رایزنی های آمریکا و اسرائیل برای تشدید تحریم ایران در صورت شکست مذاکرات مسکو

رایزنی های آمریکا و اسرائیل برای تشدید تحریم ایران در صورت شکست مذاکرات مسکو

 

دیوید کوهن، معاون وزارت خزانه داری آمریکا، که برای مذاکره با مقام های اسرائیلی به این کشور سفر کرده است روز دوشنبه گفت که واشینگتن در حال رایزنی با تل آویو برای تشدید تحریم ها علیه ایران در صورت شکست مذاکرات مسکو است.

 

 

رسانه های اسرائیل روز دوشنبه گزارش دادند که «آمریکا خود را برای شکست مذاکرات هسته ای با ایران آماده می کند» و دیوید کوهن قصد دارد تا با این استدلال که تحریم های فلج کننده تری علیه ایران در راه خواهد بود، اسرائیل را متقاعد کند که در اندیشه حمله نظامی به ایران نباشد.

معاون امور مقابله با تروریسم و اطلاعات مالی در وزارت خزانه داری آمریکا که در چارچوب یک تور جدید برای گفت و گو با سران چند کشور و با هدف تنظیم سبد جدید تحریم ها علیه ایران روز یکشنبه در اسرائیل بود، با شماری از مقامات سیاسی و امنیتی اسرائیلی در باره ایران به گفت و گو نشست.

روزنامه «هاآرتص» به نقل از یک مقام اسرائیلی بدون اینکه نام وی را فاش کند نوشت که دیوید کهن در سفر ۳۶ ساعته خود در روزهای یکشنبه و دوشنبه با تامیر پاردو رییس سازمان مرکزی اطلاعات و جاسوسی، موساد، ژنرال آویو کوخاوی رییس سازمان اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل، سرتیپ نیمرود شفرد رییس ستاد برنامه ریزی ارتش، ژنرال ذخیره یعکوو عمیدرور مشاور امنیت ملی دفتر نخست وزیری و نیز با پروفسور استانلی فیشر رییس کل بانک مرکزی اسرائیل دیدار کرده است.

دیوید کوهن در تور این بار خود در لندن و مسکو، با مقاماتی از دولت های بریتانیا و روسیه نیز در آستانه دور دیگری از مذاکرات هسته ای ایران و قدرت ها، گفت و گو می کند.

وی در مصاحبه با روزنامه «هاآرتص» که در شماره روز دوشنبه آن منتشر شد، گفت که آمریکا با همپیمانانش در زمینه «گام های جدیدی که فشار بر ایران را تشدید کند»، رایزنی های منظمی انجام می دهد.

آقای کوهن اسرائیل را «شریک خوبی در زمینه رایزنی ها» و «مبتکرانی خلاق» در تنظیم سبد تحریم ها علیه ایران توصیف کرده است.

این دیپلمات یهودی آمریکایی که در سال های گذشته نیز ضمن رایزنی های پیوسته با سران اسرائیل بویژه با مئیر داگان رییس وقت موساد سبدهای متعدد تحریمی علیه ایران را تنظیم کرده بود، در مصاحبه با هاآرتص افزوده است: «اگر مذاکرات هسته ای با ایران با شکست روبرو شود و راهکار دیپلماتیک در برابر ایران دستاوردی نداشته باشد، هم سران ایران و هم افکار عمومی اسرائیل باید درک کنند که دور تازه ای از تحریم ها علیه ایران برقرار خواهد شد».

آقای کوهن تاکید کرده که «خاتمه بی حاصل نشست هسته ای مسکو به مفهوم تشدید فشار بر ایران است».

قرار است ایران و گروه پنج به علاوه یک در روزهای بیست و نهم و سی ام خرداد، هجدهم و نوزدهم ژوئن، دور تازه مذاکرات هسته ای خود را در مسکو برگزار کنند.

