۳۰ کشته در اعتراضات “جمعه اعتصاب کرامت” سوریه

به گزارش رادیو فردا فعالان سیاسی درسوریه می گویند درتظاهرات ضددولتی در روزجمعه دستکم ۳۰ نفرکشته شدند.درهمین حال ترکیه هشدارداده است در صورتی که تداوم بحران در سوریه امنیت منطقه را به مخاطره بیندازد، این کشور برای دفاع از خود واکنش نشان خواهد داد.

شورای عمومی انقلاب سوریه اعلام کرد که در روز جمعه دستکم ۳۰ نفر از معترضان به ضرب گلوله نیروهای امنیتی در مناطق مختلف این کشور کشته شدند. معترضان سوری نام این روز را «جمعه اعتصاب کرامت» نامیده بودند.

شورای عمومی انقلاب سوریه در بیانیه خود یادآور شد در میان کشته شدند، دو زن، یک کودک و سه افسر جدا شده از ارتش سوریه دیده می شود و ۱۲ تن از کشته ها از شهر حمص هستند. شهر حمص طی هفته های اخیر شاهد اعتراضات شدید ضد دولتی بوده است.

فعالان سیاسی سوری می گویند، شهرهای مختلف سوریه جمعه شاهد «تظاهرات پرشور» اعتراض آمیز بود.

احمد داوود اوغلو ، وزیرامورخارجه ترکیه روز جمعه به دولت سوریه نسبت به ادامه سرکوب اعتراض ها هشدار داد و اعلام کرد در صورتی که این روند امنیت منطقه ای را به خطر اندازد، برای دفاع از خود واکنش نشان خواهد داد.

احمد داوود اوغلو در جمع خبرنگاران گفت: «ترکیه نمی خواهد در مسائل داخلی کسی دخالت کند اما اگر امنیت منطقه ای به خطر افتد نمی توانیم دست بسته بایستیم.»

وزیر امور خارجه ترکیه از اقدام احتمالی که ممکن است آنکارا به آن دست بزند سخنی به میان نیاورد اما تاکید کرد که برای ایجاد فاصله میان امنیت منطقه از نا آرامی های سوریه، تردید نخواهد کرد.

ترکیه هزاران آواره سوری را که از عملیات امنیتی و نظامی نیروهای دولتی کشورشان فرار کرده اند، در خاک خود پناه داده است. دو کشور بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک دارند. مقام های سوری می گویند که با گروه های مسلح تروریست مبارزه می کنند. این روایت را اما معترضان رد کرده و می گویند که هدف از آن سرکوب اعتراض های مسالمت امیز است. حدود نه ماه از آغاز اعتراض ها در سوریه می گذرد.

داوود اوغلو ادامه داد: «اگر حکومتی مردم خود را بکشد باعث آوارگی بسیاری شود، نه تنها امنیت خود را به خطر می اندازد، بلکه امنیت ترکیه نیز به خطر می افتد. از همین رو ما مسئولیم و این قدرت را داریم که به آن ها بگوییم: بس است.»

دیدگاه شما چیست؟