هدیه رئیس کتابخانه ملی لهستان به ایران:نقشه‌ای از جهان سال ۱۴۶۰ میلادی با درج نام خلیج فارس(+عکس)

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری مشترک اسحاق صلاحی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و توماس ماکوفسکی رئیس کتابخانه ملی لهستان شب گذشته (۵ اردیبهشت) در محل دفتر ریاست کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

در ابتدای این جلسه که با حضور جمعی از معاونان و مدیران سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و نیز نماینده وزارت امور خارجه برگزار شد، ابتدا اسحاق صلاحی در سخنانی با اشاره به تفاهم‌نامه ۹ ماده‌ای مشترک میان کتابخانه‌های ملی ایران و لهستان که در سال ۸۸ منعقد شده است، هدف از سفر ماکوفسکی و هیئت همراه را به ایران، پیگیری مصوبات آن موافقت‌نامه عنوان کرد.

نامه پادشاه ایران به پادشاه لهستان در سال ۱۴۷۴ قدیمیترین سند درباره روابط دو کشور

همچنین به گفته وی، قدیمی‌ترین سند درباره پیشینه روابط ایران و لهستان، به نامه‌ای مربوط می‌شود که در سال ۱۴۷۴ میلادی از جانب پادشاه ایران به پادشاه لهستان نوشته شده، بازمی‌گردد.

رئیس کتابخانه ملی ایران ادامه داد: ایران همچنین در سال ۱۷۹۵ نام خود را به عنوان دومین کشوری که علناً مخالفتش را با تجزیه لهستان اعلام کرده، ثبت کرده است. کشور ما همچنین در جنگ جهانی دوم و زمانی که نازی‌ها به لهستان حمله کردند، پذیرای بیش از ۱۲۰ هزار پناهجوی لهستانی بود.

به گفته اسحاق صلاحی، حدود ۸۵ هزار نفر از این آوارگان بعد از پایان جنگ جهانی دوم به کشورشان بازگشتند و مابقی هم یا فوت کردند و یا در نقاط مختلف ایران؛ شهرهایی مانند تهران، مشهد و انزلی ساکن شدند که اسناد مربوط به این مسئله موجود است.

وی همچنین از وجود پایان‌نامه‌هایی درباره لهستان در کتابخانه ملی ایران خبر داد و آن را نشان‌دهنده توجه جدی دانشگاهیان و استادان دانشگاه‌های ایران به مسائل مختلف پیرامون این کشور ارزیابی کرد.

دیدگاه شما چیست؟