فشار معترضان نتیجه داد; مدودوف دستور بررسی تخلف در انتخابات را صادر کرد

دمیتری مدودف، رئیس‌جمهور روسیه از کمیسیون مرکزی انتخابات این کشور خواست تا به تخلفات انتخابات دومای این کشور رسیدگی کند.

به گزارش رادیو زمانه مدودف همچنین برپایی تظاهرات را نشانه دموکراسی دانست اما گفت این اقدامات باید طبق قانون باشد.

ایالات متحده آمریکا از این دستور مدودف استقبال کرده است.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید گفته است: “ما از دستور مدودف برای تحقیق در مورد تمام تخلفات در انتخابات استقبال کرده و به خاطر اعتراف وی به این حقیقت که تظاهرات در مسکو و شهرهای دیگر جزیی از روند دمکراتیک می‌باشد، خوشحال هستیم”.

در پی اعلام پیروزی حزب روسیه واحد در انتخابات مجلس دوما، گروه‌های مخالف این حزب، از جمله کمونیست‌ها و گروه‌های ناسیونالیست در چند روز گذشته تظاهرات هزاران نفری را در اعتراض به نتیجه انتخابات دوما برگزار کردند. در این چند روز صدها معترض از سوی پلیس روسیه بازداشت شده‌اند.

معترضان همچنین خواهان پایان یافتن ۱۲ سال حکومت ولادیمیر پوتین در این کشور هستند.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا نیز روند برگزاری انتخابات روسیه را مورد انتقاد قرار داده و گفته بود این انتخابات “نه آزاد و نه عادلانه” است.

هیلاری کلینتون، گفته بود: “ما درباره انتخابات روسیه، نگرانی جدی داریم. گزارش‌ها نشان می‌دهد در روز انتخابات، تلاش‌هایی برای تقلب‌ و دستکاری در آرا انجام شده است.”

ولادیمیر پوتین، نخست‌وزیر روسیه در واکنش به این سخنان هیلاری کلینتون، وی را متهم کرد که با سخنان خود تظاهرکنندگان مخالف نتایج انتخابات در این کشور را تحریک کرده است.

انتخابات روسیه روز یکشنبه ۱۳ آذرماه (چهارم دسامبر) برگزار شد و طی آن حزب روسیه واحد، حزب حاکم بر این کشور، توانست نزدیک به ۵۰ درصد آرا را به‌دست آورد.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در بیانیه‌ای مقامات روسیه را به رعایت آزادی بیان و تجمعات فراخواند.

میخائیل گورباچف، رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق نیز خواهان ابطال نتایج انتخابات و برگزاری انتخابات جدید شده است.

دیدگاه شما چیست؟