معترضان در سوریه مقر حزب بعث را به آتش کشیدند

به گزارش رادیو فردا ساکنان شهر درعا، در جنوب سوریه، می‌گویند که مخالفان دولت سوریه، روز یکشنبه، در سومین روز تظاهرات ضد حکومتی، مقر حزب بعث و ساختمان دادگستری را در این شهر به آتش کشیده‌اند.

به گزارش رویترز، معترضان همچنین ساختمان شرکت مخابرات سیریا تل، را که متعلق به رامی مخلوف، از اعضای خانواده بشار اسد، حاکم سوریه است به آتش کشیدند.
یکی از مخالفان به این خبرگزاری گفت: «مخالفان نماد‌های فساد مالی و سرکوب را به آتش کشیدند. اما ساختمان‌های چند بانک که در نزدیکی این ساختمان قرار داشت مورد حمله قرار نگرفته است.»
تظاهرکنندگان رامی مخلوف، پسر دایی بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه را «دزد» خطاب کردند.دولت آمریکا آقای مخلوف را متهم به فسا مالی می‌کند و وی را در لیست تحریم‌های خود قرار داده است.گزارش رویترز همچنین حاکی است که معترضان مناطق قدیمی شهر درعا، را در نزدیکی مرز اردن قرار دارد، در اختیار دارند ولی حضور نیروهای امنیتی در بقیه نقاط شهر تشدید شده است.
بشار اسد یک هیئت دولتی را برای پایان دادن به تظاهرات و ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان اعتراض‌ها به شهر درعا فرستاده ولی هزاران نفر روز یکشنبه، در سومین روز اعتراض به حزب حاکم کشور خواستار لغو وضعیت فوق‌العاده در این شهر شدند.
حزب بعث از سال ۱۹۶۳ پس از گرفتن قدرت در سوریه با اعلام وضعیت فوق‌العاده، فعالیت گروه‌های اپوزیسیون را در این کشور ممنوع کرده است.
یکی از ساکنان درعا می‌گوید حدود ۴۰ نفر از معترضان برای درمان به مسجد این شهر منتقل شدند و مسجد عمری نقش بیمارستان را در ایفا می‌کند.
برپایه گزارش‌های منتشر شده، نیروهای امنیتی سوریه، روز جمعه با سرکوب تظاهرات ضدحکومتی در شهر درعا، دست کم پنج نفر از معترضان را کشته و ۴۴ تن دیگر را زخمی کردند.

بشار اسد که از ۱۱ سال پیش رهبری سوریه را در اختیار دارد، در ماه ژانویه امسال گفت که حکومت این کشور به باورهای مردم نزدیک است و ناآرامی‌های منطقه به آنجا سرایت نمی‌کند.

روز چهارشنبه نیز نیروهای ضدشورش در دمشق، نزدیک به ۱۵۰ معترض را که در مقابل وزارت کشور تجمع کرده بودند، متفرق کردند. این تظاهرکنندگان خواهان آزادی زندانیان سیاسی بودند.

دیدگاه شما چیست؟