حجت کلاشی: خاک سپاری پزشکپور چه خطری می توانست برای حکومت بوجود آورد؟

جرس: پنجشنبه شانزدهم دی ماه محسن پزشکپور حقوقدان و بنیان گذار حزب پان ایرانیست به دلیل بیماری در تهران درگذشت و در روز یک‌شنبه ۱۹ دی ماه در کرج و با حضور چهارتن از اقوام و دوستان و نیروهای امنیتی به خاک سپرده شد همچنین یکشنبه گذشته مهندس رضا کرمانی، از پیشکسوتان و دبیر کل سابق حزب پان ایرانیست همراه با حجت کلاشی، مسئول سازمان جوانان حزب پان ایرانیست، ؛ آرش کیخسروی وکیل دادگستری و شاهین زینعلی فعال سیاسی، عضو سابق دفتر تحکیم وحدت و از اعضای حزب پان ایرانیست در کرج و در منزل رضا کرمانی بازداشت شدند. مصاحبه جرس با حجت کلاشی مسئول سازمان جوانان حزب پان ایرانیست، پیرامون وقایع مذکور را پس از آزادی بخوانید .

آقای کلاشی هفته گذشته شما به همراه رضا کرمانی ، آرش کیخسروی و شاهین زینعلی بازداشت شدید . علت این بازداشت چه بوده است ؟

محسن پزشکپور رهبر حزب پان ایرانیست روز پنجشنبه شانزدهم دی ماه به دلیل بیماری فوت کردند و تاریخ بیست دی ماه از طرف خانواده وی جهت مراسم خاکسپاری وختم اعلام شده بود. روز یکشنبه نوزدهم دی ما مطلع شدیم ایشان به صورت مخفیانه و با فشار شدید و مداخله نیروهای امنیتی در کرج به خاک سپرده شدند. یکشنبه غروب بعد از اینکه از این امر مطلع شدیم من به همراه شاهین زینعلی و آرش کیخسروی به منزل مهندس رضا کرمانی مراجعه کردیم تا با ایشان دیدار کنیم. چند دقیقه پس از ورودمان نیروهای امنیتی با مراجعه به منزل مهندس کرمانی به تفتیش منزل وی پرداخته و ضمن ضبط برخی از وسایل شخصی ایشان ما چهار نفر را بازداشت و به اطلاعات کرج بردند . من پس از ساعاتی آزاد شدم و دوستان دیگرمان به زندان رجایی شهر منتقل شدند. آرش کیخسروی پس از چهار روز آزاد شد ولی مهندس کرمانی و شاهین زینعلی هنوز در بازداشت به سر می برند .

آیا مهندس کرمانی و شاهین زینعلی تماسی با خانواده های خود داشته اند ؟

مهندس کرمانی سه شنبه طی تماسی کوتاه با منزل اعلام کردند سلامت هستند و در زندان رجایی شهر به سر می برند. از شاهین زینعلی تا کنون هیچ اطلاعی در دسترس نیست اما طی گزارش فعالین حقوق بشر شاهین در بند امنیتی زندان رجایی شهر به سر می برد . لازم به توضیح است که شاهین زینعلی چندی پیش در دادگاه انقلاب تهران به دو سال و نود روز زندان محکوم شد و سه هفته پیش این حکم در دادگاه تجدید نظر تایید و به وکیل شاهین ابلاغ شد و بیست روز مهلت دادند که شاهین خودش را به زندان اوین معرفی کند. با توجه به اینکه بازداشت شاهین در مدت مذکور بوده است این امکان وجود دارد که شاهین را از زندان رجایی شهر به زندان اوین منتقل کنند.

