به تعویق افتادن انتخابات هیئت رییسه دائم مجلس

 به تعویق افتادن انتخابات هیئت رییسه دائم مجلس 

 


ابهام در مورد سرنوشت اعتبارنامه ۳۳ نماینده مجلس نهم شورای اسلامی باعث به تعویق افتادن انتخابات هیئت رئیسه دائم مجلس شورای اسلامی و موکول شدن آن به روز سه‌شنبه (۱۶ خرداد / ۵ ژوئن) شده است تا نمایندگانی که به اعتبارنامه‌شان اعتراض شده، پس از تایید بتوانند در انتخابات هیئت رئیسه مجلس شرکت کنند.
هفته گذشته اعتبارنامه ۲۰۰ نماینده مجلس تصویب شد، اما به اعتبارنامه ۳۳ تن از نمایندگان، شامل منتخبان شهرهای مبارکه، پارس‌آباد و گرمسار و همه منتخبان تهران، اعتراض صورت گرفت.
بنا بر گزارش‌ها، روز چهارشنبه (۱۰ خرداد / ۳۰ مه) فاطمه آلیا، منتخب تهران، نسبت به اعتبارنامه غلامرضا کاتب، منتخب گرمسار که رقیب پروین احمدی‌‌نژاد خواهر محمود احمدی‌نژاد است، اعتراض کرد. به دنبال این اقدام نماینده گرمسار نیز نسبت به اعتبارنامه همه ۳۰ منتخب تهران اعتراض کرده ‌است.
پروین احمدی‌نژاد، تا چند سال پیش نامی ناآشنا بود که به دلیل خواهر رئیس دولت دهم بودن به شورای شهر تهران راه یافت. به رغم این انتظار می‌رفت او با نامزد شدن از زادگاهش گرمسار که از کانون‌های تمرکز حامیان احمدی‌نژاد محسوب می‌شود به مجلس نهم راه یابد. پروین احمدی‌نژاد با کسب تنها ۱۵۵۰۰ رای در رقابت با غلامرضا کاتب که به عنوان نامزد مستقل در انتخابات شرکت کرده بود ناکام ماند.
اما جنجال بر سر اعتبارنامه‌های نمایندگان با اعتراض احمد توکلی، نماینده تهران، به تصویب اعتبارنامه حبیب برومند، منتخب بیله‌سوار و پارس‌آباد مغان، آغاز شد و قرار شد پرونده حبیب برومند مجددا بررسی و نتیجه بررسی اعلام شود.
احمد توکلی هیچ اشاره‌ای به دلیل اعتراض خود علیه اعتبارنامه حبیب برومند نکرده بود و تنها گفته بود: «افراد زیادی امروز خواهان وساطت در این زمینه بودند ولی بنده قبول نکردم.»
پیش از این اما برخی خبرگزاری‌‌ها و روزنامه‌های داخل ایران گزارش داده بودند که حبیب برومند در سال ۱۳۶۹ در یک دعوای روستایی بر سر آب، به اتفاق سه برادر خود به منزل یک روستایی دیگر هجوم آورده و در درگیری‌ای که به وجود آمده بوده، جوانی ۱۹ ساله را با ضربات بیل به قتل رسانده است.
تکذیبیه نماینده متهم به قتل
 شنبه (۱۳ خرداد) حبیب برومند و عده‌ای از اهالی بیله‌سوار و پارس‌آباد در جوابیه‌ای به روزنامه “اعتماد” به تکذیب اتهام یادشده پرداختند.
در این جوابیه خطاب به الیاس حضرتی، مدیرمسئول روزنامه “اعتماد” آمده است: «با کمال تاسف مطلبی را تحت عنوان “متهم به قتل نماینده می‌‌شود” در صفحه دوم روزنامه اعتماد مورخه ۱۱ / ۳ / ۹۱ که منتسب به اینجانب بود خواندم که گویا من در سال ۱۳۶۹ فردی را در روستایی بر سر اختلاف آب با ضربات بیل به قتل رسانده‌ام! یادآوری می‌‌گردد اینجانب در آن تاریخ سومین سال نمایندگی خود را در سومین دوره مجلس شورای اسلامی که حضرتعالی نیز به عنوان نماینده رشت همکار بنده بودید سپری می‌‌کردم. در این اتهام کذب نه نام مقتول و نه محل به اصطلاح وقوع جرم مشخص نیستند. با توجه به اینکه چنین اتهامی در هیچ مرکز انتظامی، اطلاعاتی و قضایی متوجه اینجانب نبوده است و کاملا کذب و بی‌اساس می‌‌باشد، انتظار دارم در نخستین شماره انتشار آن روزنامه تکذیبیه‌یی جهت تنویر افکار عمومی و ممانعت از تغذیه تبلیغاتی رسانه‌های بیگانه و مخالفان نظام و روحانیت در داخل چاپ گردد.»
مهدی کوچک‌زاده دیگر نماینده مجلس نیز به اعتبارنامه علی ایرانپور، نماینده مردم مبارکه، اعتراض کرد که بنا به گفته وی پیش از این سابقه زندان داشته است.
به این ترتیب بررسی اعتبارنامه ۳۳ نماینده مجلس که روزنامه “همشهری” از آن با عنوان «گروکشی سیاسی نمایندگان» یاد کرده ناتمام ماند و به روز سه‌شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۱ موکول شده است.
تا زمانی که اعتبارنامه راه یافتگان به مجلس به تصویب مجلس نرسد به آن‌ها منتخب گفته می‌شود و نماینده نیستند. ترکیب نمایندگان مجلس می‌تواند نشان دهنده شمایی کلی از سمت‌وسوی انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ باشد.

پیش از این علی لاریجانی، نماینده مردم قم و رئیس دوره پیشین مجلس روز دوشنبه ۸ خرداد (۲۸) با کسب ۱۷۳رای از مجموع ۲۷۵ رای به ریاست موقت مجلس نهم برگزیده شد. هیات رئیسه دائم مجلس نهم پس از تصویب اعتبارنامه نمایندگان انتخاب می‌شود.
“رهروان ولایت” متشکل از طرفداران علی لاریجانی و اصول‌گرایان “متشکل از جبهه پایداری و رهپویان” که از ریاست غلامعلی حدادعادل حمایت می‌کردند، دو فراکسیون اصلی مجلس نهم خواهند بود.

 

 

دیدگاه شما چیست؟