تقابل میان وزارت کشور و انصار حزب‌الله

عبدالمجید محتشم، دبیر انصار حزب‌الله، مى‌گوید که این تشکل از هفته‌ى آینده،  با ۴ هزار نیرو فعالیت خود را آغاز مى‌کند؛ به گزارش روزنامه شرق، دبیر این تشکل از مکاتبه با وزارت کشور خبر داده و گفته که تلاش کرده دغدغه‌هاى وزیر کشور را درباره‌ى فعالیت‌هایش برطرف کند.

img_30335

این در حالى‌ست که دو روز پیش قائم‌مقام وزیر کشور درخواست مجوز از سوى این گروه را تکذیب کرده و نسبت به فعالیت غیرقانونى انصارحزب‌الله هشدار داده بود.

وبسایت فرارو دیروز در گزارشى در این باره نوشت: انصار حزب الله دست به کار شده است. قرار است “پیاده نظامش” را پس از ۱۰ سال از پستو خانه بیرون بکشد و مبارزه با “فساد” را آغاز کند. دبیرکل این گروه می گوید عملیات گسترده ای در راه است، وزارت کشور می گوید این عملیات غیرقانونی است.

به گزارش فرارو، انصار حزب الله  اعلام کرده است که در هفته آینده عملیات بسیار گسترده و وسیعی را در تهران و دیگر شهرهای کشور آغاز خواهد کرد. بنا به اعلام این گروه عملیات آنها برای مبارزه با “فساد” است و در راستای اجرای “امر به معروف تهی از منکر” صورت می پذیرد. انصار حزب طرح تازه خود را “طرح گشت‌های ارشادی انصار حزب‌الله” نامگذاری کرده است.

حمید محتشم دبیرکل این گروه از اجرای «تمام‌عیار» این طرح از «هفته آینده» سخن گفته و افزوده است که نیروهای عملیاتی انصار حزب‌الله برای اجرای این طرح «از خواهران، سه‌هزارنفر و از برادران تقریبا هزارنفر هستند.»

انصار حزب الله درباره نحوه کار توضیحی دقیقی ارائه نکرده است، اما محتشم می گوید: «گرفتن و بردن، کار ما نیست. این مسایل از وظایف حکومتی است. ما تذکر زبانی می‌دهیم اما این تذکر حتما جدی و موثر خواهد بود. بهتر است کار عملیاتی ما آغاز شود تا شما ببینید ما چگونه عمل خواهیم کرد.»

محتشم با اشاره به اینکه «مدت‌هاست روی این موضوع کار می‌کنیم و هیچ کار غیابی قرار نیست انجام شود و فعالیت ما در ملأ عام و کف خیابان است»، گفت: «هر زمان که به اجرا درآمد آن زمان خودتان می‌بینید و می‌توانید قضاوت کنید.»

روزنامه شرق نیز گزارش داده است که قرار است اعضای «انصار حزب‌الله» در قالب تیم‌های چند ده‌نفره برادران و خواهران، در نقاط مختلف شهر فعال شوند.

پس از پایان کار دولت سید محمد خاتمی این اولین بار است که انصار حزب الله به دنبال انجام عملیاتی خیابانی با این گستردگی است. این بار در دولت حسن روحانی. این گروه در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد پیاده نظامش را از کف خیابان ها جمع کرد.

وزارت کشور مخالفت خود با عملیات انصار حزب الله را اعلام کرده است. سخنگوی وزارت کشور امروز در گفت وگو با روزنامه ایران اعلام کرد: «اگر بناست گشتی انجام شود وامر به معروف و نهی از منکری اتفاق بیفتد، باید بر مبنای مقررات جمهوری اسلامی باشد. لذا هیچ گشتی خارج از مقررات و قوانین مقبول نیست و خود نوعی نقض قانون است.»

حسینعلی امیری تاکید کرد: «اگر تجمع غیر قانونی انجام بگیرد، حتماً جمع می کنیم و اگر احیاناً موردی اقدام شود، از نیروی انتظامی خواهیم خواست که به وظیفه اش عمل کند.»

او گفت اگر انصار حزب الله در حد”تذکر لسانی” عمل کند، اما “نقض مقرارات” باشد با آن برخورد می شود.

دبیرکل انصار حزب الله می گوید «مراحل قانونی برای انجام این کار صورت گرفته و هر کاری لازم باشد طبق قانون انجام داده‌ایم و مشکلی در این رابطه وجود ندارد.»

اما مقامات وزارت کشور و فرمانداری تهران اعلام کرده اند که تاکنون مجوزی در این باره صادر نشده است.

پیش از این وزیر کشور نیز مخالفت خود را با گشت های امر به معرف و نهی از منکر انصار حزب الله اعلام کرده بود. رحمانی فضلی در گفته و گو با شرق  اظهار کرده بود: «این طور نیست که هر کسی که احساس مسوولیت کند هر کاری را انجام دهد، حتی به‌حق، مسوولانه و شرعی، چون رفتار اجتماعی تابع قواعد اجتماعی است که قانون، آن را برای ما مشخص می‌کند.»

به گفته وزیر کشور، “اینکه هرکسی و هر روزی احساس تکلیف کرد، بخواهد بیاید در جامعه و احساس تکلیفش را عملیاتی کند قانون این اجازه را نمی‌دهد. در این خصوص هم ما محترمانه و مودبانه پیغام فرستادیم که اگر چنین نیتی دارید لطف کنید و از ما مجوز درخواست کنید. نه آنها از ما مجوز خواستند و نه ما رد کردیم، ولی از نظر ما قابل بررسی است.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.