این در حالی است که از هشتم تیر، بیست و هشتم ژوئن، تحریم های نفتی جدیدی علیه ایران از سوی آمریکا به مرحله اجرا در می آید.

از هشتم تیر هر کشوری در جهان که از ایران نفت خریداری کند و پول آن را از راه بانک مرکزی ایران به دولت جمهوری اسلامی برساند، با تحریم آمریکا روبرو خواهد شد.

همچنین کشورهای جهان اگر خواهان معامله با آمریکا هستند، باید ثابت کنند که از خرید نفت خود از ایران کاسته اند.

افزون بر آن، از روز یازدهم تیر، اول ژوییه، تصمیم اتحادیه اروپا در زمینه ممنوعیت خرید نفت از ایران اجرایی خواهد شد.

دیوید کو هن به هاآرتص گفته است که در ماه های اخیر ده کشور عضو اتحادیه اروپا و نیز ژاپن خرید نفت از ایران را کاهش داده اند و ایران بسیار کمتر از گذشته خریدارانی برای نفت خود می یابد و سود ایران از نفت به شدت کاهش یافته است.

این دیپلمات آمریکایی افزوده است: «اطلاع جدی داریم که بسیاری از کشتی های نفتکش ایران به انبار سیار برای نفت های بی مشتری مانده ایران مبدل شده و مدت زمان زیادی در سواحل ایران به انتظار فروش، لنگر انداخته اند و ایران هر روز راه های کمتری برای دریافت پول نفت خود در دسترس دارد».

دیوید کوهن در عین حال گفته است که «با وجود مؤثر بودن تحریم ها علیه ایران، راهبرد سران تهران در ارتباط با برنامه هسته ای کشورشان تغییر نکرده است».
وی افزوده که «آمادگی ایران برای آمدن به مذاکرات در استانبول، بغداد و حال در مسکو، نتیجه مستقیم تحریم ها علیه ایران است و هدف، وادار کردن سران ایران به تغییر راهبرد برنامه اتمی این کشور است».

همزمان با مذاکرات دیوید کوهن با مقامات اسرائیلی، روزنامه معاریو روز دوشنبه نوشت: «آمریکا اذعان دارد که گفت و گوهای هسته ای با ایران دچار شکست جدی شده است».

این در حالی است که نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل به تازگی ناشکیبایی بیشتری در مورد ماحصل مذاکرات قدرت ها با ایران نشان می دهند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در روزهای گذشته چند بار گفته بود که کشورهای ۱+۵ در برابر ایران کوتاه آمده اند و به جای مطرح کردن قاطعانه درخواست ها از ایران برای قطع کامل غنی سازی اورانیوم، نرمش نشان داده اند.

نتانیاهو هفته گذشته نیز در سخنرانی خود در همایش پژوهشکده امنیت ملی تل آویو گفت: ایران باید غنی سازی اورانیومی را در هر سطحی متوقف کند؛ باید تعهد بدهد همه اورانیومی را که تا کنون غنی کرده از ایران بیرون ببرد و تاسیسات «فردو» در استان قم را کاملاً برچیند.

اهود باراک وزیر دفاع اسرائیل نیز هفته گذشته تهدید نظامی علیه ایران را تکرار کرد؛ اظهاراتی که موجب شکایت رسمی ایران از اسرائیل در سازمان ملل شد.

رسانه های اسرائیل در هفته های اخیر مدعی شده اند که اسرائیل، باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا را تهدید کرده است که اگر مذاکرات هسته ای قدرت ها با ایران ناکام شود، اسرائیل خود را از تعهدات نانوشته به اوباما در مورد خودداری از حمله به ایران در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، فارغ خواهد دید.

آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران روز یکشنبه در واکنش ها به تهدیدهای اسرائیل گفت که حمله اسرائیل به ایران «مانند صاعقه ای بر سر خودش فرود خواهد آمد».

 

 

دیدگاه شما چیست؟