازبکستان توانست هفتمین نشان زرین را هم به سینه بزند.

در وزن ۵۹ کیلوگرم مسابقات جهانی ۲۰۱۴، حمید سوریان در دور نخست با نتیجه ۸ بر صفر از سد آلکس آنچتی از رومانی گذشت. دور بعد مقابل فهمی از مصر به برتری دست یافت. در دور سوم موفق شد نماینده کوبا که نفر اول پان آمریکن است را با نتیجه ۵ بر صفر از پیش رو برداشت تا راهی مرحله یک چهارم نهایی شود.

در این مرحله طالح ممدوف از آذربایجان را با نتیجه ۳ بر صفر مغلوب کرد و به دیدار نیمه نهایی رسید. المرات تسمرادوف از ازبکستان که با حمایت پرشور تماشاگران این کشور مواجه بود را با نتیجه ۲ بر یک پشت سر گذاشت تا راهی دیدار فینال شود.

مینگیان سیمینوف از روسیه حریف فینالیست سوریان بود. مسابقه در وضعیتی برابر دنبال میشد اما اخطار همراه با امتیاز را داوران به سود نماینده روسیه منظور کردند. اما سوریان امتیازات خود را در وضعیت فنی کسب کرد. امتیاز اول را با اجرای بارانداز و امتیاز دوم هم با هجوم منجر به خروج سیمینوف از تشک.

در وزن ۷۱ کیلوگرم نیز افشین بیابانگرد پس از استراحت در دور اول، مقابل ها یونگ کیم از کره جنوبی با نتیجه ۲ بر صفر به برتری دست یافت. در دیدار بعدی مقابل چنگیز لابازانوف از روسیه با نتیجه ۴ بر صفر شکست خورد اما با توجه به حضور این کشتی گیر در دیدار فینال، بیابانگرد به گروه بازنده ها رفت.

فرنگی کار اردبیلی برای کسب مدال برنز جهان، ابتدا بالینت کورپاسی از مجارستان را در یک کشتی مهیج با نتیجه ۴ بر ۳ شکست داد. در دیدار رده بندی نیز با نتیجه ۵ بر ۳ الکساندر ژیانویچ از بلاروس را پشت سر گذاشت تا روی سکوی سوم بایستد.

در ۹۸ کیلوگرم قاسم رضایی در دور نخست با نتیجه ۳ بر یک کارل اسچون از سوئد را شکست داد. در دور بعد مقابل موسی اولویف از روسیه به برتری رسید. رضایی که قهرمان المپیک لندن است، در مرحله یک چهارم نهایی در برابر مارتین نیلسن از نروژ پیروز شد.

رضایی در مرحله نیمه نهایی مقابل آرتور الکسانیان نفر سوم المپیک لندن، نایب قهرمان جهان و قهرمان اروپا از ارمنستان با نتیجه ۳ بر ۲ شکست خورد تا راهی دیدار رده بندی شود. این فرنگی کار مازندرانی برای کسب مدال برنز، با نتیجه ۴ بر یک الکساندر هاربوویک از بلاروس را شکست داد.

ایران در حالی به قهرمانی رسید که در روز نخست مسابقات از دستیابی به مدال بازماند اما درخشش در روز دوم با امید نوروزی و موفقیت سه فرنگی کار باقی مانده در روز پایانی، سکوی شماره یک جهان را نصیب ایران کرد.

حمید سوریان ستاره ایران در این مسابقات، سال ۲۰۰۱ دوبنده تیم ملی نوجوانان در ۴۶ کیلوگرم را پوشید و در مسابقات نوجوانان آسیا به روی تشک رفت. او حالا سیزدهمین سال عضویتش در تیم های ملی را سپری می کند.

ریزهکاری های فنی مبتکرانه سوریان در دنیای کشتی زبانزد است. به نحوی که با تغییر مقررات نیز به سرعت خود را با قوانین جدید تطبیق داده و سکوی شماره یک دنیا را نصیب خود میکند.

دیدگاه شما چیست؟