در طی یکسال گذشته چندین بار اخبار بازداشت مهندس رضا کرمانی منتشر شد. شما فکر می کنید علت بازداشتهای مکرر ایشان چیست ؟

من فکر نمی کنم در هیچ کشوری پیرمردی هفتاد و شش ساله را به جرم میهن پرستی، علاقه به سرنوشت کشورش و داشتن افکار آزادی خواهانه اینگونه تحت فشار قرار دهند. در سال گذشته ایشان چهار بار بازداشت شدند وچندین بار به اطلاعات احضار شدند . هر بار بازداشت ایشان با تفتیش منزل وی و ضبط لوازم شخصی همراه بوده. نکته جالب اینست که وسائلی که از ایشان توسط نیروهای امنیتی ضبط شده هیچ گاه بازگردانده نشده است. من هیچ جرمی بجز میهن پرستی برای مهندس کرمانی نمی بینم . ایشان از سنین نوجوانی تا کنون همواره در راه آزادی و سر بلندی ایران فعالیت کرده اند. مهندس کرمانی غیر از ترویج وطن پرستی هیچ فعالیت دیگری ندارند و من فکر می کنم این بازداشتها در جهت سرکوب ایشان است. این بازداشتها در حالی صورت می گیرد که ایشان به تازگی بیماری سرطان و دوره شیمی درمانی را پشت سر گذاشته واز طرفی دچار سکته مغزی شده و به صورت منظم باید از دارو استفاده کند. در حال حاضر با توجه به کهولت سن، بیماری و شرایط نا مساعد زندان در فصل زمستان به شدت نگران سلامت او هستیم .

شما به خاکسپاری مخفیانه محسن پزشکپور با فشار نیروهای امنیتی اشاره کردید . علت این اقدام چه بوده است ؟

پس از فوت محسن پزشکپور خانواده او روز دوشنبه بیست دی ماه را به جهت مراسم خاکسپاری و مجلس ختم اعلام کردند. با توجه به اینکه هیچ اطلاع رسانی گسترده ایی هم از طرف خانواده وی صورت نگرفته بود اما در روز یکشنبه تحت فشارها و تهدیدهای نیروهای امنیتی پیکر ایشان با حضور خواهر، شوهر خواهر و دو تن از دوستان حزبی توسط نیروهای امنیتی غریبانه به خاک سپرده شد. برای ما این حرکت نیروهای امنیتی غیر قابل توجیه بوده است. من فکر می کنم حق طبیعی هر انسانی است که به سوگ عزیزش بنشیند و بر سر مزار وی حاضر شود، اما متاسفانه به گفته خواهر آقای پزشکپور نیروهای امنیتی تهدید به بازداشت افرادی کرده اند که بر سر مزار وی حاضر شوند . این ترس و وحشت برای ما جای تعجب دارد که حتی از یک مزار هم احساس خطر می شود. محسن پزشکپور، حقوق دان و بنیان گذار حزب پان ایرانیست بود. او از سنین نوجوانی در راه آزادی و استقلال این مرز بوم کوشید و حق انسانی دوستان و اقوام وی بود که در مراسم خاکسپاری و ختم وی شرکت کنند و من نمی دانم خاک سپاری او چه خطری می توانست برای حکومت بوجود آورد و چه مشکل امنیتی خاصی را ایجاد می کرد. در مراسم ختمی هم که در سالن اجتماعات هتل سیمرغ برگزار شد، مسولین هتل به دلیل فشار نیروهای امنیتی و طبق لیست اسامی که توسط نیروهای امنیتی در اختیار آنها قرار گرفته بود ازورود برخی از اعضای حزب پان ایرانیست و دوستان از جمله بنده به مراسم ختم جلوگیری به عمل آوردند .

و کلام آخر :

میهن پرستی جرم نیست و ما تنها به فکر سرافرازی و آزادی ایران هستیم و از حرکتهای دموکراسی خواهانه ملت ایران حمایت کرده و همواره همگام و همراه تمام آزادی خواهان هستیم. باید از فردی چون محسن پزشکپور تقدیر به عمل می آمد. مردی که در سال هزار و سیصد و چهل و هفت و زمان جدایی بحرین از ایران،نطقی ماندگار در مجلس شورای ملی ایران ادا کرد. امیدوارم راه تمام بزرگمردان آزادی خواه ادامه داشته باشد و ایرانمان به آزادی و دموکراسی دست پیدا کند. ما در طول سالهای گذشته با توجه به تمام فشارها و تهدیدهای گوناگون از تلاش خود پیرامون میهن پرستی و سرافرازی ایران و ایرانی دست بر نداشته ایم و همواره خود را در کنار ملت ایران می دانیم و همگام با همه هموطنان جهت آزادی و بهروزی ایران گام بر می داریم. به امید روز آزادی وسر بلندی ایران.

با تشکر از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *