واکنش ارتش به خبر تحرکات مرزی در آذربایجان

فرمانده نیروی زمینی ارتش با بیان اینکه درباره خبر استقرار تانک‌های آذربایجان در مرز ایران اطلاعی ندارد گفت: اگر چنین هم باشد یک چیز عادی است و ممکن است این تحرکات برای رزمایش باشد.

وی که با خبرگزاری مهر گفتگو می‌کرد در ادامه خاطرنشان کرد: ما این تحرکات جمهوری آذربایجان را برای خود تهدیدی نمی‌دانیم.

امیر احمد رضا پوردستان در خصوص تحرکات نظامی اخیر جمهوری آذربایجان گفت: ارتباط ما با کشور آذربایجان رابطه بسیار خوبی است و روابط دیپلماتیک خوبی با این کشور داریم.

فرمانده نیروی زمینی ارتش اظهار داشت: ممکن است این تحرکات برای رزمایش باشد.

امیر پوردستان در ادامه افزود: ما به عنوان نیروهای نظامی وظیفه داریم از تمام مرزهای جمهوری اسلامی ایران حفاظت کرده و هرگونه تحرکی در خارج از مرز های کشورمان را نیز رصد کنیم تا در صورتی که خطا یا خطری صورت گرفت بتوانیم به موقع مقابله کنیم.

فرمانده نیروی زمینی ارتش همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا استقرار تانک‌های ارتش جمهوری آذربایجان در نزدیکی مرزهای ایران را تایید می کنید؟ گفت: از این موضوع اطلاعی ندارم؛ اما اگر هم باشد یک چیز عادی است و ما با کشورهای همسایه خودمان مشکلی نداریم.

پایگاه قدیمی sitalcav که یکی از مهم‌ترین پایگاه نظامی ارتش سرخ در قفقاز و آسیای میانه بود و در پنجاه کیلومتری باکو قرار داشت اخیرا از سوی دولت باکو مورد بازسازی و بهره برداری قرار گرفته است. باکو طی قراردادی بالغ بر یک و نیم میلیارد دلار با رژیم صهیونیستی، بازسازی پایگاه مذکور را به این دولت واگذار کرد که به گفته «فارین پالیسی» اکنون به مرحله بهره برداری رسیده است.
این پایگاه شامل واحدهای بالگرد پیشرفته، سیستم راداری و همچنین هواپیماهای بدون سرنشین است. رادارهای نصب شده در این پایگاه که به «گرین» معروف هستند توانایی شناسایی موشک‌های بالستیک تا مسافت پانصد کیلومتر را دارند.

همچنین خبرگزاری‌های داخلی بنا بر اخبار واصله از برخی ساکنان مناطق مرزی اعلام کرده اند در چند روز گذشته حدود 30 تانک متعلق به ارتش جمهوری آذربایجان که بخشی از آنها تولید رژیم صهیونیستی بوده‌اند به سمت مناطق مرزی ایران و آذربایجان واقع در منطقه بیله سوار و پارس آباد حرکت نموده و پس از چند ساعت تردد، در شهر ایمیشلی جمهوری آذربایجان مستقر شده اند.

این اقدام جمهوری آذربایجان که مسبوق به سابقه نبوده است سوالاتی را برای ساکنان مناطق مرزی ایران و آذربایجان ایجاد کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *