افزایش ۶.۳ درصدی مرگ و میر ناشی از اعتیاد در پنج ماهه اول ۹۳

معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران از افزایش ۶.۳ درصدی مرگ و میر ناشی از اعتیاد در پنج ماهه اول سال ۹۳ نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت که در این مدت هزار و  ۱۸۸ نفر به دلیل اعتیاد و مصرف مواد مخدر مرده‌اند.

child

بابک دین‌پرست روز چهارشنبه ۹ مهر در عین حال گفت که تعداد مرگ و میر ناشی از اعتیاد از روزانه ۱۲ نفر در سال ۸۴ به روزانه هشت نفر در سال ۹۲ کاهش یافته است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، وی افزود: «در واقع در سال گذشته با کاهش ۳.۳ درصدی مرگ و میر ناشی از اعتیاد مواجه بودیم».

حمید صرامی، مدیرکل دفتر آموزش و تحقیقات ستاد مبارزه با مواد مخدر، خرداد ماه گفته بود که از سال ۱۳۷۳ تا ابتدای امسال، ۴۷ هزار و ۲۷۷ نفر بر اثر مصرف مواد مخدر جان خود را از دست دادند؛ یعنی به طور میانگین روزانه هفت نفر.

معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: «بر اساس آخرین مطالعات شیوع‌شناسی موادمخدر در سال ۹۰، یک میلیون و ۳۲۵ هزار معتاد در کشور داریم که البته تصور می‌کنم آمارها بیش از این است».

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران روز ۲۸ مرداد با اشاره به وجود یک میلیون و ۳۰۰ هزار معتاد در ایران گفته بود که با احتساب خانوارهای آنها ۵.۵ میلیون نفر در کشور به صورت مستقیم با مواد مخدر درگیرند.

آقای دین پرست با اشاره به ضرورت استفاده از برنامه‌های نوین برای مبارزه با اعتیاد، از جمله این برنامه‌ها را استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی عنوان کرد.

معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: «متاسفانه سنت‌شکنی در این حوزه‌ها سخت شده است؛ تمایل داریم برنامه‌های سنتی نخ‌نما را اجرا کنیم که برخی از آنها ۲۰ سال است در حال اجراست و اثرگذاری چندانی ندارد».

وی در عین حال با اشاره به گزارش یکی از دستگاه‌های دولتی گفت که تولید، توزیع و کشت موادمخدر به راحتی در شبکه‌های اجتماعی آموزش داده می‌شود.

در سال‌های گذشته برخی از سایت‌های نزدیک به اصولگرایان از آموزش کاشت مواد مخدر در سایت‌ها و فضای مجازی فارسی زبان خبر داده بودند.

سایت مشرق اردیبهشت ۹۱ در گزارشی نوشته بود که برخی اخبار غیر رسمی حکایت از افزایش کشت گیاه ماریجوانا در باغچه‌ها و فضای سبز خانه‌ها و حتی گلدان‌های کوچک در آپارتمان‌های شهری دارد.

معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه جذابیت مواد مخدر را به راحتی کتمان می‌کنیم در حالی که واقعیت دارد، افزود: «باید بتوانیم جایگزین‌هایی به جای مواد مخدر در زمینه‌های کسب لذت و تفریح و غیره بیابیم».

آقای دین پرست با اشاره به نتایج مطالبات شیوع‌شناسی مواد مخدر که در سال ۹۰ انجام شده ،کسب لذت، کنجکاوی، تفریح و رفع مشکلات روحی و روانی را  چهار عامل اول موثر در گرایش افراد به مواد مخدر دانست.

دیدگاه شما چیست؟