واکنش اسرائیل به کشف ویروس سارق اینترنتی در ایران

واکنش اسرائیل به کشف ویروس سارق اینترنتی در ایران

 

در پی فاش شدن اینکه یک ویروس پیچیده کامیپوتری، از بیش از دو سال پیش مشغول دزدیدن اطلاعات حساس از رایانه های ایران و برخی کشورهای منطقه بوده است، یک مقام ارشد دولت اسرائیل تلاش برای ضربه زدن به ایران را حقی برای عواملی که از ناحیه ایران احساس خطر می کنند، دانسته است.

 

ژنرال دوران احتیاط ارتش اسرائیل، موشه بوگی یعلون، وزیر راهبردی و معاون نخست وزیر اسرائیل سه شنبه در مصاحبه ای با رادیوی ارتش اسرائیل گفته بود: «هر عاملی که از جانب حکومت ایران تهدیدها را جدی تلقی می کند، احتمال دارد که برای رفع آن نیز از هر وسیله ای، از جمله این گونه ویروس ها استفاده کند».

ژنرال یعلون در این مصاحبه بدون آنکه مستقیماً به دخالت یا عدم دخالت اسرائیل در انتشار این بدافزار به نام Flame یا (شعله آتش) اشاره کند، افزوده بود: «اسرائیل به عنوان کشوری شناخته می شود که تکنولوژی برتر رایانه ای و غیره در اختیار دارد – و این توانایی ها، گزینه های متفاوتی را برای اسرائیل امکان پذیر می کند».

این در حالی است که بر اساس گزارش کمپانی امنیت کامپیوتری کاسپرسکی Kaspersky ، هر چند تمرکز این ویروس بر روی رایانه های ایرانی بوده، ولی شمار زیادی از کامپیوترها در اسرائیل، سوریه و چند کشور دیگر منطقه نیز به آن آلوده شده اند. کمپانی یادشده روسی دوشنبه تأکید کرده بود که میزان قدرت و خطر بد افزار «شعله آتش»، ۲۰ برابر قدرت ویروس «استاکس نت» است؛ ویروسی که حدود دو سال پیش کامپیوترهای صنعتی در ایران را هدف قرار داده بود. در حالی که «استاکس نت» به تخریب کامپیوترهای صنعتی می پرداخت، ویروسFlame، کامپیوترهای آلوده را بنا به گفته کارشناسان، عملاً به جاسوس خود مبدل می کند و علاوه بر آنکه به طور مرتب فعالیتهای انجام شده بر روی رایانه آلوده را به مرکز می فرستد، می تواند با روشن کردن میکروفون کامپیوتر، صداهای اطراف را نیز ضبط و به مرکز بفرستد.

یکی از توانایی های جالب توجه در ویروس «شعله آتش» که برای نخستین بار دیده شده، این است که می تواند با استفاده از تکنولوژی «بلوتوث»، حتی به تلفن های همراهی که در فاصله کمی از کامپیوتر آلوده هستند نفوذ کند و اطلاعات آنها را به سرقت ببرد. یک استاد کامپیوتر در بریتانیا در این زمینه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: این ویروس همانند یک تلفن هوشمند عمل کرده و کافی است که اپلیکشن های متفاوت توسط طراح از راه دور روی آن نصب شود تا اعمال جدیدی را انجام دهد. این چهارمین بدافزار رایانه ای است که در دو سال گذشته عمدتاً ایران را هدف قرار داده است.

شرکت کاسپرسکی زمانی این ویروس را کشف کرد که در حال بررسی حمله ویروسی هفته های اخیر به کامپیوترهای وزارت نفت ایران بود. متخصصان کامپیوتر می گویند که پیچیدگی این ویروس نشان می دهد که حتماً توسط تیمی مجرب و با حمایت یک دولت طراحی شده است. کارشناسان رایانه تأکید می کنند که حتی احتمال دارد سال ها برای طراحی ویروس «شعله آتش» وقت گذاشته شده باشد. خبرگزاری های بین المللی سه شنبه نگاه ویژه ای به انتشار «Flame» در کامپیوترهای ایران انداخته اند و آنرا یک «سلاح سایبری» نامیدند که قدرت و روش کار آن، «بی سابقه» است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس این احتمال را رد نکرد که نفوذ ویروس «شعله آتش» به کامپیوترهای ایرانی، بخشی از خرابکاری در یک کارزار بین المللی علیه حکومت ایران با پیشآهنگی و رهبری اسرائیل باشد. ایلان فروایموویچی Elan Froimouici ، مدیر دفتر نمایندگی کمپانی امنیت کامپیوتری کاسپرسکی در اسرائیل، گفت که برخی شواهد نشان می دهد که برنامه ریزان این ویروس، همان عواملی هستند که ویروس «استاکس نت» را نوشته بودند.

آقای اودی موکادی، مدیر عامل کمپانی اسرائیلی «سایبر – آرک» نیز که در زمینه امنیت اطلاعات فعالیت می کند، به آسوشیتدپرس گفته است که تنها چهار کشور در جهان هستند که توانایی فنی و دانش طراحی چنین ویروسی را دارند: اسرائیل، ایالات متحده، چین و روسیه. آقای موکادی در توصیف توانایی های شگفت انگیز این ویروس گفت: «این ویروس همچون یک موجود زنده عمل می کند؛ با رییس خود در ارتباط است و دایم از او می پرسد به کجا باید برود؟ و در هر زمانی، چه کاری باید انجام دهد؟!».

پروفسور بن ییسرائل، رییس برنامه سایبری اسرائیل و از کارشناسان پروژه های موشکی این کشور سه شنبه در دو مصاحبه با رادیوی سراسری اسرائیل و نیز با وبسایت خبری «وای.نت» تأکید کرد که هدف غایی «شعله»گردآوری اطلاعات از کشورهای هدف بوده است.

دیدگاه شما چیست؟